Uber přichází o klienty. Chtěl těžit z Trumpovy stopky muslimům - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Uber přichází o klienty. Chtěl těžit z Trumpovy stopky muslimům

,

Alternativní taxislužba Uber čelí obvinění, že se snažila vydělat na současné napjaté situaci kolem zákazu vstupu některých muslimů do USA. V době, kdy asociace newyorských taxikářů vyhlásila solidární hodinovou stávku s protestujícími na letišti Johna F. Kennedyho, oznámil Uber pro tuto lokalitu snížení sazby. Uživatelé si pak v reakci začali hromadně mazat jeho aplikaci ze svých telefonů.

Exekutivní příkaz, který Trump podepsal minulý pátek, pozastavuje na 120 dnů program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Opatření se týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

Trumpovo rozhodnutí přineslo obrovské protesty, jeden z těch největších se odehrával právě na letišti J. F. Kennedyho v New Yorku. Solidaritu s demonstranty vyjádřila i místní asociace taxikářů, která na Twitteru oznámila hodinovou stávku.

Přibližně o hodinu později vyhlásil Uber zrušení zvýšené sazby, kterou kvůli vysoké poptávce na letišti JFK normálně aplikuje. Na sociálních sítích tím spustil vlnu kritiky, podle které se snaží ze stávky profitovat. Na Twitteru se ihned rozjela kampaň s hashtagem #deleteuber (‚smažte Uber‘). „Je to varování: pokud jste korporace a myslíte si, že budete potichu vydělávat po Trumpově boku, tak za to zaplatíte,“ vzkázal Uberu Dan O’Sullivan, který kampaň rozjel.

Uber se na tenkém ledě pohybuje už delší dobu. Jeho výkonný ředitel Travis Kalanick totiž působí v Trumpově strategickém týmu, a je tak de facto jeho poradcem. I tento fakt pak lidé na sociálních sítích ve světle domnělého oportunismu firmy připomínali. Nepomohlo ani to, že sám Kalanick kontroverzní Trumpův příkaz odsoudil a uvedl, že Uber odškodní řidiče, kterých se nařízení dotýká.

Vážnost situace pocítil Uber takřka ihned. Výrazně totiž posílil největší konkurent Lyft, který je přitom za normálních okolností v jeho stínu. O víkendu se však v prodejně aplikací App Store společnosti Apple dostal dokonce na první místo. V neděli dosáhl více než dvojnásobného počtu stažení oproti své denní normě z poslední doby.


Airbnb nabízí v reakci na Trumpův příkaz ubytování zdarma. Čtěte více:

Dopady stopky pro muslimy: Airbnb nabízí ubytováni zdarma, hráči NBA se bojí

 Basketbalista se súdánskými kořeny Luol Deng


Podle PR expertů zvládl Lyft situaci mnohem lépe. Proti Trumpově rozhodnutí se totiž oficiálně vymezil a navíc slíbil milion dolarů organizaci American Civil Liberties Union, která chce proti americkému prezidentovi bojovat soudně. „Skvělá a perfektní,“ hodnotí reakci Lyftu profesorka Merlene Morrisová Townsová z univerzity Georgetown. „Lidé se za něj začínají stavět a už vysvětlují i další důvody, proč jej upřednostňují před Uberem.“

Plusové body naskakují Lyftu navzdory tomu, že ani on svou činnost na letišti JFK nepozastavil a navíc má blízké vazby na Petera Thiela, Trumpova největšího spojence v Silicon Valley.

Dále čtěte:

Uber stahuje autonomní vozy ze San Franciska. Kvůli regulaci

Trumpovi se postavil soud. Zakázal vyhošťování cizinců


Ohodnoťte tento článek
Diskuze