Úřady na odstřel

19. listopadu 2010, 15:48 - redakce
19. listopadu 2010, 15:48

(EURO 43/2010)

V posledních měsících se Vinařský fond trochu nešťastně dostává do společnosti pranýřovaných nákladných, nadbytečných a netransparentních úřadů. Jako řediteli Vinařského fondu mi přísluší, abych vysvětlil, proč mezi instituce „na odpis“ rozhodně nepatří. Před vstupem do EU fond podporoval výsadbu a obnovu vinic, abychom byli co nejlépe připraveni na situaci po vstupu, kdy už nebude možné nové vinice zakládat. Bez tohoto zásahu by ČR v oblasti vinařství rozhodně nebyla tak daleko, jako je dnes. Od roku 2004 fond slouží k podpoře národního vinařství a vinohradnictví. Fond je financován z příspěvků vinařů, k nimž stát přidá stejnou částku. Na samotný chod instituce připadá jen zlomek (přibližně sedm procent) celkového rozpočtu. Drtivá většina finančních prostředků směřuje zpět, na podporu vinařů. Veškeré finance podléhají mnohastupňové veřejné kontrole a fond si kontrolní mechanismy dobrovolně nastavil ještě přísněji, než mu zákon ukládá. Víno je specifická komodita, jejíž přitažlivost je mimo jiné založena na širokém spektru drobných výrobců, kteří produkují kvalitní a zajímavá vína. Vzhledem ke své tržní síle však tito výrobci nejsou s to osamoceně konkurovat soustředěnému tlaku ze zahraničí. Bez aktivit Vinařského fondu by naši vinaři v čase nuceně vyklízeli pracně vydobyté pozice a na jejich místa by se nasouvali zahraniční exportéři.
Jaroslav Machovec
ředitel Vinařského fondu

Evropské spotřebitelské centrum není úřad jako takový. Je součástí České obchodní inspekce (dříve Ministerstva průmyslu a obchodu, MPO). Rozpočet ESC není sedm milionů korun ročně. Tato částka platila dříve, avšak pro dvouleté období, kdy byl rozpočet připravován vždy souborně na dva roky (2005–2006, 2007–2008). Polovinu rozpočtu přitom hradí Evropská komise. Ročně tedy Česká republika platí za činnost tohoto specializovaného centra 1,7 milionu korun, a nikoli sedm milionů. Naše činnost se nijak nedubluje s neziskovými spotřebitelskými spolky. Občanská sdružení na nás naopak klienty odkazují v případech, kdy čeští spotřebitelé mají problém s prodejcem z jiné země EU a nejsou již schopni věc řešit sami, případně kdy potřebují poradit ohledně svých práv na evropském trhu. ESC ČR je totiž u nás jedinou institucí tohoto druhu specializovanou na evropské spotřebitelské právo.
Tomáš Večl,
ředitel Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci

Článek Úřady na odstřel jsem si se zájmem přečetl. Bohužel musím konstatovat, že minimálně v jedné položce má článek závažnou faktickou chybu včetně značného časového zpoždění. Konkrétně v tabulce Kolik utratí úřady je uvedena položku Česká energetická agentura: 105 milionů korun. Faktická a časová chyba je v tom, že uvedená Česká energetická agentura byla zrušena ke dni 31. 12. 2007, tedy již téměř před třemi lety. Část činností převzala agentura CzechInvest a část ministertvo průmyslu a obchodu. Roman Portužák
ředitel odboru elektroenergetiky
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít