Týdeník Euro: Šlachta Langera spojuje nejen se soláry, ale i s Rittigem

 Hrbáček 20. října 2015, 12:03  -  Jan Hrbáček
20. října 2015, 12:03

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Vrchní státní zastupitelství se v případu takzvané olomoucké kauzy – údajného propojení policie, byznysu a politiky rozkročili mnohem více, než je dosud známo. V rámci domovní prohlídky u někdejšího místopředsedy ODS a exministra vnitra Ivana Langera hledali skutečně informace k několika solárním elektrárnám. Tyto informace v médiích po zásahu popřel šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Protokol k domovní prohlídce, se kterým se měl týdeník Euro možnost seznámit díky informacím z policejních kruhů, však jeho tvrzení vyvrací. „Zmiňované elektrárny Ševětín se to vůbec netýká, nevím, kdo na to přišel, ale docela nás to pobavilo. Ano, jasně že jde o klientelistické vazby,“ nechal se v deníku Právo slyšet Šlachta.

Jenže detektivové hledali nejen informace k Ševětínu. Ale i k dalším solárním parkům, za kterými by mohl stát mimo jiné lobbista Ivo Rittig. Jeho jméno sice v dokumentu nezaznívá, ale detektivové se pídí po kontaktech s právníky s Rittigem spolupracujícími. V dokumentu se samozřejmě hojně objevuje jméno vazebně stíhaného podnikatele a Langerova obchodního partnera Ivana Kyselého.


Přečtěte si komentář Bohumila Pečinky: Prohnilí proti prohnilým


Detektivové z ÚOOZ tak hledali například důkazy „týkající se výstavby fotovoltaické elektrárny Ševětín, která je vedena u policejního orgánu PČR ÚOOZ expozitura Brno (např. protokoly o jednotlivých úkonech trestního řízení, záznamy policejních orgánů a další písemnosti a dokumenty týkající se těchto trestních věcí, jako např. smlouvy, bankovní výpisy, čísla účtů, dokumenty k bankovním spojením…)“.

Klíčová slova Daniel Beneš
Policisté se při prohlídce u Langera měli dále zaměřit na písemné poznámky či diáře, „obsahující tyto zájmové údaje se zaměřením na klíčová slova typu: Renata Přikrylová, roz. Michalíková (z Kyselého firmy IES Recycling, která se podílela na výstavbě ševětínské elektrárny), Radek Machačka (podnikatel v solárním byznysu), Martin Shenar (podnikatel v solárním byznysu, podle policistů blízký Ivo Rittigovi), David Michal, Karolina Babáková (oba právníci kanceláře MSB Legal, spojované s Rittigem), Karel Kadlec (náměstek policie olomouckého kraje), Ivan Kyselý, Milan Pospíšek (šéf kriminální policie), Tomáš Uličný (GIBS), Ivan Bílek (šéf GIBS), Jiří Rozbořil, resp. Rozbořka (olomoucký hejtman), Martin Major (náměstek primátora), Ivan Kosatík (bývalý radní a náměstek hejtmana), Daniel Beneš (šéf ČEZ) a další osoby Fišera, Senecký, Sochr, organizace GIBS, policie, či společnosti IES RECYCLING, a.s., a MAPRO, s.r.o., GENTLEY, a.s. (firmy spojené s FVE Ševětín) , Amun.Re a.s., 3L invest a.s., Area Group CL a.s., eEnergy Hodonín a.s., eEnergy Ralko-Kuřivody a.s., eEnergy Ralskoo a.s., Wilsea s.r.o,, Frenedor holdings limited, Cheerlade holdings limited, ČEZ a.s., ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s., a projekty Ralsko I. a Ralsko IL, názvy fotovoltaika, fotovoltaická elektrárna…,“ stojí dále v povolení v prohlídce. Plus čísla účtů, týkající se FVE Ševětín.

O Ivanu Langerovi je přitom v politických kruzích známo, že se s Ivem Rittigem příliš nemuseli a jejich kontakt byl silně rezervovaný. Informace a pokyny k hledání konkrétních důkazů v povolení k domovní prohlídce u Langera, které se u něj policie snažila nalézt v jeho bytech v Praze a Olomouci, jsou proto poněkud překvapivé.

Sám Ivan Langer se k případu zatím osobně nevyjádřil. Podle Langerova obhájce Tomáše Sokola není zatím z prvotních informací jasné, čeho se měl jeho mandant dopustit. „Z příkazu k domovní prohlídce jsem nezjistil, z čeho by klient mohl být podezřelý. Důvody zadržení nám nebyly sděleny a po výslechu byl propuštěn na svobodu. Bylo to pro něj jistě nepříjemné, ale vyšetřovatelé se chovali korektně,“ sdělil týdeníku Euro Sokol.

Z povolení k domovní prohlídce také explicitně nevyplývá, ani to, zda na odposleších figuruje i on sám osobně. „Z propuštění lze doložit, že zmíněné podezření bylo vyvráceno nebo zásadně zeslabeno,“ dodal Sokol.

Odposlech s Langerem

V protokolu ovšem jeden odposlech s Langerem zmíněn je. „Dne 22. 12.2014, během schůzky v restauraci Potrefená husa MUDr. Ivan Langer říká Ing. Ivanu Kyselému, že se domluvil s plk. Kadlecem a plk. Pospíškem - zřejmě ohledně jeho problému se společností ČEZ (domnívají se policisté). Dále MUDr. Mgr. Ivan Langer sděluje, že se bude s Kadlecem a Pospíškem nadále stýkat ve třech, Langer chce vidět raport věcí, které jsou již rok staré. Udělá kategorie věcí, které budou zahájeny tehdy, do teďka poběží, chce vidět, co bude dál a pokračuje tím, že plk. Pospíšek to vyzkouší, že to udělá, že je motivovaný,” stojí v povolení k domovní prohlídce, kterou povolila ostravská soudkyně Jana Bochňáková.

Ostravský soud je přitom podobně jako v kauze Jany Nagyové - Nečasové. Místopředsedou jeho trestního úseku je Roman Vicherek, bývalý policista, který se mimořádně angažoval při soudních úkonech v kauze Nagyová a nejspíš proto byl z řadového soudce povýšen na místopředsedu Okresního soudu v Ostravě. Policisté ve svých dokumentech hojně zmiňují slovo korupce, ale nikoho s úplatkem v reálném čase nezatkli. Nebo zatím nepředložili jasné důkazy, nakolik je jejich konstrukce aktuální politické kauzy, jejímž prioritním cílem je evidentně Ivan Langer, pevně vystavěná.


Čtěte také:

Olomoucká kauza: obvinění policisté skončí ve službě až vyjdou z vazby

Olomoucká kauza: ve vazbě skončili tři obvinění, hejtman zůstává na svobodě

Žalovaní budou žalobci a žalobci budou žalováni, prohlásil Langer a sám uvízl v síti

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít