ÚŘADY BUDOU TOLEROVAT CHYBY V PŘIZNÁNÍ K DPH

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

Hospodářská komora Ministerstvo financí ve středu 26. ledna, tedy první den po ukončení podávání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec 2004, vydalo metodický pokyn pro finanční úřady. Díky němu budou tolerovány případné chyby, jichž se podnikatelé mohli dopustit po překotném přijetí zákona o dani z přidané hodnoty těsně před vstupem České republiky do Evropské unie.

**Hospodářská komora

Ministerstvo financí ve středu 26. ledna, tedy první den po ukončení podávání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec 2004, vydalo metodický pokyn pro finanční úřady. Díky němu budou tolerovány případné chyby, jichž se podnikatelé mohli dopustit po překotném přijetí zákona o dani z přidané hodnoty těsně před vstupem České republiky do Evropské unie. Novela zákona o DPH byla kvůli pozdě zahájenému projednávání a následným průtahům schválena jen několik dní před 1. květnem 2004, tedy dnem, kdy vstupovala v platnost.

„Hospodářská komora České republiky tento krok velmi kritizovala. Podnikatelé do poslední chvíle nevěděli, jaké změny nová legislativa přinese. Požadovali jsme proto vydání metodického pokynu, který by následné chyby firem toleroval. Problém byl také v tom, že zákon o DPH, respektive jeho úprava, která platila od května do konce roku 2004, kdy byl opět novelizován, obsahoval mnoho chyb a nejasností,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Hospodářská komora se nespokojila s příslibem ministerstva financí, že případné nedostatky v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty budou tolerovány. Požadovala vydat písemný pokyn. „Rozuměl jsem argumentu ministerstva vydat tento pokyn až po posledním možném dni k odevzdání daňových přiznání k DPH za prosinec. Jistě by se našly firmy, které by se snažily této předepsané tolerance zneužít,“ říká Drábek.

Podle jeho slov zajistí písemné stvrzení příslibu ministerstva financí shovívavost vůči případným chybám podnikatelů i pro kontroly finančních úřadů, které mohou probíhat i více než tři roky zpětně. Pouze slovní doporučení by takovou váhu nemělo a ochranu nezajistilo. Podle metodického pokynu ministerstva financí bude odpuštěno příslušenství daně v období od prvního května do konce roku 2004, jinými slovy bude při případném pochybení doměřena daň, odpuštěny ale budou penále, pokuty a úroky z prodlení.

Hospodářská komora dlouhodobě kritizuje přijímání zákonů jen několik dnů či týdnů před nabytím jejich účinnosti. Problém se týká především novelizací daňové legislativy. „Chceme se na nové zákony připravit, abychom se jimi mohli řídit. Za pár dní není možné změnit software a vyškolit zaměstnance. Pokud není zákon vyhlášen s dostatečným předstihem před jeho účinností, budeme i v dalších případech požadovat toleranci metodických chyb při kontrolách alespoň šest měsíců od vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů,“ doplnil Drábek.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít