Ukaž, co opravdu umíš

06. října 2011, 18:20 - Renata Lichtenegerová
06. října 2011, 18:20

Zaměstnavatelé v Česku často marně hledají kvalifikované pracovníky. Naproti tomu se desetitisíce lidí snaží nalézt zaměstnání v oborech, o které není zájem. Řešení nabízí Národní soustava kvalifikací.

Foto: Profimedia.cz

Ne každý pracuje v oboru, ve kterém se vzdělával. „Vyučil jsem se elektromechanikem, ale již 16 let pracuji v koksárenství,“ říká například Daniel Baar, který je v současné době najatý pracovní agenturou a ta ho „vysílá“ do společnosti ArcellorMittal Ostrava. Jeho dalšímu kariérnímu postupu brání to, že nemá příslušný výuční list.

Právě tyto situace pomáhá řešit státem garantovaný registr Národní soustava kvalifikací (NSK). Jeho účelem je, aby zaměstnavatelé a zaměstnanci už nemuseli spoléhat jen na počáteční vzdělání. Potřebnou nedostatkovou či novou kvalifikaci, ať již je to kominík, zámečník, elektromechanik či manažer prodeje, mohou získat i jinak. Stačí absolvovat zkoušku a získat danou dílčí, popřípadě úplnou kvalifikaci.

Na zkoušku se může zájemce připravit jakkoliv, třeba v kurzech pořádaných úřadem práce. Následně daného zájemce přezkouší odborníci, často přímo z řad konkrétních zaměstnavatelů. V případě úspěšného složení zkoušky, která probíhá ústně, písemně i prakticky, získá dotyčný certifikát s tím, že splňuje podmínky pro výkon daných pracovních činností. „Doufám, že mi osvědčení o kvalifikaci pomůže stát se kmenovým zaměstnancem společnosti ArcellorMittal Ostrava, případně najít dobré uplatnění i jinde,“ říká Daniel Baar.

Hned po Marii Terezii

Zaměstnavatele v tuzemsku už nedostatek zaměstnanců v určitých oborech citelně trápí. Navíc se ukazuje, že významné posily, především technicky vzdělaných absolventů, české školství v příštích letech nevychová. Učňovské a střední technické školy nejsou dnes schopny zabezpečit ani průběžnou generační obměnu ve firmách. Alternativní řešení v podobě vzdělávání dospělých a uznání jejich rekvalifikací je tedy pro tuzemský trh zcela nezbytné.

Co je NSK? První etapu vytváření Národní soustavy kvalifikací realizoval v letech 2005 až 2008 Národní ústav odborného vzdělávání. V roce 2009 byl zahájen projekt NSK2 pod oficiálním názvem Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací. Jedná se o projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy spolufinancovaný Evropskou unií a státním rozpočtem. Zapojení zaměstnavatelů do tvorby NSK zajišťuje sdružení Hospodářské komory České republiky, Svazu průmyslu a dopravy České republiky a společnosti Trexima. „Národní soustava kvalifikací přináší zřejmě největší změnu v systému získávání kvalifikací od dob Marie Terezie,“ míní viceprezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Somr, který se na vytváření Národní soustavy kvalifikací od začátku podílí. Podle něho přestává platit, že v mladém věku člověk získal nějaké vzdělání, ať již středoškolské, vysokoškolské nebo výuční list, a měl kvalifikaci na celý život. „To již neodpovídá dnešní době, kdy rozvoj lidského poznání a vědeckotechnický pokrok přinášejí nové technologie, vznikají nové profese, zatímco jiné stále rychleji zanikají,“ konstatuje Somr. Horský průvodce či detektiv**

Od roku 2009, kdy ministerstvo školství projekt spustilo, už bylo realizováno více než 12 tisíc zkoušek. A jejich počet stále roste. Kvalifikační standardy jsou v současnosti vytvořeny pro 250 dílčích kvalifikací, zejména v oblasti řemesel a služeb. Certifikát je ale možné získat třeba i pro profese horský průvodce, sommelier nebo vrátný. Většina osvědčení je zatím na úrovni výučních listů, ale existuje i obdoba maturity třeba pro detektivy, koncipienty nebo zkouška na úrovni vyššího odborného vzdělání pro průvodce v cestovním ruchu. Konkrétní požadavky na znalosti a dovednosti potřebné pro získání jednotlivých kvalifikací a způsob jejich ověření lze nalézt na webových stránkách www.narodni-kvalifikace.cz. Tam jsou také k dispozici informace o tom, které instituce a kteří zaměstnavatelé mohou certifikát udělovat, jak dlouho by měla daná zkouška trvat a jaká je její orientační cena.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít