Události týdne

17. března 2003, 00:00 - (red)
17. března 2003, 00:00

Pondělí V týž den, kdy byly ohlášeny výsledky "unijního" referenda na Maltě (53 % voličů hlasovalo pro vstup do EU), vedení KSČM oznámilo, že vzhledem k řadě okolností, zejména "nepřipravenosti" země občanům nedoporučí hlasovat pro vstup do Evropské unie.

Pondělí

V týž den, kdy byly ohlášeny výsledky „unijního“ referenda na Maltě (53 % voličů hlasovalo pro vstup do EU), vedení KSČM oznámilo, že vzhledem k řadě okolností, zejména „nepřipravenosti“ země občanům nedoporučí hlasovat pro vstup do Evropské unie.

Spotřebitelské ceny v ČR republice byly podle ČSÚ v únoru o 0,4 procenta nižší než před rokem a již druhý měsíc se tak pohybují v deflačním pásmu.

Míra nezaměstnanosti se v únoru nezměnila a zůstala na rekordních 10,2 procenta, kam se vyšplhala v lednu. V únoru bylo podle ČSÚ bez práce 538 tisíc lidí, tedy o necelou tisícovku lidí méně než v lednu.

Úterý

Policejní vyšetřování ukázalo, že mobilní telefony poslanců Tlustého a dalších odposlouchávány nebyly. S největší pravděpodobností šlo o technickou závadu. Poslanci se ale neuklidnili a konkrétně Vlastimil Tlustý hodlá žalovat Eurotel.

Vysokoškolští učitelé se chystají vstoupit do stávky kvůli nízkým platům. Ta by měla proběhnout ve dnech, kdy jsou plánovány přijímací zkoušky. Podle pedagogů je to jediné období v roce, kdy se společnost o vysoké školy zajímá.

Skupině firem kolem televize Nova se loni podle předběžných výsledků zvýšil zisk i příjmy z reklamy. Celkové tržby, na nichž se z více než 96 procent podílejí příjmy z reklamy, vzrostly o 336 milionů korun na 4,575 miliardy korun.

Středa

Vláda schválila novelu zákona o praní špinavých peněz, rozšiřující řady profesí (např. advokáti, notáři, účetní a soudní exekutoři), které musí hlásit podezřelé transakce. Projít však musí ještě poslaneckou sněmovnou. Platit bude od letošního července.

Čtvrtek

Proti vojenskému zásahu v Iráku a svržení Saddáma Husajna je 71 % obyvatel ČR. Pouze pětina obyvatel se přitom myslí, že taková akce přispěje k potlačení terorizmu. Válka proti Iráku má nejvíce příznivců mezi přívrženci ODS a KDU-ČSL.

Po tažení proti tabákové reklamě se vláda chystá i na samotné kuřáky a také obchodníky. Návrh zákona, který předložila ministryně Součková, počítá se značnými postihy za kouření na nepovolených místech (např. zastávky MHD) či prodej cigaret a alkoholu mládeži.

České dráhy v letošním roce propustí zřejmě více než 2200 zaměstnanců, se kterými počítá dosud neschválený podnikatelský záměr. Snižovat početní stavy zaměstnanců by přitom podnik měl zejména v administrativě.

Pátek

Česká republika musí společnosti CME za znehodnocení její investice do TV NOVA zaplatit 353 mil. USD, tedy 10 mld. Kč. Na arbitrážním řízení v Londýně CME požadovala téměř 18 mld. Kč.

Pokud by se volby konaly v současné době, vyhrála by je ODS se ziskem 34,4 %. Hned za ní by se umístili komunisté s 22,3 % a ČSSD s 22, 2 % hlasů. Podstatně hůře by dopadli lidovci a US (8,5, resp. 4,7 %).

Průměrná mzda v ČR loni vzrostla na 15 707 korun, tedy více než o tisícovku. Průměrný Čech si tak podle ČSÚ vydělal o 7,3 procenta více než předloni, reálně mu mzda stoupla o 5,4 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít