Unie na síti - 7. díl

23. února 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
23. února 2004, 00:00

JIŽ ZA DESET TÝDNŮ BUDE ČESKÁ RE PUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. PŘINÁŠÍME VÁM POSLEDNÍ DÍL NAŠEHO SERIÁLU O STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE EVROPSKÉ PROBLEMATICE VĚNUJÍ.

Dnes naposled aneb vnejlepším je dobré přestat

JIŽ ZA DESET TÝDNŮ BUDE ČESKÁ RE PUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. PŘINÁŠÍME VÁM POSLEDNÍ DÍL NAŠEHO SERIÁLU O STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE EVROPSKÉ PROBLEMATICE VĚNUJÍ.

Původně jsme se domnívali, že nejvíce zasvěcených informací o EU pro podni katele najdeme na stránkách Hospodářské komory ČR. Bohužel tomu tak není, přesto je adresa www.komora.cz důležitým infor mačním zdrojem i o Unii. První, co na nás po otevření stránky vybaflo, byla otázka „Je vaše firma připravena na vstup do EU?“ Kdo si myslí, že dostane odpověď, mýlí se. Po kliknutí dostanete jen hromadu dalších otázek - jde o jakýsi průzkum (který na vás při surfování po www.komora cz „vyskočí“ ještě několikrát). Chcete-li se ho zúčastnit, rezervujte si alespoň 10 minut (máte-li rychlý internet i počítač a nebudete-li dělat chyby - jinak počítejte raději s dvojnásobným časem). Nezapomeňte také, že v průzkumu o sobě ledacos sdělíte (píší, že to nezneužijí). Zvolili jsme rubriku Evropská unie a potom první nabídku - aktuality z CEI (Centrum pro evropskou integraci - pozn. aut.). Žádné aktuality tam ale nehledejte, jde spíše o nejrůznější odkazy. Například Dispečink informací (nejen) pro podnikatele vás vyzve, abyste zadali svůj e-mail, na který vám pak informace budou jednou za 14 dní chodit (zkusili jsme to a je to pravda). Vrátili jsme se zpět do nabídky a ejhle - opět se nás ptají, zda je naše firma připravena na vstup do EU. Ale i další možnosti jsou poněkud zvláštní. Těžko například říci, komu jsou určeny rubriky, jež informují o studijní cestě do Irska, která se uskutečnila na začátku loňského podzimu nebo o jakýchsi jen o tři týdny „mladších“ kurzech pro zájemce o práci v Unii. Opět jsme se vrátili do nabídky a vpravo se na nás „usmívá“ nápis Subkategorie. Lze je rozdělit do tří skupin: některé odkazují na stránky, o kterých jsme čtenáře Profitu informovali v předcházejících dílech našeho seriálu (například CEBRE či Jak založit podnik v zahraničí). Jiné jsou opakováním toho, o čem píšeme v předchozích řádcích. Ze zbytku jsou asi nejzajímavější Kontakty - CEI, Strukturální fondy a především Publikace ke stažení. Za zmínku určitě stojí i Zdroje informací o EU. Ve všech těchto čtyřech subkategoriích najde čtenář to, co mu slibují. Hodnocení Profitu: Slušné množství infor mací. Některé jsou ale zastaralé a čtenáře matou. Členění rubrik nemá logiku.

EU A FINANČNÍ PORTÁL

Zajímá vás, co Evropská unie může a nemůže? Jaká práva mají občané EU a jejich rodiny? Nebo chcete spíše vědět, jak to všechno začalo a jak to došlo takhle daleko? Jinými slovy všechno o Evropském společenství uhlí a oceli, Evropském hospodářském společenství, Euratomu, Celní unii, Jednotném vnitřním trhu, Maastrichtské smlouvě, Měnové unii, Amsterdamské smlouvě či Agendě 2000. Tohle a mnoho jiného najdete (poněkud překvapivě) na adrese www.finance.cz , zvolíte-li rubriku Ekonomika a v ní pak Evropskou unii. Skutečnost, že jsme na finančním portále, připomínají snad jen podrubriky Eurobankovky, Euromince a Eurokalkulátor. I když - stránky nabízejí nejen přehled všech nynějších, přistupujících a kandidátských zemí a jejich hlavních měst, nýbrž i přehled jejich měn (v případě eura i bývalých) a údaje o národních burzách. Bohužel však ne všechna tvrzení, která vám stránky předkládají k věření, jsou pravdivá, respektive úplná. Posuďte sami: „Jako občan EU máte právo pracovat nebo samostatně podnikat kdekoli ve Společenství, aniž byste potřeboval pracovní povolení. Musíte však požádat o povolení k pobytu (a automaticky ho dostanete), které platí pět let a které lze na požádání prodloužit.“ Tvůrcům stránek poněkud uniklo, že občany EU sice budeme, ne však se všemi právy. A že to třeba s tím právem na práci není tak horké. Hodnocení Profitu: Některé informace jsou zastaralé či neúplné, navíc neodpovídají za měření portálu. Zajímavé jsou údaje o burzách a užitečný může být eurokalkulátor.

NEJLEPŠÍ NAKONEC

Náš seriál měl původně končit stránkami Hospodářské komory ČR (viz výše). Vybrali jsme ale důstojného náhradníka. Je jím adresa strukturalnifondy.cz/cms . Připravujete nějaký projekt a nevíte si rady s jeho financováním? Je možné, že odpovídá kritériím, díky nimž může být financován s pomocí EU. Ale vy se nevyznáte ve složitém systému programů a fondů nebo si nevíte rady s podáním žádosti. Tvůrci stránek tvrdí, že vám pomohou. Konkrétně s tím, zda je reálné na projekt peníze získat, kde o ně můžete žádat, jak má žádost vypadat, kolik můžete získat a jaké jsou vaše šance. Navíc prý doporučí, kdo další vám svaší žádostí pomůže tak, aby byla pravděpodobnost úspěchu co největší. Tuto nabídku jsme nestihli vyzkoušet, budete to muset udělat sami (doporučujeme). Co ještě tento mladý (reálně byl spuštěn na podzim loňského roku) portál nabízí? Například novinky ze světa strukturálních fondů, odborné články o tématech souvisejících s podáváním žádostí, přehled dotačních programů podle možností, co z nich lze financovat, kalendář s termíny odevzdávání žádostí či diskuzní fórum. Chcete špetku kritiky? Tady je: stránky jsou ve vývoji a některé „prokliky“ dosud nefungují. Nicméně, tvůrci své čtenáře průběžně informují, na co nového se mohou v nejbližší době těšit (v současné době například na zprovoznění databáze priorit a opatření k jednotlivým operačním programům, na přehledné tabulky alokace finančních zdrojů ze strukturálních fondů podle jednotek NUTS II či na slovníček pojmů z oblasti strukturálních fondů). Komu by informace portálu nestačily, může využít rubriku Odkazy (vlevo dole), ve které jsou (nejen, ale především) kontakty na sedm dalších adres, které se věnují strukturálním fondům. Hodnocení Profitu: Impozantní rozjezd, skvělá budoucnost na obzoru. Jen tak dál!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít