Umělecký lihovar. Landcraft se vrací k českému ovoci i krajině - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Umělecký lihovar. Landcraft se vrací k českému ovoci i krajině

,
Umělecký lihovar. Landcraft se vrací k českému ovoci i krajině
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Když se spojí chemie, hudba, film, poezie, láska a respekt k přírodě i úcta k historii, vzniknou mimořádné věci. Příběh lihovaru Landcraft místy zní až příliš idylicky a souhry náhod v něm snad ani nemohou být náhodné.

Petr Alexander je původní profesí chemik. Světu molekul se řadu let profesně věnoval v Ústavu organické a anorganické chemie a biochemie v týmu profesora Antonína Holého. Do oddělení syntézy nukleových kyselin nastoupil už v roce 1985. V první polovině devadesátých let se krátce po disertaci přestěhoval s celou rodinou do USA a jako první Čech pracoval v laboratořích Gilead Sciences, farmaceutické firmy, jejímž předsedou správní rady byl tehdy budoucí americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

Hodnota Gileadu aktuálně dosahuje přibližně sto miliard dolarů a nemalý podíl na tom mají patenty na antivirotika, za které firma vděčí právě týmu profesora Holého. Když se po americké zkušenosti, o které dnes mimo jiné vypráví hra Dejvického divadla Elegance molekuly, vrátil do Prahy, řešil stále stejný problém jako před ní. Jeho plat vědce nedosahoval ani pěti tisíc korun a nedokázal z něj uživit manželku a čtyři malé děti.

\"\"

Využil znalosti angličtiny a začal překládat. Jeho vedlejší příjem brzy dosahoval násobku toho, co vydělal v laboratoři, a tak se v roce 2003 s profesorem Holým a prací chemika rozloučil. Krátce nato mu přišel domů první šek představující podíl na patentech, na kterých spolupracoval. „Bylo to absolutně nečekané. Přišel jsem domů, čekal na mě dopis a v něm…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?