Uniformu vyměnila za ředitelské křeslo

24. dubna 2006, 00:00 - admin
24. dubna 2006, 00:00

Jen málokoho by napadlo, že energická majitelka trutnovské textilní továrny Jarmila Davídková má za sebou dvě desetiletí práce jako výpravčí ve státním železničním molochu. „Na železnici si ťukali na čelo, když jsem chtěla opustit jistotu státního zaměstnance,“ vzpomíná Jarmila Davídková.

Jen málokoho by napadlo, že energická majitelka trutnovské textilní továrny Jarmila Davídková má za sebou dvě desetiletí práce jako výpravčí ve státním železničním molochu. „Na železnici si ťukali na čelo, když jsem chtěla opustit jistotu státního zaměstnance,“ vzpomíná Jarmila Davídková.

Její podnikání přitom ve vlaku začalo. „Víceméně pro radost jsem si ušila ložní soupravu z damašku a kamarádky z továrny, kde ten damašek vyráběli, mne přemluvily, abych ji nabídla obchodním domům v Praze. Když jsem se pak vracela vlakem z Prahy, měla jsem v kapse objednávku na dalších 120 souprav,“ říká Jarmila Davídková a dodává: „Byl to pro mne obrovský průlom a štěstí. Zavolala jsem do továrny, že ten nápad, co mi vnukli, jsem úspěšně realizovala, ale nemám na materiál. Oni mi slíbili že mi dají materiál a počkají mi s placením, dokud mi nezaplatí obchoďáky.“ Textilní výrobě začala být brzy paneláková kuchyň v Trutnově těsná a Jarmila Davídková se rozhodla pro radikální řešení, opustila železnici, sehnala úvěr, smluvní švadleny a pronajala si budovu bývalého nádraží v Trutnově, kde sídlí její firma Davídek dodnes.

První polovina devadesátých let prodeji textilu přála. Jarmila Davídková neměla podle vlastních slov „problém naložit dodávku 400 ložními soupravami v ceně půl miliónu korun a prodat je všechny za jeden den v Ostravě“.

„Když za námi poprvé přijeli reprezentanti švýcarské hotelové sítě, měli jsme ještě veškerou administrativu v jedné místnosti v banánových krabicích a z druhé jsme odváželi odpad, zkrátka divoký východ. Přesto je naše výrobky přesvědčily a obchodujeme s nimi dodnes,“ říká Davídková.

Ve chvíli kdy Jarmila Davídková potřebovala druhý úvěr na koupi administrativní budovy, domácí banky ji zcela ignorovaly. Se čtrnácti zaměstnanci a obratem okolo 15 milionů pro ně byla naprosto nezajímavá. „Nakonec nám pomohla rakouská banka, která nám dokonce ještě před splacením prvního úvěru poskytla druhý na nákup dvanáctihlavého vyšívacího stroje. Úvěr měl smrtelné podmínky, takže se do podnikání musela zapojit doslova celá rodina, abychom ho splatili,“ vzpomíná Davídková.

Zázemí rakouské banky otevřelo firmě Davídek zahraniční trhy. „V Německu nebo Rakousku s vámi jednají jinak, když máte reference respektovaného finančního ústavu,“ říká Davídková a dodává: „Dnes mezi naše zákazníky patří celá řada nadnárodních hotelových řetězců.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Bateriová revoluce? Toshiba má akumulátor, který se nabije…
Opel Insignia GSi sice nemá šestiválec, ale na Ringu je o 12 sekund rychlejší než OPC
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít