Tyrolskem po svých

21. října 2009, 14:00 - Martin Březina, autor je spolupracovník redakce
21. října 2009, 14:00

Přinesla hospodářská recese krizi do cestovního ruchu? Jak kde. Například v rakouském Tyrolsku obtížně sháníte volnéubytování. Podzimní počasí v Alpách, balzám pro plíce a duši – skvělá dovolená.

Autor: TVB Ferienland Kufstein

Tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu jsou často slyšet, že letošní letní sezona patří k jejich nejhorším a budou rádi, když přežijí. Podnikatelské neúspěchy jsou mnohdy přisuzovány světové hospodářské krizi. Přijelo málo zahraničních turistů, Češi moc neutrácejí, pobyty se zkracují a další a další důvody.

Na tyto stesky jsem si vzpomněl při nedávné cestě do nedalekého Tyrolska. Podzim je již v plném proudu, a přesto jsou tamní ubytovací kapacity dostatečně vytížené. Kolegu z Holandska museli ubytovat v jiném hotelu, a to pro nedostatek kapacit. Je třeba připomenout, že hotelem se v Tyrolsku rozumí především rodinný podnik v kategorii tři až pět hvězdiček, který disponuje desítkami plně vybavených pokojů a wellness zázemím, jenž navíc svou architekturou přirozeně zapadá do rázu krajiny. Pro někoho kýč, pro jiného pohádka, ale v tom kouzlo úspěchu nespočívá. Jde o schopnost maximálního využití potenciálu, které oblast nabízí.

CO ZNAMENÁ WANDERHOTELS
Český překlad je poměrně jednoduchý „vandrhotel“ aneb nemusíte bydlet ve stanu. Jde o síť 36 nezávislých hotelů a penzionů, jež lemují nejzajímavější turistické trasy Tyrolska, a to 365 dní v roce. Každý hotel má ve své nabídce „turistický balíček“ (cena se pohybuje již od asi 130 eur za osobu na pět dní), který zahrnuje ubytování, stravu (plná penze či polopenze), možnost využití zázemí hotelu (wellness, masáže, bazén aj.), transfery do místa výstupů, tři až pět výletů, mapy a pronájem vybavení, balíčky na cestu a samozřejmě zkušený doprovod.

Sezonou se zde nerozumí pouze léto a zima, ale celý rok. Každé roční období má co nabídnout. Místní si to uvědomují a umí to především náležitě prodat. „Dopady krize nepociťujeme, protože máme vybudovanou stálou klientelu, a to nejenom domácí. Začíná k nám jezdit i více českých turistů, kteří oceňují osobní přístup,“ přibližuje kouzlo úspěchu provozovatelka Hotelu Schick Maria Fischer-Jaehner . „Jde o umění lidem nabídnout co nejširší servis služeb a maximální využití volného času dle jejich přání,“ dodává Franz Waldhart, jež je horským průvodcem a zároveň majitelem Hotelu Achentalerhoff, ve kterém provozuje také vlastní vinotéku Korki. Je zážitek potkat někoho, koho opravdu práce baví a zároveň je jeho koníčkem.

Podzim ze sedla či cesty

Podzim je ideálním ročním obdobím pro poznávání Tyrolských Alp ze sedla kola, ale také pro pěší s výběrem nepřeberného množství výletních tras všech obtížností – od rodinných výletů přes moderní Nordic walking až vysokohorskou turistiku s možností lezení. Ať se každý utahá, jak je mu libo. S více než 150 třítisícovkami patří východní Tyrolsko k nejzajímavějším turistickým místům v Rakousku.

Jednou z nejdelších a nejoblíbenějších turistických oblastí je Orlí stezka, jejíž trasa má tvar roztažených orlích křídel. Mohutné rozpětí od východu na západ měří 1480 kilometrů a má celkem 126 stanovišť. Pomyslný orel rozprostírá své perutě a odkrývá turistům atraktivní místa na více než dvaceti etapách. Hlavní trasa stezky Adlerweg vede ze St. Johann až nahoru do St. Anton am Arlberg. Trasa vede výhradně po cestách, které jsou podle oficiální klasifikace označeny červeně jako turistická stezka, případně horská stezka. Vlastně totožné značení jako v případě lyžařských sjezdových tratí. Zajímavostí je zobrazení orientační časové náročnosti zvolené trasy. Obtížnější černé etapy (většinou úzké a kamenité pěšiny) lze obejít po jednoduchých cestách. Lehké túry vedou z Matrei na západ do údolí Virgental a na východ směrem ke Großglockneru. Jsou protkány desítkami turistických chalup, kde na příchozí čekají kulinářské zážitky prošpikované kulturními atrakcemi v podobě tradiční obsluhy v krojích za doprovodu živé tyrolské hudby. Je pak mnohdy těžké najít motivaci pokračovat dál s břichem plným domácího sýra, šunky, špekových knedlíků či domácího štrúdlu.

Pět hodin do ráje

Příjemná zastávka na horské chatě zde patří k turistickým požitkům. Ale právě v období přechodu podzimu a zimy často není jasné, které horské chaty či hostince jsou ještě otevřené, proto se vyplatí sledovat webové stránky turistických oblastí, kde tyto informace snadno naleznete. Pro zájemce o kulturu nabízí Orlí stezka speciální městskou trasu, kde můžete navštívit a prohlédnout si tyrolské kulturní památky. A kdo při svém putování žádného orla nepotká, může to dohnat v Alpské zoo.

Takže namazat lýtka, batoh na záda a vzhůru do východního Tyrolska! Například turistické oblasti Kaiserwinkl či Achensee jsou ideálním místem pro rodinné i sportovní prázdniny, protože si prakticky každý najde to své, a to od turistiky přes cyklistiku či plachtění na Achensee či vodní lyžování na Walchsee. Autem z Prahy jste v „zeleném horském ráji“ po necelých pěti hodinách jízdy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít