Unijní rozpočet se nafukuje, má oživit ekonomiku

30. dubna 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
30. dubna 2009, 00:00

Evropská komise včera představila návrh rozpočtu sedmadvacítky, který počítá s celkovými závazky ve výši 139 miliard eur, což představuje skoro 1,2% unijního HDP. Jeho výdaje na přímé platby meziročně narostly skoro o 6 miliard eur a to s jasným cílem: pomoci skomírajícímu hospodářství. Představení reformy se zatím odkládá.

Autor: ec.eupora.eu

„Tento rozpočet se zaměřuje na opatření, jež mají zabránit ještě prudšímu útlumu hospodářství. Bude věnováno 6 miliard eur na výzkum a inovace a kolem 9 milionů občanů obdrží pomoc z Evropského sociálního fondu. V roce 2010 bude zajištěna druhá část příspěvku z rozpočtu EU na plán obnovy hospodářství, což znamená, že v období 2008–2010 budou k dispozici mimořádné prostředky převyšující 6 miliard eur,“ uvedl komisař Siim Kallas, odpovědný za finanční plánování a rozpočet.

Největší podíl prostředků z rozpočtu na příští rok (45%) má jít na opatření podporující růst a zaměstnanost, což je jasná reakce Unie na probíhající hospodářskou krizi (meziroční nárůst v této kapitole však činí pouze 3,2%). Už potřetí za sebou tedy zemědělství nefiguruje na první pozici výdajové stránky Unie, jak tomu tradičně bývalo. I tak na něj však v příštím roce zbude přibližně 40% evropských peněz.

Na „pracovní místa, infrastrukturu a konkurenceschopnost“ hodlá Unie vynaložit celkem 62 miliard, přičemž největší meziroční nárůst v této rozpočtové kapitole zaznamenala energetická infrastruktura, na níž půjde 1,08 miliardy eur, tedy o skoro 13% více než letos. O 8% víc (0,9 miliardy eur) obdrží také dlouho diskutovaný projekt Galileo.

Rozpočet na příští rok přináší jeden velký milník: poprvé půjde z fondů regionálního rozvoje více prostředků ve prospěch „nových“ členských států (přistoupily v roce 2004 a 2007, tzv. skupina EU12) a ne do „staré“ patnáctky. EU12 obdrží 52% prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, nicméně ze zemědělských dotací dostane tato skupina států pouze 20% vyhrazených peněz.

Návrh rozpočtu počítá v příštím roce také s výdaji ve výší 2,4 miliardy eur (které doplní letošních 2,6 miliardy) v rámci Plánu evropské hospodářské obnovy, jenž je zaměřen na energetické projekty, širokopásmový internet a podporu venkovských oblastí.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít