ÚOHS zakázal Ústeckému kraji nákup 161 autobusů Scania a Zliner za miliardu korun - Euro.cz

Přihlášení

ÚOHS zakázal Ústeckému kraji nákup 161 autobusů Scania a Zliner za miliardu korun

, čtk,
ÚOHS zakázal Ústeckému kraji nákup 161 autobusů Scania a Zliner za miliardu korun
Zdroj: Zliner

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraje (DSÚK) nákup 161 autobusů značek Scania a Zliner za více než miliardu korun. Podnět podal výrobce autobusů SOR.

Dopravní společnosti Ústeckého kraje uzavřel s dodavateli rámcové smlouvy na dodávky autobusů v délce 10,5 metru a 12 metrů na základě jednacího řízení bez uveřejnění. „Úřad dospěl k závěru, že rámcové dohody byly uzavřeny v rozporu se zákonem bez předchozího oznámení o zahájení zadávacího řízení nebo předběžného oznámení, ačkoli byl zadavatel povinen toto oznámení nebo předběžné oznámení uveřejnit,“ uvedl úřad.

Rozhodnutí zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad k předsedovi ÚOHS.

Ústecký kraj na dodávku autobusů nejprve vyhlásil tendr, už ten SOR u ÚOHS napadl s tím, že v něm jsou nezákonně nastavené zadávací podmínky. Kraj poté soutěž zrušil a obrátil se přímo na Zliner a Scanii. DSÚK podepsala smlouvy s dodavateli 28. prosince loňského roku a letos 3. ledna.

ÚOHS upřesnil, že jednací řízení bez uveřejnění může být při zadávání veřejné zakázky použito, pokud v předchozím otevřeném řízení nedostane zadavatel žádné nabídky nebo podstatně nezmění zadávací podmínky.

„Neobdržení nabídek v předchozím otevřeném řízení si zadavatel způsobil svým postupem, když stanovil zadávací podmínky v tomto otevřeném řízení diskriminačním způsobem, což je z hlediska ustálené rozhodovací praxe nepřípustné,“ stojí ve zprávě úřadu. Konkrétně šlo o stanovení minimální délky autobusu, minimální šířky dveří, minimální objem palivových nádrží a minimální kapacitu akumulátorových baterií.

Vlaky pro Berlín: plzeňská Škoda bojuje s čínským gigantem o miliardovou zakázku

Berlínská městská dráha S-Bahn, ilustrační foto

Čtěte také:

Lotyšskem hýbe korupční kauza s účastí plzeňské Škody. O funkci přišel i primátor Rigy

Policie a celníci zasahují kvůli daňovým únikům kolem Škody Plzeň

Škoda Transportation dodá lotyšské Rize tramvaje se zpožděním, má zaplatit pokutu