Unie na síti - 6. díl

09. února 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
09. února 2004, 00:00

Od kvalitního zpravodajství k vládnímu slovníkuZA ČTVRT ROKU JIŽ BUDE ČESKÁ REPUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. ZDE JE DALŠÍ DÍL SERIÁLU O INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ. Jeden ze zajímavých zdrojů informací o Evropské unii najdeme na adrese eu.

Od kvalitního zpravodajství k vládnímu slovníku

ZA ČTVRT ROKU JIŽ BUDE ČESKÁ REPUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. ZDE JE DALŠÍ DÍL SERIÁLU O INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ.

Jeden ze zajímavých zdrojů informací o Evropské unii najdeme na adrese eu.ihned.cz. Vzhledem k tomu, že stránky patří do stejné „rodiny“ jako Hospodářské noviny, vyhrne se na vás hned v úvodu hromada aktuálních zpráv, rozhovorů a komentářů. A nejen v úvodu. Ať již v nabídce rubrik zvolíte Proces rozšiřování EU, Budoucnost Evropy, Zahraniční a bezpečnostní politiku či Vztah ČR-EU, stále budete ve zpravodajství, jen se bude měnit jeho zaměření. Jiný obsah začíná až v rubrice Dokumenty EU. K podrubrice Oficiální dokumenty není celkem co říci, kromě toho, že je tím, čím se být zdá. Její „sestřička“ Informační listy zato nabídne zájemci ledacos a záleží jen na něm, co si vybere. Vzhledem k zaměření našeho listu jsou asi nejzajímavější části EU a my, Argumentáře, Rozšiřování Evropské unie a Co poskytuje EU České republice. Slušná rubrika. Kalendář událostí se dělí na Události v EU a Akce a semináře v ČR. V obou případech jde v podstatě o nabídky zajímavých kurzů, seminářů a akcí. Jelikož se bezmála všechny odehrávají v tuzemsku, není příliš jasné, proč tvůrci stránek rozdělili obsah na dvě části. Jinak jde zřejmě o nejzajímavější rubriku. Rubrika Euro už obsahuje (s výjimkou podrubrik Bankovky a mince a Kurzovní lístek) opět zpravodajství. A v podobném duchu se nesou i další rubriky, ať už se jmenují jakkoli. Co říci závěrem? Na internetových stránkách žádného z českých deníků nenajdete ucelenější zpravodajství o Evropské unii. Hodnocení Profitu: Dobré zpravodajství. Zavádějící členění rubrik - čtenář by měl poznat, zda ho čekají zprávy, nebo něco úplně jiného.

INFORMACE PRO PODNIKATELE

Také ten, kdo zakotví na adrese www.eko info.cz/eurozona , dostane nejprve porci aktuálních zpráv na téma Evropská unie. V tomto případě jde o výběr z tisku a agenturního zpravodajství České informační agentury. Z nabídky rubrik si pak určitě vyberou všichni, podnikatelé zvlášť. Tak například Dotace a granty nabízejí nejen soupis a popis jednotlivých programů, ale i příslušné důležité kontakty. Velmi zajímavá je také rubrika Obchod a investování v EU. Je ovšem tak rozsáhlá, že není v možnostech tohoto článku ji podrobněji popsat. V jednotlivých podrubrikách (namátkou Veřejné zakázky v EU, Ochranné známky, Certifikace produktů, Financování exportu či Pojištění exportu) nalezne zájemce přesně to, co očekává a ještě leccos k tomu (sic!). Podrobně jsou zpracovány také rubriky Vše o euro a Celní a devizové právo. Poněkud zavádějící název mají Poptávky z EU. Nejde totiž jen o EU, ale i o kandidátské země. Jinak se ovšem jedná o rubriku velmi užitečnou a podrobnou. Co dodat? Tuhle adresu rozhodně nevynechávejte. Hodnocení Profitu: Jedny z nejlepších strá nek pro podnikatele.

Z ÚŘEDNÍHO SOUDKU

Na adrese isap.vlada.cz se rázem ocitneme v jiném světě. Hned v úvodu je třeba přetrpět nesmyslný „kreativní“ náběh stránky, který je dobrý snad jen jako důkaz, že ve státních úřadech je na všechno dost času. Kdo to přežije, zjistí, že jde o informační systém pro aproximaci práva. Pak si musí (kdovíproč) vybrat „tlačítko“ A, nebo B, čímž se rozhodne, zda chce pracovat v tomtéž okně, nebo v jiném. Zkusili jsme postupně obojí, důvod povinné volby nám ale přesto zůstal utajen. Konečně jsme tam (ale kde vlastně?). Z nabídky namátkou vybíráme Acquis, screening, notifikace - ale ouha: chtějí heslo. Jelikož žádné nemáme, volíme „tlačítko“ storno - a objeví se obrovský nápis Chyba 401 a pod ním drobným písmem: Nemáte oprávnění provádět tuto operaci (jakou, proboha?). Totéž se opakuje při volbě Pracovních a pomocných databází. Nejlépe dopadne ten, kdo jde najisto. Postupným prošlapáváním slepých uliček jsme nakonec zjistili toto: Je třeba zvolit Data určená pro veřejnost a v nich pak Přehled závazných termínů pro české překlady právních předpisů ES. Právě tam se totiž skrývá poklad. Pod složitě se tvářícím názvem najdeme obsáhlý několikajazyčný slovník. Všechno ostatní klidně vynechte. Nechceteli si ovšem nastudovat, jak daleko už se státní (a evropští) úředníci vzdálili normálnímu životu.

Hodnocení Profitu:

Špatné, opravdu špatné.

S výjimkou důležitého slovníku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít