Ušetříme miliony

17. června 2010, 12:13 - Vadim Fojtík
17. června 2010, 12:13

Ostrava bojuje proti tunelářům internetovými aukcemi

Je korupce na Ostravsku běžným jevem? Jak ji vnímají místní podnikatelské a politické špičky? Jak bojuje Ostrava s korupcí? O tom se diskutovalo na dalším z cyklu setkání EURO Regional pořádaném vydavatelstvím Euronews. Akce na téma Ostrava – město bez korupce se uskutečnila 8. června 2010 v areálu vítkovického zámečku v metropoli Moravskoslezského kraje. Generálním partnerem setkání byly advokátní kancelář Havel & Holásek a společnost Ness, patrony konference pak společnosti KPMG a IPSOS. Záštitu nad ostravským setkáním převzal Úřad vlády České republiky.

Nejlepší z velkých Místní politické a podnikatelské špičky se na EURO Regionalu shodly na tom, že v Ostravě – v porovnání se zhruba stejně velkými městy v Česku – je nejmenší míra korupce. Dle primátora Ostravy Petra Kajnara k tomu přispěl i aktivní přístup vedení města k veřejným zakázkám. S tím však kontrastuje stále nevyhovující celorepublikový stav, což dosvědčuje i loňské hodnocení míry korupce 180 zemí sledované mezinárodní organizací Transparency International. Zatímco v roce 2008 ČR figurovala na 45. místě, loni klesla na 52. místo s hodnocením 4,9 (podle stupnice 0–10, kde 0 znamená nejvyšší míru korupce a 10 označuje zemi téměř bez korupce). Česko v rámci EU zaostává za západními státy i svými sousedy kromě Slovenska. A pokud se vyplní obavy některých diskutujících, může být ještě hůř. Ministr vnitra Martin Pecina si v úvodu diskuse posteskl, že revoluční protikorupční balíček, který resort pod jeho vedením připravil, půjde „k ledu“. Za jednu z důležitých změn, která by měla odstranit část korupčního jednání, ministr označil zrušení anonymních firemních akcií. „Česko potřebuje přijmout některá netypická řešení,“ konstatoval Pecina. Současně se odvolal na článek v médiích, jenž informoval o tom, že Česko patří mezi několik málo států, kde v podstatě nelze dohledat majitele některých firem. S jeho tvrzením nesouhlasil další z diskutérů, vedoucí advokát ostravské pobočky AK Havel & Holásek Pavel Říha. Podle něj odstranění anonymních akcií problém nevyřeší. „Majitelé firem najdou i jiné cesty,“ míní. Jaké? Třeba když firmu z Česka ovládá další podnik z Nizozemska a ten zase patří společnosti či investičnímu fondu z Kypru, u něhož se již majitele dohledat nepodaří. A výsledek je de facto stejný jako v případě anonymních akcií.

Málo zdaněné zisky Pecina popsal i další negativní trend související s podnikovou sférou, který navíc připravuje státní kasu o desítky až stovky milionů korun ročně: strop pro vyšší zdanění firemních platů končí u jednoho milionu korun, od této částky výše se daní patnácti procenty. „Nic proti malému zdanění, ale v jiné civilizované zemi si nikdo nedá plat sto milionů korun. Policie o této praxi ví, ale za současné situace s tím nemůže nic dělat,“ naznačil současný trend Pecina. Dle ministra dochází především u firem s anonymními držiteli akcií k vytahování peněz právě prostřednictvím vyplácení vysokých mezd. A situace se ještě zhorší, je přesvědčen ministr vnitra. Policisté totiž od 1. ledna příštího roku nebudou mít přístup do daňového řízení s firmami. Pecina komentuje zmíněné datum jako okamžik, kdy se přestává svítit na velké společnosti. „Nejsem v této oblasti optimista,“ dodal ministr. Jako součást protikorupčního balíčku Pecina prosazoval i zavedení takzvaného agenta provokatéra. „Je to jediný nástroj v boji proti uzavřeným skupinám,“ vysvětlil přítomným ministr. Mezi diskutujícími se poté strhla slovní přestřelka o tom, zda je dobré přijímat výhradně taková restriktivní opatření, jako navrhuje Pecina, či zda není jedním z možných řešení korupčního jednání i prevence. Třeba formou seminářů pro státní úředníky, jimž by školení zaměstnanci vysvětlili, co vše může být považováno za úplatek, a jak se v případě, kdy je nabídnut, chovat. „Nevěřím na protikorupční školení ve stylu ,neber úplatky‘,“ přiznal ministr vnitra. A současně dodal, že podobné školení může zabrat u paní na přepážce, které bude vysvětleno, aby nebrala od úplatkářů balíček kávy, ale že těžko zabere v případě, když na úřad někdo přinese milion korun. Dle Peciny je nutné přijmout takové nástroje, aby se lidé báli korumpovat a být korumpováni.

E–aukce pomáhá Ostravský primátor Petr Kajnar je na rozdíl od Peciny přesvědčen i o účinnosti prevence v boji proti korupci. Jako jeden z nástrojů popsal i větší dohled a lepší správu městských firem. „Ještě před několika lety si řada lidí myslela, že jim městské společnosti patří,“ popsal nedávný stav primátor. Město však nechalo – kromě jiného – zmíněné firmy prověřit auditory. „Dnes mohu prohlásit, že město tyto společnosti, které zaměstnávají zhruba 1500 lidí, skutečně řídí, tlačí na snižování nákladů a vyšší efektivitu,“ popsal Kajnar. Firmy ovládané Ostravou po této ozdravné kúře za čtyři roky ušetřily celkem 150 milionů korun. A jak Kajnar upozornil, nyní čeká prověřování auditorů i několik příspěvkových organizací města. Další protikorupční opatření, jež má Ostravě ušetřit v následujících čtyřech letech až 400 milionů korun, je vytvoření centrálního nákupního portálu, jehož prostřednictvím budou firmy a organizace, které spadají pod vládu města, nakupovat základní potřeby a vybavení. Systém by měl fungovat tak, že podle osmi referenčních zadavatelů se stanoví maximální cena vybraného druhu zboží – třeba kancelářského papíru. Městská organizace či firma, která jej bude chtít koupit, nesmí překročit stanovenou maximální cenu. „Každý nákupčí se připojí počítačem na internetové tržiště, na němž bude muset nakupovat. V současné době máme projekt hotový z jedné třetiny, ale brzo na něm bude všech 180 organizací spadajících pod město,“ vysvětlil Kajnar. Systém se Ostravě osvědčil již při nákupu elektřiny. Městský rozpočet letos díky e–aukci za proud ušetří v porovnání s loňském takřka 16 milionů korun, tedy 32 procent nákladů. Do systému e–aukcí by měl být v brzké době zařazen i nákup zemního plynu, léků, potravin ale i bankovních a dalších služeb. „Ke zprůhlednění kroků města a snižování korupce pomáhá i to, že výsledky veřejných výběrových řízení a příslušné dokumentace jsou k dispozici hned druhý den po vyhlášení vítěze,“ popsal Kajnar další oblast, v níž Ostrava úspěšně bojuje s korupcí.

Korupce u soukromníků „Na místních úřadech jsem se s korupcí nesetkal, úřednicím kávu nenosím,“ potvrdil s úsměvem generální ředitel a spolumajitel skupiny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík. Současně však upozornil na korupci v soukromých firmách. „Třeba tak, že vám někdo ,uloví‘ manažera z první lajny. V takových případech platí, že čím vyšší manažer, tím vyšší škody,“ upozornil Světlík. Jinak řečeno, ulovený manažer pak se svými komplici může objednávat předražené služby či zboží, a tím z podniku vyvádět velké finanční částky. „Napadání firem je stále častější i takovou formou, kdy za drobnou úplatu získávají informace ze sekretářek, například o tom, kdo se přihlásil do kterého výběrového řízení. A policie s tím takřka nic nedělá,“ stěžuje si Světlík. Další z diskutujících však popsal případ ostravského lobbisty, který za úplatu sliboval kontakt na vlivné regionální politiky. V jeho případě policie zakročila a zmíněná osoba skončila za mřížemi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na…
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít