Úředníci zaspali, nyní orodují

11. prosince 2008, 00:00 - Jiří Němeček
11. prosince 2008, 00:00

Evropská unie změnila pravidla pro čerpání dotací, a řada měst a obcí tak přijde o peníze na čističky.

Česká byrokracie se na poslední chvíli probrala a hledá cestičky, jak Brusel obměkčit.

Vláda v těchto dnech horečně shání argumenty, které by Bruselu vysvětlily, proč Česko do dvou let nezvládne vybudovat čističky a kanalizaci ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel. A kdo to nedokáže, bude podle dosud platných pravidel odstřižen od evropských dotací.

„Stát to i přes naše upozorňování prostě podcenil. Můžeme jen držet palce, aby to byrokratům vyšlo,“ řekl Profitu jeden z nespokojených starostů z Moravy. A v čem je problém? V obcích, které mají smlouvy s vodárenskými provozovateli uzavřeny na období přesahující konec roku 2022, není možné na projekty čerpat evropské peníze. Velké problémy bude mít 13 větších aglomerací a hlavní město Praha. Jen ta na výstavbu čistírny odpadních vod potřebuje zhruba 11 miliard korun. Problémy se ovšem podle materiálu ministerstva životního prostředí očekávají také v obcích, ve kterých je na kanalizaci napojeno méně než 85 procent obyvatel.

Méně a ještě méně

Původně mohla města od Evropské unie na vodárenské projekty dostat až 85 procent finančních prostředků. V loňském roce se však pravidla zpřísnila. Na původní poměr financování mají nově dosáhnout jen města a obce, které mají smlouvu s vodohospodářským podnikem nejdéle do roku 2015. Obce se smlouvou, která končí mezi lety 2015 a 2020, budou moci čerpat necelé dvě třetiny nákladů, obce se smlouvou do roku 2022 si mohou říci o ještě menší dotace.

„Nic ale není ztraceno,“ uklidňuje obce vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra. Evropská komise je prý připravena český problém řešit. Chce ale znát nejen důvody prodlení, ale i faktický plán řešení. Česko se tak bude muset nejspíš spolehnout na mnohem menší dotace a víc hledat investiční prostředky v domácích zdrojích.

Možnosti jsou pro města v podstatě jen dvě – použít peníze z běžných rozpočtů v daném roce, nebo se zadlužit u komerčních bankovních domů. To samozřejmě zatíží právě obce, které se před časem dlouhodobými smlouvami s vodohospodářskými společnostmi snažily minimalizovat náklady.

Zemědělství přebírá štafetu

Úkolem „umluvit“ Brusel byl pověřen ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nevděčný úkol přebral po ministerstvu životního prostředí. Podle analýzy tohoto rezortu chybí k profinancování „jen“ něco málo přes 14 miliard korun. Ministerstvo zemědělství ovšem odhaduje, že na dobudování systému čištění odpadních vod je třeba 44,4 miliardy korun. Z této částky by 29,3 miliardy korun mělo jít na výstavbu čističek, zbylých 15,1 miliardy na kanalizaci.

Rozhodující část nákladů na dokončení čističek by měl pokrýt operační program Životní prostředí. Z celkových prostředků tohoto programu jde na splnění evropských norem na čištění odpadních vod zhruba jedna třetina. Celkem se tak českým obcím nabízí v optimálním případě přes 5,2 miliardy eur (přes 130 miliard korun).

Na dostavbu čističek a kanalizací by měla směřovat také část úvěru od Evropské investiční banky ve výši tří miliard korun. Jeho přijetí už sice schválila česká vláda, musí je ale posvětit i sněmovna, a to ještě na současné prosincové schůzi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít