Unie výrazně podpoří energetický výzkum

07. října 2009, 05:49 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
07. října 2009, 05:49

Evropská komise dnes představí plán, který počítá s tím, že Unie v dalších letech věnuje třikrát více prostředků na výzkum v oblasti energetiky, než dává dnes. Ročně na něj půjde osm miliard eur, které mají Unii zajistit prvenství v technologickém souboji se Spojenými státy a Japonskem. Diskuse o financování tzv. SET plánu bude nicméně ještě složitá.

Autor: ec.europa.eu

S návrhem plánu na podporu rozvoje strategických energetických technologií (SET plán, v aj zde) přišla Evropská komise na podzim roku 2007. Jedná se o jeden z nástrojů, který má Evropské unii pomoci splnit její klimaticko-energetické cíle – zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na 20 % a snížit o 20 % emise oxidu uhličitého. Komise věří, že jasná a srozumitelná strategie povede k lepší spolupráci na vývoji nových energetických technologií a pomůže Evropě nastartovat investice do jejich výzkumu.

SET Plán vyzývá k větší spolupráci na evropské úrovni a podpoře inovací a přichází s následujícími opatřeními:

* Založit tzv. Evropské průmyslové iniciativy pro větrnou a solární energii, biomasu, ale i pro jadernou energii, technologii CCS (zachycování a ukládání emisí CO2 – Carbon Capture and Storage) a přenosové sítě. Způsoby financování těchto iniciativ mají být různé. Jednou z možností je společné financování ze soukromých a veřejných zdrojů (PPP), jinou například společné financování z pokladen členských států. Další alternativy Komise specifikuje blíže ve svém sdělení k SET plánu zveřejněném v listopadu 2007.

* Vytvořit Evropskou alianci pro výzkum v energetice. Jedná se o sdružení desítky významných výzkumných institucí, které mají koordinovat svůj výzkum v oblasti energetiky a realizovat společné výzkumné programy.

* Založit na mezivládní úrovni řídící skupinu pro strategické energetické technologie (Steering Group on Strategic Energy Technologies).

* Vytvořit Informační systém o energetických technologiích.

Projekty postavené na solární energii mají v další dekádě obdržet unijní podporu ve výši 16 miliard eur a zhruba 30 tzv. „chytrých měst“ (smart cities) dalších 11 miliard, píše se ve sdělení Evropské komise. Během příštích deseti let se tímto způsobem má „proinvestovat“ minimálně o 50 miliard eur více, než podle nynějších pravidel. Cíl je jasný: do roku 2050 srazit emise skleníkových plynů o 80 %.

„Musíme motivovat nejlepší evropské vědce k tomu, aby posunuli hranice ve výzkumu materiálů, v chemii, fyzice, nanotechnologii a biotechnologii směrem k efektivnější produkci a spotřebě energie,“ píše se podle agentury Reuters v materiálu Komise, který má být dnes zveřejněn. „Nemůžeme prostě sedět a čekat až se průlomové objevy z evropských laboratoří dostanou zdlouhavou cestou ke komerčnímu využití,“ uvádí zpráva.

Ta se zaměřuje spíš na vypočítávání prostředků, které budou pro energetický výzkum v dalších letech potřeba, ale už méně řeší, kde tyto peníze v současné ekonomické situaci sehnat. Na druhou stranu například balíček Komise určený k obnově evropského hospodářství, z něhož půjdou na energetické projekty čtyři miliardy eur, dostal nakonec (i přes řadu sporů) zelenou.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít