UniCredit Bank odmítla měnit poškozené bankovky. Dostala pokutu 300 tisíc - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

UniCredit Bank odmítla měnit poškozené bankovky. Dostala pokutu 300 tisíc

,
UniCredit Bank odmítla měnit poškozené bankovky. Dostala pokutu 300 tisíc
Zdroj: UniCredit

Česká národní banka si vyšlápla na UniCredit Bank. Za porušení zákona o oběhu bankovek a mincí udělil regulátor bance pokutu ve výši 300 tisíc korun. Zaměstnanci UniCredit totiž odmítli na devatenácti pobočkách vyměnit běžně poškozené bankovky za bankovky vhodné pro další oběh.

Banka vysvětluje sankci tím, že došlo k pochybní jednotlivce. „Pokuta bude dle rozhodnutí regulátora uhrazena. Banka pravidelně proškoluje všechny zaměstnance, kteří pracují s hotovostí, a dělá maximum pro to, aby individuálním pochybením bylo zamezeno,“ uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Není jasné, zda šlo o kontrolu na „udání“, nebo zda se ČNB zaměřila na více bank. „Nad rámec informací zveřejněných v pravomocném rozhodnutí se ČNB s ohledem na povinnost mlčenlivosti k výkonu dohledu nad finančním trhem nevyjadřuje,“ uvedla za centrální banku mluvčí Petra Vodstrčilová.

ČNB provedla zátah během loňského roku. V pravomocném rozhodnutí, které banka zveřejnila na svém webu, se uvádí, že došlo ke 45 anonymním pokusům o výměnu poškozených bankovek na tuzemských pobočkách UniCredit Bank, tedy aniž se kontrolující identifikovali jako lidé z České národní banky. Tento „mystery shopping“ odhalil neochotu vyhovět na devatenácti místech. Šlo například o dvě pobočky v Praze, dvě v Ostravě a dvě v Mostě. Kontroloři zkoušeli měnit poškozené dvousetkorunové a pětisetkorunové bankovky.

Ze zákona o oběhu bankovek a mincí vyplývá, že úvěrová instituce provádějící pokladní operace bezplatně má vyměnit běžně poškozené tuzemské bankovky nebo mince za nepoškozené tuzemské bankovky a mince. K výměně by mělo dojít v případech, jestliže jsou bankovky celé, anebo se jedná o bankovky, jejichž celková plocha je větší než padesát procent, které jsou celistvé nebo které se skládají nejvýše ze dvou částí, jež nepochybně patří k sobě.

UniCredit Bank odmítla měnit poškozené bankovky. Dostala pokutu 300 tisíc
4.6 (92.5%) 8 hlasování
Diskuze