Unie pomůže jen úspěšným

20. listopadu 2006, 00:00 - admin
20. listopadu 2006, 00:00

LUBOŠ LUKASÍK, ŘEDITEL DIVIZE PODPORY PODNIKÁNÍ CZECHINVESTU: V září skončil příjem žádostí o podporu z většiny programů Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Byl úspěšný?

LUBOŠ LUKASÍK, ŘEDITEL DIVIZE PODPORY PODNIKÁNÍ CZECHINVESTU: V září skončil příjem žádostí o podporu z většiny programů Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Byl úspěšný?

Ten program je jedním z nejúspěšnějších v zemi. Zájem podnikatelů, univerzit a dalších subjektů, které z něj mohou čerpat dotace, je tak velký, že prakticky ve všech programech převyšuje požadovaná částka alokaci. Bohužel to ale znamená, že některé kvalitní projekty nebudeme moci podpořit, protože na ně už nezbudou peníze.

Mluvilo se o tom, že Česko nestihne vyčerpat všechny unijní peníze. Jak to vypadá konkrétně s čerpáním OPPP?

Na tento program je alokováno zhruba deset miliard korun. Myslím, že celá tato částka bude vyčerpána. Jak jsem už říkal, počet kvalitních projektů převyšuje naše finanční možnosti.

Stihnou úspěšné firmy své projekty uskutečnit, když se výsledek dozví řekněme až na konci roku, nebo ještě později? Do kdy je vlastně možné dotace čerpat?

Hodnocení projektů, které obdržíme ke dni uzavření operačního programu, se musí uskutečnit do konce roku. Dotace pak bude možné fyzicky čerpat do poloviny roku 2008, takže je dost času. Navíc, podpora z OPPP by pro firmy neměla být motivací k uskutečnění projektu, ale pouze možností jak snížit vlastní náklady.

Neúspěšní žadatelé si často stěžují, že nevědí, proč jejich projekt neuspěl. Vy důvody zamítnutí nesdělujete?

Z počátku se stávalo, že někdy nebyly důvody zamítnutí projektu dostatečně jasně vysvětleny. Žadatel měl ale vždy právo se na nás obrátit a získat podrobnější informace. V současné době se snažíme předcházet nedorozuměním a poskytujeme podnikatelům dostatečně jasnou zpětnou vazbu.

V jakých oblastech mohou živnostníci žádat o podporu? A o kolik peněz jde? Nový Operační program podnikání a inovace (OPPI) v mnohém navazuje na končící OPPP. Je ale více zaměřen na oblast inovací, výzkumu a vývoje, podpory začínajících firem, spolupráce mezi podniky a také na poradenství. Z nově vypsaných programů bude určitě zájem o využití informačních a komunikačních technologií v podnicích. Dotace z tohoto programu je určena na jejich zavádění a rozšiřování v podnicích a využití souvisejících služeb. Stěžejním programem však bude program „Inovace“. Na něj bude také vyčleněno nejvíce peněz. Celkem z OPPI rozdělíme v příštích sedmi letech okolo sta miliard korun. Na koho jsou tyto programy především zaměřeny? Hlavně na malé a střední podniky, v oblasti výzkumu a inovací také větší firmy a v neposlední řadě univerzity, výzkumné instituce a další podobné subjekty. Co byste poradil těm, kteří se rozhodují podat projekt, ale nevědí jak na to? Koncem roku spustíme nový web, kde zájemci najdou nejen texty programů, ale také návody, jak podat žádost a realizovat projekt. Snažíme se systém zjednodušit. Kde bude možné získat aktuální informace o nových programech. Můžou podnikatelé s přípravou projektů začít už nyní?

Na zahájení přípravy je ještě brzy. Podnikatelům bych nicméně doporučil, aby se seznámili s pracovními verzemi programů na webových stránkách CzechInvestu a začali si promýšlet, v jakých oblastech a s jakým typem projektů by mohli uspět.

Kdy budou nové programy vyhlášeny?

Některé programy musí ještě projít notifikací v Bruselu, což může trvat i několik měsíců. OPPI budeme proto vyhlašovat postupně v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít