UBS měla loni nižší zisky. Letošní rok vyhlíží s optimismem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

UBS měla loni nižší zisky. Letošní rok vyhlíží s optimismem

, čtk,
UBS měla loni nižší zisky. Letošní rok vyhlíží s optimismem
Zdroj: Profimedia.cz

Největší švýcarské bance UBS klesl v loňském roce čistý zisk o 47 procent na 3,3 miliardy švýcarských franků (83,4 miliardy Kč). K poklesu přispěla divize správy majetku bohatých klientů. Výsledek za čtvrté čtvrtletí ale překonal očekávání a banka je optimistická i ve výhledu na letošní rok. Dividendu navrhuje beze změny na 0,60 CHF na akcii.

„Ačkoliv makroekonomická nejistota, geopolitické napětí a rozporuplná politika nadále ovlivňují náladu klientů a objemy transakcí, pozorujeme zlepšení v důvěře investorů, především v USA. Z toho mohou těžit naše aktivity v oblasti správy majetku bohatých klientů,“ uvedla banka ve své výsledkové zprávě.

K výraznému poklesu zisku za loňský rok přispěla i vysoká srovnávací základna, protože banka získala v roce 2015 vysoké daňové zvýhodnění. Zisk před zdaněním klesl o 24 procent.


Přečtěte si, jaký měla UBS zisk ve čtvrtletí:

Zisk největší švýcarské banky UBS klesl ve čtvrtletí o 61 procent


V samotném čtvrtém čtvrtletí se čistý zisk snížil o 22,2 procenta na 738 milionů CHF. Překonal tak odhady analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 339 milionů CHF. Divize správy majetku se potýkala s odlivem peněz, bance se ale podařilo uspořit 100 milionů CHF. Od roku 2013 již UBS snížila náklady o 1,6 miliardy CHF a cílem je náklady do konce roku 2017 snížit celkem o 2,1 miliardy CHF.


Z bankovnictví a financí čtěte více:

Deutsche Bank se vyrovná za finanční krizi. V USA zaplatí 180 miliard

Société Générale jdou lépe auta než bankovnictví

Švýcarská transparentnost: centrální banka „tajně“ oslabuje frank

Budova francouzské banky Societe Generale v pařížské čtvrti La Defense