Maso ze zkumavky: na evropské stoly brzy zamíří umělé kuřecí

09. ledna, 06:08  -  frn
09. ledna, 06:08

Největší německý producent kuřecího masa firma PHW vstoupil do izraelské firmy Supermeat. Ta vyvíjí kultivaci masa v laboratoři z několika buněk svalové tkáně kuřat. Firmy očekávají, že by se mohlo do pěti let v regálech supermarketů běžně prodávat maso ze zkumavky. Uměle vytvořené maso má být ekologičtější variantou k průmyslově vyráběným potravinám.

Firma PHW týdně zabije až pět milionů kuřat, která se prodávají pod značkou Wiesenhof. Jeden z největších evropských producentů drůbežího masa se rozhodl vstoupit do izraelské startupové firmy Supermeat, která pracuje na vývoji uměle kultivovaného kuřecího masa. PHW nechce být stranou nového trendu, který by mohl v budoucnu změnit dosavadní pořádky v živočišné produkci.

„Vnímáme to jako strategické partnerství,“ řekl generální ředitel PHW Peter Wesjohann agentuře DPA. Německá společnost získala v izraelské firmě menšinový podíl. Jak velký, ale manažer nesdělil. Další investoři pocházejí ze Spojených států. Konkrétně jde o venture capital investory New Crop Capital a Stray Dog Capital. Celkem firma Supermeat získala 3 miliony dolarů.

Wesjohann míní, že po alternativně vyráběném mase poroste v příštích letech poptávka, podobně jako po veganských náhražkách masa.

Propagační video firmy SuperMeat:

Šéf firmy Supermeat Ido Savir tvrdí, že první generace uměle vyrobeného masa se může dostat na evropské stoly do tří let. Nejprve do restaurací, potom i do řetězců s potravinami. „Dalším krokem bude zvýšení produkce v průmyslovém měřítku. To může trvat dva až pět roků, abychom maso mohli dodávat do supermarketů,“ odhadl.

Ekologické maso bez emisí

Výhodou uměle kultivovaného masa v laboratořích, kterému se říká také „in vitro maso“, má být vyšší efektivita při výrobě, než je tomu v tradičních podmínkách. Savir tvrdí, že takto vyrobené maso spotřebuje o 99 procent méně půdy, emise skleníkových plynů se sníží o 96 procent a spotřeba vody klesne o 90 procent.

Dalším benefitem má být také absence případného týrání zvířat v obrovských drůbežárnách, což by mohlo ke konzumaci masa přesvědčit i některé vegetariány.

Maso se kultivuje z několika drůbežích buněk, které jsou bezbolestně odebrány živému kuřeti. „Jednoduchá biopsie dovoluje potenciálně vyrábět neomezené množství masa,“ tvrdí firma z Tel-Avivu. Buňky mají v laboratorních podmínkách dále růst a dělit se, jako by byly v živém organismu.

PHW chce podporovat další výzkum a vývoj ve firmě a získat pro uměle vytvořené kuřecí maso strategickou pozici na trzích v Evropě, doplnil server Foodnavigator.

V současnosti se technologií uměle kultivovaného masa zabývají také v Nizozemí a ve Spojených státech. V San Francisku se vývojem umělého hovězího masa zabývá firma Memphis Meats. Společnost Hampton Creek zase vyvíjí rostlinná vejce. Do oboru „alternativních potravin“ investuje i Bill Gates.

I když se uměle vyráběné maso zdá být efektivní alternativou výroby vysokoproteinové potraviny pro stále rostoucí populaci, studie technologického institutu v německém Karlsruhe uvádí, že výroba takového masa je složitá a je zatím možná jen v omezeném objemu.

Dále čtěte:

Proč diety nefungují? Většina lidí selže kvůli genům

Trendy potraviny pro rok 2018: banánová mouka, konopné bílkoviny, modrá řasa

Lidstvo přichází o účinný lék. Kvůli kuřecím prsům a vepřové pečeni

Megafarmy zajišťují levné maso. Je ale plné antibiotik


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 3.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Příjmy v předčasném důchodu v roce 2018
Auta
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při…
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky interiéru?
Technologie
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
GDDR6 bude rychlejší, než jsme čekali. Samsung uvádí čipy běžící na taktu 18,0 GHz
První Age of Empires se vrací po 20 letech. 4K remaster vyjde za měsíc a bude levný
Takhle budou za pár let vypadat hry. Unity je v nejlepší formě
Intel chystá samostatná GPU odvozená z čipů Tiger Lake a Alder Lake. První za dva roky?
Hry pro příležitostné hráče