Ušetřete v pravý čas

23. července 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
23. července 2007, 00:00

KONSOLIDACE HYPOTÉKVzhledem k vývoji úrokových sazeb začíná být stále zajímavější možnost refinancování hypoték. V současné době se na ni specializují čtyři banky, které přechod od konkurence svým klientům zjednodušují.Letošní rok je pátým v řadě, kdy klesla cena peněz na českém trhu.

KONSOLIDACE HYPOTÉK Vzhledem k vývoji úrokových sazeb začíná být stále zajímavější možnost refinancování hypoték. V současné době se na ni specializují čtyři banky, které přechod od konkurence svým klientům zjednodušují.

Letošní rok je pátým v řadě, kdy klesla cena peněz na českém trhu. Projevilo se to snižováním úrokových sazeb většiny úvěrových produktů, tedy i hypoték. Až letos v červnu přikročila Česká národní banka k mírnému zvýšení své základní sazby, od které odvíjí většina bank úročení úvěrů. Zvedla totiž dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 procenta. Tak vysoko byla naposledy v lednu 2003, v mezidobí byla nižší. Po celé toto období se banky v oblasti hypotečních úvěrů předháněly v tom, která nabídne nižší sazbu. Vlivem toho může být úročení hypotéky uzavřené před čtyřmi pěti lety vyšší než nyní, a tudíž ve výsledku dražší.

Proto může být výhodné využít nabídky refinancování hypotéky. Na to se v současné době specializují už čtyři peněžní domy. Jsou to GE Money Bank, Bawag Bank, Volksbank a Wüstenrot hypoteční banka. Z „velké trojky“ se na tuto službu připravuje zatím zřejmě jen Komerční banka.

Podstatou refinancování je jeden základní krok. Vybraná „nová“ banka splatí hypotéku „staré“ a poskytne klientovi novou hypotéku, v níž nabídne lepší podmínky úročení.

MÉNĚ STAROSTÍ

Nejde jen o to, že klient splatí hypotéku hypotékou. To umožňují všechny banky. Podmínky jsou však většinou stejně obtížné jako při vyřízení nového úvěru - je zapotřebí znovu doložit veškeré dokumenty a zaplatit všechny poplatky.

Při využití produktu refinancované hypotéky tyto starosti odpadají. Není nutné zadat nové ocenění nemovitosti (Wüstenrot a Volksbank akceptují pouze odhady mladší šesti let), při dobré splátkové morálce většinou není nutné ani dokládat potvrzení o výši příjmů. Navíc lze tímto krokem prodloužit délku úvěru, a tím si dál snížit měsíční splátky.

POČKEJTE NA VÝROČÍ FIXACE

S převodem hypotéky je rozumné počkat na chvíli, kdy skončí období fixace, na které byla sjednána pevná úroková sazba. Pak totiž lze hypotéku předčasně splatit bez pokuty, kterou si banky jinak účtují. S přefinancováním hypotéky ale z druhé strany není rozumné čekat až do chvíle, kdy banka sama zašle oznámení o nové úrokově sazbě. To už bývá na vyřizování refinancování málo času. Je tedy zapotřebí banku požádat s předstihem.

Zajímavá je především cena refinancované hypotéky. Například GE Money Bank poskytuje hypotéku na refinancování zdarma v rámci běžné nabídky. Zbývající dvě banky v současné době nabízejí akční letní ceny.

Novinkou je vedle refinancování hypoték další produkt GE Money Bank. Ta představila možnost konsolidovat také úvěry čerpané prostřednictvím kreditních a splátkových karet nebo kontokorenty. Pro refinancování větších finančních závazků včetně hypoték nabídla konsolidaci půjček zajištěnou nemovitostí. V takovém případě lze v rámci konsolidace získat úvěr až 1,5 milionu korun. Výhodou je, že banka sama bezplatně vyřídí splacení půjček v ostatních bankách nebo splátkových společnostech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít