Unipetrol nabízí vláda podruhé

12. ledna 2004, 00:00 - (vs)
12. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

Až 15 miliard korun může podle expertů získat stát z prodeje svého podílu ve společnosti Unipetrol. Zájemci o 63 procent akcií petrochemického holdingu se mohli hlásit do pondělí 12. ledna. Do března by vláda měla určit vítěze tendru. Spolu s akciemi vláda prodává i své pohledávky za dceřinými firmami Unipetrolu v nominální hodnotě 4,1 miliardy korun. Zde analytici odhadují výnos asi 3,4 miliardy korun. Z holdingu dlužila v době vyhlášení soutěže její dceřiná firma Benzina 1,2 miliardy korun Komerční bance a České spořitelně. Miliardové dluhy měly také dceřiné firmy Aliachem a Spolana. Podle předsedy výkonného výboru Fondu národního majetku Jana Juchelky bude prodej s pohledávkami pro stát výhodnější z hlediska výnosu privatizace i transparentnosti. Mezi další firmy holdingu patří Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk a Paramo. Skupina zakončila rok 2002 ziskem 635 milionů při tržbách kolem 60 miliard Kč. Účast v privatizaci Unipetrolu oficiálně oznámily maďarská ropná a plynárenská skupina MOL a polská PKN Orlen, která se soutěže zúčastní společně s českou firmou Agrofert. Očekává se, že polská a maďarská firma nakonec spojí síly, protože obě společnosti podepsaly předběžnou dohodu o budoucí fúzi. Tím by vznikl největší zpracovatel ropy ve střední Evropě s ročními tržbami kolem devíti miliard dolarů. Mohl by konkurovat velkým nadnárodním společnostem působícím ve střední Evropě i rostoucí síle ruských ropných gigantů jako jsou Lukoil nebo Jukos, které se snaží proniknout na trh EU. Tržní hodnota spojených firem PKN a MOL, které mají asi stejnou velikost, by dosáhla 5,8 miliardy dolarů. Koncern s takovou velikostí si bude moci vyjednávat atraktivnější podmínky ropných dodávek. Současná privatizace Unipetrolu je již druhým pokusem. První, který byl vyhlášen na podzim 2000, skončil neúspěšně o dva roky později. Vítěz soutěže, firma Agrofert, která původně nabídla za holding zhruba 12 miliard korun, částku nezaplatila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Neodolatelně lákavá nabídka pro dealery VW a Škoda? Hyundai…
Bateriová revoluce: Toshiba má akumulátor, který se nabije za šest minut
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Technologie
Adware a Defender zpomalí váš počítač nejvíce, Eset a F Secure naopak nejméně
Nákupní tip: Čtečka Kindle Paperwhite je dnes o 800 Kč levnější
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít