Učebnice pro Bártu

25. května 2012, 12:16 - Blahoslav Hruška
25. května 2012, 12:16

Lance Secretan vede koučink až na samu hranici východní mystiky

Když se Vít Bárta v interním dokumentu Věcí veřejných označil za supergurua, leckomu možná vytanula na mysli filozofie podomních obchodníků, kteří se vypracovávají na vrchol tím, že za ně pracuje čím dál vyšší pyramida prodejců. Systém vůdcovství může mít sice hodně společného se zbytnělým egem, ale na druhou stranu platí za jednu z metod koučinku, která má zanalyzovat skryté potenciály a zlepšit řízení firmy. S podloudným zacházením se zaměstnanci to nemá nic společného. Naopak, ambiciózní a „nabuzený“ šéf kolem sebe často šíří auru spokojenosti, a „neviditelně“ tak zvyšuje výkon firmy. Vít Bárta své inspirační zdroje sice neodhalil, kdyby měl ale tehdy po ruce příručku Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět (The Spark, the Flame and the Torch) britského gurua Lance Secretana, jistě by po ní býval sáhl.
Číst podobné návody ke šťastnějšímu (firemnímu) životu není jednoduché. Na rozdíl třeba od detektivek, které je možné otevřít bez předchozího varování, se četba Lance Secretana úplně nepoučeným laikům nedoporučuje. Nejprve je totiž třeba si zvyknout na určitou manýru, s níž autor ke čtenáři přistupuje. Pokud jen trochu pozměníme začátek českého titulu knihy, dostaneme výzvu „Probuďte se“, což je, jak známo, ústřední věstník Svědků Jehovových. Také v Secretanových knížkách se to hemží Posláním, Bytím a LÁSKOU, to vše s rušivým velkým písmenem. Snad aby podtrhl výjimečnost knihy, kterých jsou jinak na trhu desítky, má na své ústřední metody (JEDEN Sen, Castle, Inspirativní vedení) copyright, a text se tak hemží nezbytnými písmeny „R“ v kroužku, která prodávají vlastní produkt. Jednotlivé kapitoly jsou také prokládány jakýmisi výpisky z četby – krátkými citáty autorů, jejichž rozpětí sahá od jogínského mystika Pataňdžaliho až po pragmatického politika Ronalda Reagana.

Učitel a jeho úkoly

Secretanovi nelze upřít, že je ve vytváření svých produktů zběhlý. Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět je jeho celkově jedenáctou knihou a sedmou v pořadí, kterou vydal vlastním nákladem. Svým způsobem je to završující dílo. „Tuto knihu považuji za ,mistrovskou práci‘, protože zde poprvé integruji všechny předchozí myšlenky do ucelené ,velké teorie‘ o inspirování lidí, organizací i světa,“ píše autor. Tomu odpovídá i cíl knihy. Ne už nějaký koučink a lepší nástroje firemní politiky, ne rady, jak jít na zaměstnance, aby z nich něco společnost skutečně měla, ale kompletní přeprogramování uspěchaného životního cyklu. Secretan slibuje, že čtenáři pomůže „oživit vlastní život, znovu si definovat sny a svoji existenci naplnit novým nadšením“. Metodou je především úkolování čtenáře. Kniha tak rozhodně není konzumní čtení do autobusu. Secretan jako přísný učitel přímo vyžaduje vyplňovat kolonky – tu chce vědět osobní hrozbu nebo řešení, jinde osudové prohlášení nebo charakterové vyjádření. Nejde tedy o pouhé čtení, ale formu tiché komunikace se sebou samým. Autor se samozřejmě čtenářovy vpisky do knížky nikdy nedozví. Na druhé straně jimi na dálku může umocnit skutečnou podstatu svého učení – rozložit si celý pracovní i osobní svět na prvočinitele v podobě definování problémů a jejich ubíjení vsugerovanými jásavými představami o „láskyplné planetě“ inspirativních lidí. Jejich společenství je skupinou „probuzených“ individuí, těch, kteří v sobě už mají onu Jiskru z anglického titulu knihy. „Sloužit těm, které vedeme, musíme stejně nakonec my sami,“ uzavírá Lance Secretan.

Mystika místo koučinku

„Sedmdesát procent koučů vykonává svou praxi po telefonu nebo e-mailu,“ píše autor. Sám mezi ně rozhodně nepatří. Rodák z britského Amershamu totiž nepatří ani mezi kouče, alespoň ne mezi takové, které známe z Česka. Jeho teorie i praxe se opírají o téměř mystické vytržení, ne nepodobné náboženskému rituálu. A nějak podobně se to má i s knihou Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět. Pokud přistoupíme na podivný jazyk mouder a pouček, které jsou nepřeložitelné do každodenní řeči, pak může být Secretanova kniha inspirací a pravděpodobně se podaří sem tam nějakou tu jiskru předat dál. Křesat ji ze sebe za každou cenu by ale bylo zbytečné.

===== The Spark, the Flame and the Torch: Inspire Self. Inspire Others. Inspire the World

Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět. Nový model rozvoje vůdčích osobností a inspiračního vedení
Autor Lance Secretan
Vydal Management Press, 2011
Rozsah 207 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít