Učit se, učit se, učit se...

20. března 2011, 20:32 - Johanka Mrázová
20. března 2011, 20:32

M – B – A. Pokud si tato tři písmena můžete psát za jméno, je velká šance, že vám šéf výrazně přidá, povýší vás či že si sami najdete výrazně lepší místo, než máte. Vyplývá to z výzkumu publikovaného společností Insight.

Foto: Profimedia

Výzkum se zabýval zejména tím, nakolik si absolventi MBA v práci polepšili, jak se uplatňují na trhu práce a které další benefity jim získaný titul přinesl. Téměř polovina ze všech dotázaných 185 respondentů odpověděla, že titul MBA jim v zaměstnání pomohl – ať už jde o přímý postup na jejich kariérním žebříčku či o zvýšení respektu a prestiže u kolegů a obchodních partnerů. René Henc, Managing Partner ze společnosti Insight, přitom upozorňuje, že profesní skok vpřed byl mnohdy poměrně zásadní. „Pět procent dotázaných odpovědělo, že v rámci svého místa postoupilo ihned po absolvování MBA o dva stupně výš, 42 procent si pak polepšilo alespoň o jeden stupeň. Je zde sice stále ještě velká část absolventů, která odpověděla, že si nepolepšila, musíme si však uvědomit, že to velmi často byli členové top managementu, kteří ve skutečnosti neměli kam povýšit.

Zasloužený respekt

Nejde samozřejmě jen o název vaší pozice, ale hlavně o respekt a další možný rozvoj profesní kariéry,“ doplňuje ředitel CMC Graduate School of Business v Čelákovicích Tomáš Janča, který je také držitelem titulu MBA. „Když se absolventů s určitým časovým odstupem ptám, co jim program MBA přinesl, velmi často mi říkají, že to je právě ona zvýšená sebedůvěra a kariérní růst.“ To ostatně potvrdil i výzkum, když každý druhý dotázaný odpověděl, že i díky MBA získal atraktivnější zaměstnání. U absolventů CMC v Čelákovicích si tuto možnost vybralo dokonce 60 procent absolventů. Velkou výhodou MBA studia je také networking, tedy navazování osobních vztahů s významnými manažery během výuky.

Nadstandardní plat

Dotázaní absolventi v rámci průzkumu také odpověděli, že rok po dokončení studia měli na výplatní pásce v průměru o 15 procent více, než když na kurz MBA nastoupili. Pokud se na platy podíváme z delšího časového horizontu, je nárůst platů ještě výraznější. Pět let po dokončení kurzu vydělávají manažeři dokonce o 41 procent více. „Jestliže se zaměříme na typického manažera na střední pozici, který se přihlásil v roce 2004 na MBA, tak jeho plat rok po získání titulu byl už 46 tisíc a dnes vydělává 63 tisíc,“ prezentuje výsledky výzkumu projektový manažer společnosti Insight René Henc. Není divu, že více než 90 procent dotázaných manažerů odpovědělo, že času stráveného ve škole rozhodně nelitují.

Na špici

Ještě výraznější nárůst v absolutních částkách je pak patrný u těch, kteří se po absolvování kurzu stali součástí nejvyššího managementu firem. Při nástupu do kurzu v roce 2004 vydělávali tito manažeři průměrně 58 tisíc korun, dnes jejich mzda dosahuje téměř 100 tisíc. Přesto se ale nedá dívat na MBA jako na něco, co automaticky zvýší částku na vaší výplatní pásce. „MBA je něco, co vás profesně posouvá dál. To, že je s tím velmi často spojeno vyšší platové ohodnocení, je vcelku logické. Rozumně chovající se společnosti vědí, že základ jejich úspěchu je v kvalitních zaměstnancích, o které se musí starat – a to ať už jde o motivující finanční ohodnocení, možnost kariérního růstu či další benefity například ve formě školení a různých kurzů, které zaměstnanci ocení,“ podotýká ředitel CMC Graduate School of Business v Čelákovicích Tomáš Janča.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít