Unipetrol, Telefónicu O2 a ČEZ okořeňte ropou a švýcarským frankem

27. prosince 2007, 15:00 - Petra Pelantová
27. prosince 2007, 15:00

Výdělky z portfolií bude ovlivňovat hlavně situace v USA

Čeští investoři, kteří v loňském roce zvolili místo termínovaného vkladu nákup akcií na pražské burze, mohli slušně vydělat. Zatímco 2. ledna 2007 se jeden cenný papír ČEZ prodával za necelých 991 korun, těsně před Vánocemi jeho cena dosahovala 1320 korun. Obdobně rostly například akcie Telefóniky O2, které si polepšily z necelých 480 korun na 540, či Unipetrolu, jež z počátečních 238,75 korun vzrostly na 331,70. Analytici předpovídají, že ten, kdo bude obchodovat na burze v Praze, nepřijde zkrátka ani letos. Byť takových výdělků jako v roce předchozím se zřejmě nedočká. Rozhodující vliv na výši zisků, které si čeští investoři na konci letošního roku připíší, bude mít vývoj ekonomiky v USA. Názory na to, kdy tamní hypoteční krize skončí, se různí. Jedno je ale jasné: v první polovině roku se tak nestane.

USA: Recese nikoliv, zpomalení ano Americká hypoteční krize výrazně ovlivňovala investice od druhé poloviny minulého roku. Ze Spojených států se rozšířila na kapitálové a finanční trhy po celém světě. Na negativní náladu investorů nejvíce doplatily sektory finanční a realitní. Cenné papíry firem z těchto oborů odepsaly ze své hodnoty i desítky procent. Analytici očekávají, že následky hypoteční krize budou zasahovat do dění na burzách i nadále. „Komplikace nás budou provázet minimálně v první části roku, přičemž určitým katalyzátorem by mohly být celoroční hospodářské výsledky největších světových bank, které budou zveřejňovány na přelomu února a března,“ říká Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus. Zaznívají ale i pesimističtější názory: „Domnívám se, že vrchol krize je teprve před námi. Dva největší poskytovatelé hypoték v USA dokonce očekávají, že tamní realitní trh by se měl zotavit nejdříve v roce 2010,“ konstatuje Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT. Lze předpokládat, že banky, které kupovaly balíky cenných papírů navázaných na hypoteční úvěry, budou nadále svá aktiva odepisovat. Miliardové ztráty již přiznaly například Citigroup či UBS. Špatné zprávy o hospodářských výsledcích bankovních domů povedou k dalším propadům finančních titulů na burzách. Podobný vývoj je pravděpodobný i u akcií firem z realitního sektoru. Marek Hatlapatka nicméně předpokládá, že investoři budou postupně nakupovat cenné papíry podle bonity firem. „Trh by měl začít rozlišovat situace jednotlivých společností lépe, než to dělal ve druhé polovině roku 2007,“ dodává Hatlapatka.

Strach v Británii.

Americká hypoteční krize ovlivnila i evropské trhy, a to nepřímo – propadem na burzách a ztrátami společností následkem špatných investic v USA. Panují ale obavy, že komplikace se projeví v některých evropských zemích i přímo na trhu s hypotékami. „Počátek hypoteční krize pozorujeme ve Velké Británii,“ říká Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum. Za posledních deset let se tamní ceny nemovitostí ztrojnásobily. „Domníváme se, že nákup nemovitostí mimo Londýn bude v časovém horizontu dvou až tří let ztrátový,“ dodává Tomčiak. Analytici se shodují, že rok 2008 bude s největší pravděpodobností ve znamení zpomalení americké ekonomiky. Nicméně nepředpokládají, že by se USA ocitly v recesi. „Nezaměstnanost se pohybuje pod pěti procenty, slabý americký dolar zvýhodňuje americké exportéry a investoři na akciových trzích ještě nedospěli k závěru, že v USA nastane doba temna,“ říká Tomčiak. Ze statistických analýz vyplývá, že by se roční přírůstek HDP měl pohybovat mezi jedním až dvěma procenty. „Velmi bude záležet na vývoji inflačních tlaků a tedy na prostoru, který bude mít FED pro případnou stimulaci ekonomiky,“ upřesňuje Hatlapatka. Pro Evropu bude důležitá hlavně síla spotřebitelské poptávky v USA. „Případný pokles by samozřejmě negativně ovlivnil evropské exportéry,“ konstatuje Radek Neumann, makléř Komerční banky. Pokud by se vyplnily pesimistické scénáře, nejzasaženější by byl chemický sektor, výrobci automobilů a strojního zařízení.
I přes zvolněné tempo růstu HDP ve Spojených státech analytici od amerických investic neodrazují. Současné ocenění trhů prý zůstává velmi atraktivní a v případě, že si americké firmy udrží alespoň minimální růst zisků, neexistuje důvod, proč by americké akciové trhy nemohly i nadále směřovat nahoru. „Preferovali bychom jednak dividendové tituly z oborů energetika a telekomunikace a firmy s vysokým podílem tržeb mimo USA,“ upřesňuje Marek Hatlapatka. Radek Neumann z Komerční banky přidává mezi perspektivní ještě sektor spotřební a potravinářský, kam spadají například akcie společností McDonald´s, J&J či Colgate. Pokud někdo chce vložit peníze do amerického realitního sektoru, jednou z možností je nákup podílového listu v nemovitostním fondu. „Investor se podílí na výnosech z portfolia nemovitostí, které je spravováno fondem. Tyto výnosy by měly být relativně stabilní,“ domnívá se Patrick Vyroubal z Atlantik FT.

Pražská burza: Loni dvouciferný růst, letos asi polovina Stejně jako celá česká ekonomika má i pražská burza, dle konstatování analytiků, svá tučná léta za sebou. Pryč jsou doby, kdy tuzemské akcie patřily k nejvýnosnějším na světě. Například v roce 2004 přihrála pražská burza investorům zhodnocení ve výši 56 procent, o rok později 44 procent. Loni si ovšem sotva udržela dvouciferný růst a letos mohou investoři na takové zhodnocení zapomenout, shodují se makléři. Burzovní společnost Fio předpokládá růst indexu PX, jako hlavního ukazatele výkonnosti Burzy cenných papírů Praha, o pět až sedm procent. „Očekáváme nižší tempo růstu burzy než loni vzhledem k celosvětovému ekonomickému zpomalení a dalším negativním faktorům,“ prohlásil makléř ze společnosti Fio Josef Dudek. Letošní vývoj pražské burzy bude závislý na stavu americké ekonomiky. Ta loni, jak již bylo zmíněno, kvůli hypoteční krizi srazila akcie po celém světě. Důležitý bude také vývoj ceny ropy, kurzu dolaru a postoj americké centrální banky k výši úrokových sazeb.

Unipetrol povede.

Zhruba osmiprocentní zhodnocení pražské burzy v letošním roce předpokládá Radim Kramule z České spořitelny. „Každopádně nelze očekávat, že by rostly všechny akcie bez rozdílu, mezi společnostmi bude třeba selektovat,“ konstatoval Kramule s tím, že za nejatraktivnější považuje firmu Unipetrol. Naopak nejnižší zhodnocení by měla přinést Zentiva. Farmaceutický gigant má za sebou velký propad kvůli dvojímu snížení výhledu hospodaření a problémům v Rumunsku. Letošní rok proto bude pro firmu ve znamení boje za zpětné získání důvěry investorů.
Analytici se shodují, že letos budeme daleko častěji než v minulosti svědky razantnějších cenových výkyvů jednotlivých titulů. Někteří dokonce hovoří o horské dráze na akciových trzích. „Důležitým faktorem pro investory bude výběr investic do stabilních společností, které budou odolné vůči výkyvům. Mohou to být například energetické společnosti či firmy s potenciálem vysoké výplaty dividendy. V případě našeho trhu favorizujeme Unipetrol a Telefónicu O2 a samozřejmě nesmíme opomenout ČEZ,“ uvádí prognóza burzovního vývoje pro rok 2008 společnosti Atlantik FT. Právě akcie energetických, telekomunikačních, ale také těžebních firem by mohly případné kolísání zvládnout s minimálními dopady. Jako zajímavé investice doporučuje Atlantik FT i akcie Erste Bank společně s realitními tituly Orco a ECM. Analytici ale upozorňují, že u těchto firem je nutné brát v úvahu vyšší míru rizika, a to s ohledem na realitní a úvěrovou krizi.

ČEZ s otazníkem.

Společnost Atlantik FT ve své prognóze sází také na akcie ČEZ, někteří makléři ale nabádají k opatrnosti. Tradičního šampiona pražské burzy, který loni vykázal více než čtyřicetiprocentní zhodnocení svých akcií, by totiž mohlo letos přibrzdit několik faktorů. Z burzy by měl zmizet silný kupec, protože ČEZ skončí odkup vlastních cenných papírů. Nelze zatím předpokládat ani to, co přinese květnová valná hromada, kde se schvaluje výše dividendy, možný odkup dalších akcií či případná akvizice.
Pražskou burzu čeká v letošním roce několik důležitých změn. Už na jaře by se mohly posunout obchodní hodiny SPADu, a to ze současných 9.30 až 16.00 na 9.00 až 16.30. Prodloužení obchodování o hodinu umožní zvýšit likviditu a investoři budou moci lépe reagovat na změny na zahraničních trzích. Zásadnější pro burzu ale budou podle expertů nová IPO. Kolik jich bude, si zatím netroufají předpovídat. „Lze to jen těžko odhadovat, třeba loni řada analytiků předpokládala pět emisí a nakonec byly jen dvě menší,“ připomněl burzovní makléř Josef Dudek. Oba nováčci – AAA Auto a VGP – navíc zatím příliš nepřesvědčili. „Firma AAA má menší kapitalizací a spektrem podnikání investory doposud příliš nepřitáhla. Developer VGP zase přišel na trh v době hypoteční krize. Načasování bylo mírně řečeno nešťastné,“ zhodnotil Dudek, který zatím sází na jednu novou primární emisi. „Je velmi pravděpodobné, že se letos uskuteční IPO důlní společnosti New World Resources,“ tvrdí.
New World Resources (NWR) by pro investory mohla být zajímavá - vlastní totiž černouhelný gigant OKD. A těžební sektor nyní patří, zvláště mezi spekulanty, k nejžádanějším. Na druhou stranu, dle některých odhadů by zásoba uhlí OKD mohla být vyčerpána už za deset let a osud NWR proto bude záviset na průběhu privatizace polských dolů.
Velké firmy se zatím pražské burze vyhýbají. Důkazem je třeba Česká pojišťovna, která si nakonec vstup na burzu rozmyslela a raději se dohodla s italskou pojišťovnou Generali. Následující roky by mohly přinést v tomto ohledu změnu. Některé prognózy hovoří o pěti nových IPO. Spekuluje se dokonce o tom, že by se mohlo začít obchodovat s akciemi doposud státních podniků, jako jsou Letiště Praha či České dráhy. Jejich privatizace se ale letos pravděpodobně nestihne. Není ani jisté, zda by se vůbec tyto akcie prodávaly přes burzu. Burze by ale takovýto krok významně pomohl; například Letiště Praha drží majetek za desítky miliard korun. Se vstupem na burzu koketuje i největší tuzemský letecký přepravce - České aerolinie.

Praha versus Varšava.

Bez příchodu nových společností bude pražská burza nadále zaostávat za konkurencí. Zejména za svým varšavským protějškem, kde se loni začalo obchodovat s akciemi padesáti firem. Kromě vstupu nových společností je rozvoj burzy závislý také na objemu obchodů, který se loni dostal na úroveň 990 miliard korun a letos by mohl překonat částku 1100 miliard. V porovnání se sousední burzou, kde je objem obchodů zhruba 3,5krát vyšší, ale nejde o nijak závratné číslo. Varšavská burza navíc těží z již započaté penzijní reformy. Poláci si na svůj důchod povinně spoří ve fondech, jejichž správci musí drtivou většinu prostředků investovat na varšavské burze.
Přesto si ale pražská burza nevede špatně. Loni v růstu překonala řadu vyspělých burz, například některé americké či rakouskou. I přes odhady slabšího tempa růstu, které by letos mohlo být i o polovinu nižší než loni, experti zdůrazňují, že se dočkáme slušného přírůstku, jenž lze výrazně vylepšit vhodným složením portfolia.

Komodity, měny a nemovitosti: Ziskový doplněk investičních portfolií Drobní investoři mohou své prostředky vkládat i do méně běžných instrumentů, než jsou akcie. Například do komodit, měn či podílových listů nemovitostních fondů. Co se týče komodit, analytici očekávají, že během letošního roku budou jejich ceny stoupat. Již v předchozích letech komoditní trhy ve výnosech překonaly jak trhy dluhopisové, tak akciové. „Světová ekonomika nezpomalí natolik, aby sama snížila spotřebu,“ domnívá se Jan Procházka, ředitel společnosti Cyrrus. Globální růst cen komodit bude táhnout hlavně Asie.

Ropa opět zazáří.

Ze širokého spektra komodit by v příštím roce mohla opět vyčnívat ropa. „Celosvětová poptávka po pohonných hmotách roste a na straně nabídky se začínají projevovat náznaky nedostatku,“ vysvětluje analytik Boris Tomčiak. Dodává, že na podzim minulého roku bylo možné pozorovat zajímavý úkaz. Americké těžební plošiny nebyly postiženy žádným výraznějším hurikánem, přesto cena ropy prudce rostla a počátkem zimy atakovala stodolarovou hranici. „V průběhu letošního roku bychom se mohli dočkat dalšího útoku na tuto hranici a nevylučujeme ani její překonání,“ domnívá se Tomčiak. „Potenciál vidíme i v zemním plynu, který se nadále motá v bludném kruhu a nechce vystoupit z vyjetých kolejí,“ dodává Jan Procházka z Cyrrusu. Zajímavé zhodnocení by mohly přinést také investice do obilnin a olejnin, které podporují mimo jiné dotace pro biopaliva a rostoucí spotřeba v rozvíjejících se ekonomikách. „Velký růstový potenciál mají potraviny jako káva, cukr nebo kakao, které jsou oproti jiným komoditám relativně velmi levné, přitom fundamentální analýza signalizuje, že je situace poptávky a nabídky napjatá,“ vysvětluje Boris Tomčiak. Analytici konstatují, že mezi českými investory roste zájem o investice do komodit, které se mohou stát „kořením“ portfolií. „Pro pasivnější kupující je zajímavý komoditní koš, aktivnější upřednostňují selektivní výběr komodit a pro vstup na trh využívají komoditní futures nebo opce,“ říká Tomčiak. V první případě stačí disponovat alespoň 50 tisíci korunami, v druhém pak analytici doporučují investovat alespoň dvě stě tisíc korun. „Pro sofistikované investory jsou vhodné certifikáty, movitým a dlouhodobým investorům jsou pak určeny strukturované produkty, které jsou v současné době nabízeny především v rámci privátního bankovnictví,“ upřesňuje Radek Neumann z Komerční banky.

Sázka na švýcarský frank.

Součástí diverzifikovaných investičních portfolií jsou také měny. „Myslíme si, že švýcarský frank by mohl ukázat svoji sílu. Tato měna je považována za bezpečný přístav, proto je v současné turbulentní době výhodnou investicí,“ doporučuje Boris Tomčiak. Tomáš Brychta, analytik J&T Banky, radí také nákup japonského jenu a dalších asijských měn včetně čínského jüanu. Další zhodnocování komodit může vyvolat prudký nárůst komoditních měn, kterými jsou australský a kanadský dolar. Investoři mají ale i jiné možnosti jak vydělat na měnách. „V posledních letech byly relativně oblíbené takzvané carry strategie, které spočívají v tom, že investoři si půjčují nízko úročené měny, které následně prodávají a kupují vysoko úročené, především měny rozvíjejících se zemí,“ vysvětluje Jan Vejmělek, analytik Komerční banky. Tyto strategie fungují zejména v situaci globální stability. Letní hypoteční krize v USA, která se následně odrazila na globálních kapitálových trzích, způsobila, že carry strategie přestaly být atraktivní. Stejný vývoj lze očekávat i minimálně v první polovině letošního roku. Za měnu, která je v současné době značně podhodnocena, považují analytici americký dolar. „V ročním horizontu by si měl polepšit,“ očekává Jan Vejmělek. Zároveň ale makléři varují před zbrklým nakupováním dolaru: „Dokud nebude zřejmé, že je kreditní krize v USA za námi, hrozí, že současný oslabující kurz dolaru bude ještě pokračovat,“ dodává Vejmělek. Doplňkem portfolia českých investorů mohou být také nemovitostní fondy. V současné době působí na trhu dva fondy zaměřené na drobné investory, a to Reico, který patří do skupiny České spořitelny, a Realita, vlastněný ze sta procent společností Nationwide Holding. „Obecně bývá u této formy investice kritizována určitá netransparentnost,“ konstatuje Karel Potměšil, analytik společnosti Cyrrus. Poukazuje také na problém s oceňováním majetku fondů, které nelze dělat tak často a s tak nízkými náklady jako u fondů akciových či dluhopisových. Analytici poukazují také na nezralost českého realitního trhu a někteří se navíc domnívají, že nejvýnosnější období českého nemovitostního sektoru je již za námi. Realitní fondy mají ale i svá pozitiva. „Mohou investorům pomoci rozložit riziko, realitní trh se pohybuje jinak než akciový a nemovitostní fondy mohou nabízet vyšší výnosy než dluhopisy,“ vysvětluje Karel Potměšil ze společnosti Cyrrus.

ANKETA: Ideální složení portfolia 2008

Radim Kramule, Česká spořitelna 10 % komodity (spíše průmyslové kovy jako platina či měď)
30 % dluhopisy
10 % reality (pouze v rámci našeho regionu, spíše východ jako Bulharsko nebo Turecko)
50 % akcie (spotřebitelský sektor, petrochemie – Unipetrol, pro spekulativnější investory realitní a finanční sektor – banky, pojišťovny: Allianz, Raiffeisenbank)

Josef Dudek, burzovní společnost Fio 30 % akcie (z toho 15 % velké nadnárodní společnosti)
20 % komodity (energie)
20 % státní dluhopisy USA
30 % fond peněžního trhu v českých korunách

Karel Potměšil, společnost Cyrrus V případě uklidnění situace na světových trzích by i nadále nemusel být od věci vyšší podíl domácích akcií v portfoliu, které i přes zvýšenou rizikovost, či právě díky ní, mohou přinést zajímavé zhodnocení. Akcie také považujeme za vhodnější v období, kdy se v ČR inflace zvyšuje na několikaleté maximum, u dluhopisů je negativní efekt inflace vyšší. Z dluhopisových cenných papírů bychom tedy volili spíše krátkodobé. K zajištění portfolia doporučujeme především investiční certifikáty.

Tomáš Brychta, J&T Banka 30 % komodity
30 % akcie emerging markets 20 % dluhopisy 20 % hotovost

Boris Tomčiak, Colosseum 40 % komodity 40 % akcie 20 % krátkodobé dluhopisy kromě USA

Radek Neumann, Komerční banka Vezmeme-li v úvahu investice do korunového portfolia, bude určitě dobré alespoň na počátku roku část prostředků podržet v jen velmi málo rizikových a likvidních aktivech. Akciový podíl portfolia by mohl představovat až 60 procent. Až podle vývoje na trzích bych doporučil postupně uvolňované prostředky případně alokovat do akcií a dále navyšovat jejich váhu k 85 až 90 procentům. Právě navýšení akciové pozice v průběhu 2. čtvrtletí by mohlo být cestou k úspěšnému investování v roce 2008.

Kam míří české akcie

CME Stagnace v pásmu 100 až 120 dolarů. Před Vánocemi bylo možné titul koupit za 2074 korun, což je zhruba 113 dolarů. Bude ale záležet na vývoji kurzu dolaru a také na akvizičních aktivitách firmy.

ČEZ Hodnota akcie před Vánocemi činila 1384 korun a má předpoklad k posilování na další rekordní hodnoty. Důležitá bude květnová valná hromada, která rozhodne o výši dividend, o případných akvizicích a zda bude firma dále odkupovat vlastní akcie.

ECM Podle odhadů by mohla akcie růst. Hodně bude záviset na tom, jak se USA vyrovnají s následky hypoteční krize. Před Vánocemi bylo možné akcii koupit za 1172 korun.

Orco Přestože realitní sektor loni zaznamenal velký propad, který by mohl doznívat i letos, analytici se shodují, že stejně jako ECM má předpoklady růst a dostat se ze současných zhruba 2150 korun výš.

Erste Bank Hodnota akcie před Vánocemi činila 1245 korun. Odhady mluví o stagnaci, případně mírném růstu, který může být utlumen další lavinou odpisů v důsledku hypoteční krize. Stejně jako realitní tituly byl i bankovní sektor zasažen krizí. Erste Bank tím loni oslabila o téměř třicet procent.

Komerční banka Stagnace v pásmu 4000 až 4500 korun. V současnosti se pohybuje kolem 4212 korun. Cenou by mohla zahýbat výše dividend, kterou zatím experti odhadují na 155 korun za akcii.

Pegas Titul by měl růst ze současných 733 korun. Důležitým faktorem ale bude úspěšný provoz nové výrobní linky, který v kombinaci s dobrými finančními výsledky může do textilky přilákat investory. Cílová cena na konci roku 2008 je 807 korun.

Philips Morris ČR Rozhodující bude výše dividendy. Odhady ale předpokládají růst titulu do rozmezí 8000 až 9500 korun. Před Vánocemi se titul prodával za zhruba 7600 korun.

Telefónica O2 Podle analytiků velmi atraktivní titul, který by se mohl zvednout, a to z aktuálních 543 na cílovou hodnotu 662 korun.

Unipetrol Nyní se obchoduje za přibližně 330 korun. Bude profitovat z probíhající restrukturalizace, která by měla zvýšit výrobní kapacitu. Cílová cena: 366 korun.

Zentiva Odhady shodně čekají růst. Pokud se firmě podaří získat důvěru investorů, může se dostat ze současných hodnot kolem 990 korun až nad hranici 1100 korun. Zásadní bude i vývoj na tureckém trhu, kde Zentiva koupila firmu Eczacibasi.

AAA Auto Cena akcií, která se nyní pohybuje okolo 44 korun, je podle analytiků zajímavá. Problém je ale malá emise, což bude nadále titul omezovat. Očekávaná je stagnace v pásmu 40 až 50 korun.

Pramen: Atlantik FT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít