Maso ze zkumavky: na evropské stoly brzy zamíří umělé kuřecí

09. ledna, 06:08  -  frn
09. ledna, 06:08

Největší německý producent kuřecího masa firma PHW vstoupil do izraelské firmy Supermeat. Ta vyvíjí kultivaci masa v laboratoři z několika buněk svalové tkáně kuřat. Firmy očekávají, že by se mohlo do pěti let v regálech supermarketů běžně prodávat maso ze zkumavky. Uměle vytvořené maso má být ekologičtější variantou k průmyslově vyráběným potravinám.

Firma PHW týdně zabije až pět milionů kuřat, která se prodávají pod značkou Wiesenhof. Jeden z největších evropských producentů drůbežího masa se rozhodl vstoupit do izraelské startupové firmy Supermeat, která pracuje na vývoji uměle kultivovaného kuřecího masa. PHW nechce být stranou nového trendu, který by mohl v budoucnu změnit dosavadní pořádky v živočišné produkci.

„Vnímáme to jako strategické partnerství,“ řekl generální ředitel PHW Peter Wesjohann agentuře DPA. Německá společnost získala v izraelské firmě menšinový podíl. Jak velký, ale manažer nesdělil. Další investoři pocházejí ze Spojených států. Konkrétně jde o venture capital investory New Crop Capital a Stray Dog Capital. Celkem firma Supermeat získala 3 miliony dolarů.

Wesjohann míní, že po alternativně vyráběném mase poroste v příštích letech poptávka, podobně jako po veganských náhražkách masa.

Propagační video firmy SuperMeat:

Šéf firmy Supermeat Ido Savir tvrdí, že první generace uměle vyrobeného masa se může dostat na evropské stoly do tří let. Nejprve do restaurací, potom i do řetězců s potravinami. „Dalším krokem bude zvýšení produkce v průmyslovém měřítku. To může trvat dva až pět roků, abychom maso mohli dodávat do supermarketů,“ odhadl.

Ekologické maso bez emisí

Výhodou uměle kultivovaného masa v laboratořích, kterému se říká také „in vitro maso“, má být vyšší efektivita při výrobě, než je tomu v tradičních podmínkách. Savir tvrdí, že takto vyrobené maso spotřebuje o 99 procent méně půdy, emise skleníkových plynů se sníží o 96 procent a spotřeba vody klesne o 90 procent.

Dalším benefitem má být také absence případného týrání zvířat v obrovských drůbežárnách, což by mohlo ke konzumaci masa přesvědčit i některé vegetariány.

Maso se kultivuje z několika drůbežích buněk, které jsou bezbolestně odebrány živému kuřeti. „Jednoduchá biopsie dovoluje potenciálně vyrábět neomezené množství masa,“ tvrdí firma z Tel-Avivu. Buňky mají v laboratorních podmínkách dále růst a dělit se, jako by byly v živém organismu.

PHW chce podporovat další výzkum a vývoj ve firmě a získat pro uměle vytvořené kuřecí maso strategickou pozici na trzích v Evropě, doplnil server Foodnavigator.

V současnosti se technologií uměle kultivovaného masa zabývají také v Nizozemí a ve Spojených státech. V San Francisku se vývojem umělého hovězího masa zabývá firma Memphis Meats. Společnost Hampton Creek zase vyvíjí rostlinná vejce. Do oboru „alternativních potravin“ investuje i Bill Gates.

I když se uměle vyráběné maso zdá být efektivní alternativou výroby vysokoproteinové potraviny pro stále rostoucí populaci, studie technologického institutu v německém Karlsruhe uvádí, že výroba takového masa je složitá a je zatím možná jen v omezeném objemu.

Dále čtěte:

Proč diety nefungují? Většina lidí selže kvůli genům

Trendy potraviny pro rok 2018: banánová mouka, konopné bílkoviny, modrá řasa

Lidstvo přichází o účinný lék. Kvůli kuřecím prsům a vepřové pečeni

Megafarmy zajišťují levné maso. Je ale plné antibiotik


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Auta
Je rychlejší sportovní čtyřkolka, nebo předokolka? Leon…
Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté selhání techniky i procesů v Uberu
LSEV je čínské auto vyrobené na 3D tiskárně. Prodávat se začne za rok
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektrifikovaných modelů
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou ztrácet na ceně
Technologie
Podle šéfa Twitteru bude Bitcoin do 10 let jedinou celosvětovou měnou
Největší kauza sociálních sítí. Ukradené informace o 50 mil. lidí z Facebooku byly použity v kampani za zvolení Trumpa
Honor View 10 jde do Česka. Má ohromný výkon a moc nestojí
Do DVB-T2 zamíří i Český rozhlas. Už příští týden
Kuriózní riziko kryptoměn. Blockchain obsahuje ilegální data, včetně dětské pornografie
Hry pro příležitostné hráče