Upřímně s prezidentem

22. října 2007, 17:31 - Karel Hvížďala
22. října 2007, 17:31

Ráno, večer nebo v noci je nejnovější francouzský bestseller Yasminy Rezové

Ráno, večer nebo v noci (se Sarkozym) se jmenuje nejnovější francouzský bestseller Yasminy Rezové, který napsala o francouzském prezidentovi. Všechno prý začalo jedním telefonem. Když Nicolas Sarkozy začal s prezidentskou volební kampaní, Yasmina Rezová mu zavolala a zeptala se ho, zda by ho nemohla doprovázet po celý rok, že by ráda o něm napsala knihu. Pan Sarkozy údajně okamžitě kývl a nyní se její kniha objevila na trhu.
Nicolas Sarkozy okamžitě souhlasil nejspíš proto, že věděl, o koho jde. Yasmina Rezová se narodila v Paříži v roce 1959 jako dcera íránského inženýra a maďarské houslistky (připomeňme: Sarközyové jsou maďarští šlechtici), studovala sociologii a divadelní vědu a proslavila se v roce 1994 divadelní hrou s názvem Umění. Tato hra měla mezinárodní úspěch. Rezová je dnes světově nejhranější divadelní autorkou.
Hra pojednává zábavně, ale přitom promyšleně a rozhodně ne sentimentálně o nejstarší starosti lidstva. Vypráví o komedii porozumění a politice citů, a to vše s vědomím křehkosti, lidské samoty. Rezová si navíc od tématu udržuje elegantní a ironický odstup. Chová se stejně jako její postavy na jevišti, které troskotají ve světě, kterému nerozumějí a který je pro ně příliš brutální a moderní.
Zřejmě tyto existenciální otázky zajímaly i Sarkozyho a z dosud zveřejněných ukázek lze usuzovat, že o podobných věcech dnešní pan prezident s autorkou dost často i hovořil. Například 27. října 2006 seděli spolu v letadle a pan Sarkozy říkal: „Ctižádost není mým posledním cílem, protože vždycky existuje ještě den poté, co člověk dosáhne vytčeného cíle.“ Autorka tuto větu v dialogu zpochybňuje. Ne proto, že by Sarkozyho podezírala z neupřímnosti, ale proto, že podle ní pravděpodobnost, že přijde takový den, který zcela rozmaže kontury celého života, je u podobně mocných mužů nulová, nebo alespoň velice málo pravděpodobná. Státníci vždy pracují hlavně na svém pomníku. Sarkozy se opět brání a tvrdí, že paní Rezová zaměňuje ctižádost s přáním. Nakonec se domluví na tom, že pod pojmem ctižádost si oba představují něco jiného.
Autorka bestselleru si po celý rok, který se Sarkozym strávila, nic nenahrávala. Dělala si jen poznámky a v knize se přiznává k tomu, že tento rozhovor byl první upřímný, který spolu vedli, a že při psaní těchto řádek těžko hledala slova. Pamatuje si ho ale velice dobře, protože právě tehdy si začali tykat.
Připomínám tuto pasáž proto, že zní, jako kdyby byla z její divadelní hry Umění, a také proto, že knihu bychom – hlavně kvůli naznačenému sofistikovanému uvažování - měli přeložit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít