USA chtějí být do deseti let čistým energetickým vývozcem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

USA chtějí být do deseti let čistým energetickým vývozcem

, čtk,
USA chtějí být do deseti let čistým energetickým vývozcem
Zdroj: čtk/ap

Spojené státy se během deseti let stanou díky rostoucímu exportu zemního plynu a ropy a poklesu dovozu ropných produktů čistým vývozcem energetických surovin a produktů. Předpověděl to dnes Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Naposledy byl americký energetický vývoz vyšší než dovoz v roce 1952.

„USA by mohly být, podle slov, která se jednu dobu používala, energeticky zcela nezávislé,“ uvedl zástupce EIA Adam Sieminski na tiskové konferenci, na které úřad představil výroční výhled energetického trhu.

Trend klesajících energetických dovozů a rostoucího vývozu započal v USA teprve loni. Vláda až na konci roku 2015 zrušila zhruba 40 let starý zákaz volného vývozu ropy a teprve loni se začal z USA vyvážet zkapalněný zemní plyn (LNG), těžený hlavně z břidlicových ložisek.


Přečtěte si o novém americkém terminálu na LNG:

USA mají nový terminál na LNG. Vývoz břidlicového plynu se může zdvojnásobit

LNG terminál, ilustrační foto


EIA v dnešním výhledu předpokládá, že do roku 2040 se celková spotřeba energie v USA zvýší podle základního scénáře o pět procent. Energetická produkce ale za tu dobu podle hlavního scénáře stoupne o více než 20 procent, zejména díky vzestupu těžby ropy a plynu.

Těžba ropy a plynu v USA od konce minulého desetiletí prudce roste. O silný nárůst těžby se zasloužil nástup technologií dobývání plynu a ropy z břidlicových zdrojů.

Dále čtěte:

Vlaková přeprava ropy v USA stojí. Byl to omyl

Proti Rijádu. Američtí těžaři chtějí omezit dovoz ropy