Týden v cloudu: Jak vyzkoušet cloud computing bez rizika

01. prosince 2011, 07:59 - Profit
01. prosince 2011, 07:59

Čtyři z deseti českých podnikatelů a firem sice neví, co je cloud computing, ale jakmile se to dozví, chtějí ho vyzkoušet. Jednu z možností bezplatného otestování nabízí Google.

Foto: Profimedia.cz

Výzkum, který si nechala vypracovat Asociace malých a středních podnikatelů ve spolupráci s českým Googlem ukázal, že čeští podnikatelé nerozumí termínu cloud computing. Nevědí ani, jaký prospěch může tato služba přinést do jejich podnikání. Celých 40 procent z těch, kteří ji nevyužívají, by ji ovšem chtěli vyzkoušet, jakmile jim někdo smysl cloud computingu vysvětlí. Z výzkumu také vyplývá, že největší zájem o vyzkoušení mají nejmenší firmy do 10 zaměstnanců, zejména ze sektoru služeb.

Co je to „cloud computing“ ?

Všechny díly seriálu o cloud computingu pro malé firmy

Jednou z možností, jak si práci s cloudovými službami vyzkoušet, je bezplatné otestování kancelářského balíčku Google Apps, který je do 10 licencí na 30 dní zcela zdarma. Jednotlivé aplikace (Gmail, Dokumenty, Kalendář atd.)  si můžete jako uživatelé otestovat i zvlášť, stačí si založit emailový účet. V rámci Google Apps pro firmy jsou tyto aplikace propojeny pod jednou střechou - vaší doménou, jako ucelený kancelářský balíček.

  • Přístup

○     K veškerým aplikacím se v případě cloudového řešení přistupuje přes internetový prohlížeč. Je to sice změna, ale ne velká a nakonec zjistíte, že jednotné pracovní prostředí je pro práci mnohem efektivnější.

○     Základem počítačové infrastruktury je v každé firmě komunikace pomocí emailu. Vyzkoušet, jak technologie gmailu funguje, můžete sami, založením účtu na www.gmail.com. Firemní rozhraní je prakticky totožné, i když si ho můžete přizpůsobit například firemním logem. Pokud přejdete na Gogle Apps, budete samozřejmě využívat pouze technologii Gmailu, doména v emailové adrese bude vaše (tedy nikoliv gmail.com).

○     Tradiční řešení zpravidla nabízí složité nastavování a nedostatek prostoru na poštovním serveru. Moderní cloudové služby nabízejí násobně víc prostoru. Například v případě Gmailu od Googlu je to pro firemní využití 25 GB dat, což bohatě stačí na mnoho let.

○     Výhodou řešení od Googlu je také efektivní spamový filtr, chytré možnosti třídění pošty (včetně automatického filtru pro důležité zprávy) a řazení do konverzací, které výrazně ulehčuje orientaci v poště. 

○     Každá firma produkuje celou řadu dokumentů. Hned po založení Gmailu můžete vyzkoušet práci s Dokumenty Google. Můžete využít link docs.google.com, nebo se překliknout z gmailové schránky pomocí záložky Dokumenty v levém horním rohu.

○     S pomocí Dokumentů Google je možné pohodlně psát dokumenty, vytvářet prezentace nebo tabulky, a to včetně pokročilých funkcí. Kromě toho lze využít sílu internetu i pro pokročilejší věci. Lze například snadno vytvářet dotazníky pro zjišťování názorů od zákazníků nebo zaměstnanců.

○     Výhodou všech těchto forem dokumentů je, že na všech může pracovat více lidí zároveň. Všechny typy dokumentů lze tvořit současně a v reálném čase z více počítačů. Lze využít i integrovaný chat a o navrhovaných změnách v dokumentu mluvit přímo při jeho tvorbě. Nezáleží tedy na tom, kde kdo je a zároveň se neztratíte ve verzích dokumentů.

○     Plánování je pro každou efektivní firmu základem. Přehled o tom, kde je v daný čas někdo z firmy ulehčuje komunikaci a domlouvání schůzek nebo zakázek. Kalendář Google (opět stačí mít Gmail účet a využít záložku v levém horním rohu) má veškeré pokročilé funkce, které od něj může podnikatel očekávat, ale je jednodušší na ovládání a velmi přehledný. Jeho velkou výhodou je i to, že k němu lze přistupovat z jakéhokoliv zařízení, takže vždy víte, co váš čeká a jeho úpravy se dají provádět odkudkoliv.

Je to sice až další krok, ale pokud firma hledá nadstavbu k základním aplikacím, může se porozhlédnout mezi aplikacemi třetích stran v tzv. Google Apps Marketplace. To nabízí řadu dalších placených aplikací, od plánovačů času a výkazů práce či knih jízd až po aplikace pro specifické potřeby různých oborů.

Přechod na cloudové aplikace nemusí být jen změnou na rychlejší, efektivnější nebo levnější IT. Často přináší i významnou změnu ve způsobech komunikace a vzájemné spolupráce. Zkrátka, moderní technologie - zvlášť, když jsou jednoduché na používání a velmi spolehlivé - vedou k nové inspiraci a změně myšlení. Každý, kdo v práci zažil frustrace z opakujících se výpadků, nefunkčností, nebo neaktuálností IT potvrdí, že s cloudem přichází větší spokojenost v práci.

Zítra: Tipy a triky při využívání cloud computingu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít