Uberu vzrostly příjmy, přesto vykázal ztrátu přes 57 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Uberu vzrostly příjmy, přesto vykázal ztrátu přes 57 miliard

, čtk,
Uberu vzrostly příjmy, přesto vykázal ztrátu přes 57 miliard
Zdroj: čtk

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies Inc. vykázal za tři čtvrtletí letošního roku ztrátu 2,2 miliardy dolarů (57,3 miliardy Kč). Čisté příjmy společnosti však podle agentury Bloomberg vzrostly na 3,76 miliardy dolarů.

Uber nezveřejňuje své finanční výsledky. Firma nemá veřejně obchodované akcie, takže výsledky oznamovat nemusí. Bloomberg však upozornil, že hodnota firmy již stoupla na 69 miliard dolarů, což je více než činí tržní hodnota automobilky General Motors a sociální sítě Twitter dohromady.

Uber letos v srpnu oznámil, že se dohodl s čínským konkurentem Didi Chuxing, že opustí čínský trh. Výměnou za to získá v Didi podíl 17,5 procenta. V rámci dohody také firma Didi investuje jednu miliardu USD do Uberu.


O podobných společnostech, jako je Uber, čtěte více:

Bohaté Indy okouzlil „Uber v oblacích“. Za let v luxusu dají i 7,5 milionu

Volkswagen založil rivala Uberu. Se značkou Moia má velké plány


Čisté příjmy, tedy příjmy po zaplacení řidičům, činily ve třetím čtvrtletí 1,7 miliardy USD. Vzrostly tak z 1,1 miliardy dolarů ve druhém a 960 milionů dolarů v prvním čtvrtletí dodal zdroj.

Uber je podle zdroje ztrátový i na svém domácím trhu, v USA. V prvním čtvrtletí firma vykázala v USA mírný zisk, ve druhém čtvrtletí se však již propadla do ztráty 100 milionů dolarů. Ve třetím čtvrtletí pak ztráta vzrostla.

Uber, který byl v roce 2009 založen v San Francisku, v posledních letech expanduje po celém světě. Ztráty Uberu přitom narůstají tím více, čím více firma expanduje. Loni ztráta činila nejméně dvě miliardy dolarů a od svého založení před sedmi lety Uber prodělal minimálně čtyři miliardy dolarů. V letošním roce má ztráta podle odhadů činit nejméně tři miliardy dolarů a čisté příjmy 5,5 miliardy dolarů.

Přečtěte si, jak chce český stát zkrotit sdílenou ekonomiku:

Stát chce zkrotit sdílenou ekonomiku, zatím bojuje s pravidly

Demonstrace řidičů Uber v Maďarsku (Zdroj: ČTK)


Ohodnoťte tento článek
Diskuze