Tyranosaurus Lech

16. dubna 2010, 13:37 - Luděk Bednář
16. dubna 2010, 13:37

Tragicky zesnulý polský prezident byl nekompromisním zastáncem západních hodnot

Polský prezident Lech Kaczyński, který 10. dubna zahynul u Smolenska při letecké havárii, jako by se minul s dobou. Jeho hodnoty, názory, zvyky a chování byly typické pro polskou střední třídu před druhou světovou válkou. Tato kultura přežila pokusy o vymýcení za nacistické okupace i za komunistického režimu, který po válce v Polsku pomáhala instalovat sovětská vojska. Tvrdohlavý, staromódní a odvážný právník Kaczyński zcela opovrhoval taktickým „doublespeakem“, jejž často používají současní evropští politici. Byl jedním z posledních, kdo se nebáli mávat vlajkou tradičních křesťanských hodnot západní civilizace. Velké sympatie za to u vládnoucí elity Evropské unie nezískal. Spíše pro ni byl zaostalým podivínem.
Kaczyńského zvolili prezidentem v roce 2005 na základě programu, jenž si dával za cíl odstranit korupci rozšířenou mezi bývalými komunistickými aparátčíky, kteří navzdory změně režimu v roce 1989 nadále ovládali polskou politiku. Společně se svým bratrem-dvojčetem Jarosławem, který se stal polským premiérem, pak dva roky tvořili konzervativní tandem vládnoucí Polsku. Prezident Lech polarizoval svými pravicovými postoji Polsko a dráždil zahraniční politiky obranou polských zájmů.
Lech Kaczyński vystudoval práva a od sedmdesátých let aktivně bojoval proti komunismu. Vstoupil do protikomunistického hnutí Solidarita a v roce 1989 se zúčastnil rozhovorů u „kulatého stolu“ s tehdejšími polskými komunistickými vůdci, jež vedly ke zhroucení komunismu v Polsku a nakonec i ve všech satelitních zemích Sovětského svazu. Po pádu berlínské zdi se Solidarita rozštěpila. K druhé, konzervativnější a katolické straně se připojil i Kaczyński. Zpočátku byl blízkým spolupracovníkem prvního polského postkomunistického prezidenta Lecha Wałęsy. Ten však Kaczyńského zavrhl poté, co začal nekompromisně požadovat zveřejnění svazků bývalé komunistické státní bezpečnosti a jejích agentů.
Po zvolení primátorem Varšavy v roce 2002 nechal Kaczyński vybudovat muzeum na památku Varšavského povstání za druhé světové války, ustavil komisi, jež měla stanovit ztráty za dobu, kdy Varšava byla pod kontrolou nacistů, a také zakázal pochod gayů hlavním městem Polska. V roce 2000 spoluzaložil stranu Právo a spravedlnost, jež prosazovala tradiční hodnoty katolické církve. Tato strana v roce 2005 zvítězila v parlamentních volbách. Její voliči věřili, že vybuduje v Polsku „čtvrtou republiku“ očištěnou od korupce a takzvaných „starých struktur“ složených z bývalých komunistických funkcionářů a byznysmenů, kteří vysávají běžné Poláky a z nichž se stala nová nomenklatura. V tomto ohledu se Polsko i díky úsilí Kaczyňského dostalo možná nejdál ze všech postkomunistických zemí a mohlo by pro ně být vzorem.
Kaczyński byl neochvějným stoupencem atlantické spolupráce. Podporoval snahu USA rozšířit NATO i o Ukrajinu a Gruzii a spatřoval v alianci ochranu před snahou Ruska získat zpět vliv ve střední a východní Evropě. Toto jeho úsilí znepokojovalo hlavní členské země EU, protože vyvolávalo napětí s nervózním Ruskem. Stejnou nedůvěru a ostražitost však projevoval i vůči odvěkému historickému nepříteli Polska na západě – Německu. Srovnával německo-ruskou dohodu o výstavbě ropovodu po dně Baltského moře se smlouvou Hitlera a Stalina o neútočení z roku 1939, v níž se dohodli na rozdělení Polska. Značně kritický byl i k EU, do níž Polsko vstoupilo rok před jeho zvolením hlavou státu, protože dle něho unie opouští své tradiční západní hodnoty. Vetoval rozhovory EU o smlouvě s Ruskem a dlouho nechtěl signovat Lisabonskou smlouvu. V říjnu 2009, během svého slavnostního podpisu pod „Lisabonem“, prohlásil, že EU zůstává unií suverénních národních států a měla by být otevřená přijetí nových členských zemí včetně států na Balkáně a Gruzie.
Proti Lechu Kaczyńskému lze mít výhrady, pravdou však zůstává, že takové tyranosaury Evropa potřebuje a smrt právě tohoto pro ni představuje obrovskou ztrátu. Doufejme, že nebyl posledním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít