Týden v ekonomice

02. prosince 2002, 00:00 - (čtk)
02. prosince 2002, 00:00

Pondělí Česká republika bude moci v případě vstupu do Evropské unie vypovědět dosud platnou dohodu o celní unii se Slovenskem. Stejně tak bude moci učinit Slovensko, pokud vstoupí do Unie dříve než Česko. Vyplývá to ze změny smlouvy, kterou schválila vláda. V průměru o pět až šest procent zdraží od 16.

Pondělí

Česká republika bude moci v případě vstupu do Evropské unie vypovědět dosud platnou dohodu o celní unii se Slovenskem. Stejně tak bude moci učinit Slovensko, pokud vstoupí do Unie dříve než Česko. Vyplývá to ze změny smlouvy, kterou schválila vláda.

V průměru o pět až šest procent zdraží od 16. prosince sudové pivo Pražské pivovary. „Pro zákazníky hospod a restaurací to znamená, že za půllitr točeného piva zaplatí asi o 50 haléřů navíc,“ řekla mluvčí firmy Simona Krautová. Začátkem příštího roku Pražské pivovary přistoupí k mírné úpravě cen lahvového piva i piva v plechovkách.

Úterý

Od 1. dubna příštího roku by měla vzrůst spotřební daň z cigaret a lihu. Navrhuje to ministerstvo financí v novele zákona o spotřebních daních, kterou ještě do konce roku předloží ke schválení vládě. Podle navrhované novely by daň u nejprodávanějších cigaret měla vzrůst zhruba na 44 procent z nynějších 40 procent z ceny. Krabička cigaret značky Petra tak podraží o čtyři až pět korun. Daň za litr 100procentního lihu by se měla podle návrhu zvýšit na 265 korun ze 234 korun. Za půllitr běžné 40procentní lihoviny tak lidé zaplatí o osm korun navíc.

Ministerstvo financí navrhuje, aby daň z přidané hodnoty platili od 1. července příštího roku všichni podnikatelé, jejichž roční obrat přesáhne dva miliony korun. Současný limit je přitom tři miliony korun. Od stejného data chce ministerstvo zpřísnit pravidla pro vracení DPH zahraničním turistům. Změny jsou součástí návrhu novely zákona o DPH, který by ještě do konce roku měla projednat vláda

Středa

Česká republika uvolní obchod s hovězím masem, výrobky z něj a s chovnými zvířaty se všemi státy Evropské unie. „Toto rozhodnutí nabývá účinnosti od 1. prosince, s výjimkou Portugalska, Velké Británie a Severního Irska, pro něž platí uvolnění importu až od 1. ledna příštího roku,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Rozhodnutí reaguje na nákazovou situaci nemoci šílených krav (BSE) v Evropě, dodal.

Čtvrtek

Desetihaléřové a dvacetihaléřové mince budou zřejmě v České republice platné pouze do konce května příštího roku, po tomto datu je již nebudou obchody přijímat. Vyplývá to z návrhu České národní banky. Podle návrhu by poté měli mít lidé možnost tyto drobné mince vyměnit v komerčních bankách následující rok, tedy až do konce května 2004. Dalších pět let pak bude drobné vyměňovat Česká národní banka. K návrhu se však ještě musí vyjádřit vláda.

Pátek

Základní podmínky privatizace Unipetrolu by měla vláda schválit počátkem ledna, řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít