USA Today: Čas přehodnotit hrozby

12. září 2012, 10:40 - red
12. září 2012, 10:40

Jedenáct let po 11. září žijí vzpomínky na ten děsivý den, zvlášť když se pohybujete po letišti, vidíte pozměněné panorama Manhattanu nebo slyšíte zprávy o dalších ztrátách v Afghánistánu.

Méně viditelné jsou tisíce kamer sledujících každý váš krok a mamutí vládní výdaje za špehovací technologie. Ale ten zřetelný pocit strachu, jenž před lety sevřel národ, vymizel a terorismus uvolnil přední místa v prezidentských kampaních ekonomice a dalším tématům. I téma terorismu by se ovšem mělo podrobit novému přemýšlení.


Čtěte také:

USA si připomínají 11. výročí útoku na New York

Útok Talibanu pokazil Nečasovi návštěvu Afghánistánu

Na afghánskou základnu českých vojáků zaútočil atentátník


Z mnoha věcí, jež vyplynuly z 11. září, byly některé chytré (zesílení dveří do leteckých kabin) a jiné velmi hloupé (barevné poplašné systémy). Po 11 letech je čas přehodnotit hrozby a reakce na ně. Hrozba se vyvinula. Usáma bin Ládin je mrtvý a Al-Káida je mnohem slabší než tehdy. Hrozba ale nezmizela. Tálibán stále chce zpět svou moc nad Afghánistánem, radikální islamisté zapouštějí kořeny v selhávajících státech Afriky a Blízkého východu a tak dále.

Der Standard: Bez kontroly není eura

Datum 12. září 2012 bychom si měli zapamatovat kvůli pozdějšímu zkoumání vývoje eura. Německý ústavní soud v Karlsruhe bude rozhodovat o bytí a nebytí Evropského stabilizačního mechanismu.

Ale nejen to. Ve Štrasburku se odehraje něco, co sice nebude tak spektakulární, ale z dlouhodobého hlediska bude mít nemenší dopad na celý finanční sektor v eurozóně. Návrh Evropské komise na nové uspořádání, europeizaci, bankovního dohledu, který tu bude ležet na stole, má blízko k převratu. Dnes leží kontrola peněžních institucí téměř zcela v kompetenci národních úřadů. Centrální banky mají mnoho informací, ale málo možností, jak reálně ovlivnit banky, které mohou bez omezení operovat po celé EU.

Není tedy divu, že společenství nestačilo zírat, když z bank začaly přicházet Jobovy zvěsti. Evropská komise to chce nyní změnit – plnou moc dát ECB a národní regulátory odsunout do role spolupracovníků. Pro eurozónu by to mohlo znamenat více jistoty. Otázkou je, zda vlády na tuto hru přistoupí.

The Guardian: Zpátky do budoucnosti

Stává se Núrí Málikí dalším iráckým diktátorem? A pokud ano, zajímá to někoho ve Washingtonu? Druhou otázku je lehké zodpovědět. Pentagon chtěl po stažení jednotek nechat v Iráku osm tisíc mužů. Málikí dal ale jasně najevo, že v zemi nechce žádné americké jednotky.

Americké ministerstvo zahraničí počítalo v zemi s velkou ambasádou a pobočkou CIA se 700 zaměstnanci, ovšem irácký vládce byl proti. USA mohly použít nátlak prostřednictvím zbrojních smluv, ale neudělaly to. Málikí povolil přelety íránských letadel se zásobami pro Asadův režim v Sýrii, ale ani to Washington nechce vidět.

Pokud jde o první otázku, Málikího autoritářství před sebou má ještě kus cesty, než dosáhne rozměrů hrůz Saddáma Husajna. Ale snaží se. V neděli byl viceprezident Hášimí v nepřítomnosti odsouzen k smrti. Svědectví byla získána mučením tří jeho bodyguardů. Bude-li Málikí pokračovat tímto stylem, může se jeho země rychle vrátit do občanské války.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít