Twitter ztratil milion uživatelů, přesto vykázal zisk 100 milionů dolarů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Twitter ztratil milion uživatelů, přesto vykázal zisk 100 milionů dolarů

, čtk,
Twitter ztratil milion uživatelů, přesto vykázal zisk 100 milionů dolarů
Zdroj: Profimedia.cz

Akcie sociální sítě Twitter dnes oslabily o 20,5 procenta a zaznamenaly druhou nejvyšší ztrátu od vstupu na akciovou burzu v roce 2013. Důvodem bylo oznámení, že firma ztratila jeden milion měsíčních aktivních uživatelů. Twitter přitom současné oznámil, že ve druhém čtvrtletí vykázal rekordní zisk 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun) a v plusu je již třetí kvartál za sebou. Ve čtvrtek zažil podobný prudký propad akcií provozovatel sociální sítě Facebook.

Ve srovnání s předchozími třemi měsíci se měsíční počet aktivních uživatelů Twitteru snížil v období od března do června na 335 milionů. Analytici předpokládali, že se počet uživatelů naopak mírně navýší. Firma dnes navíc uvedla, že ve třetím čtvrtletí by se počet uživatelů mohl snížit až na 330 milionů.

Příčinou poklesu počtu uživatelů jsou mimo jiné i nová evropská pravidla pro bezpečnost údajů. Twitter je ale již delší dobu stejně jako jeho větší konkurent Facebook pod tlakem kontrolních orgánů mnoha zemí. Ty je chtějí přimět, aby postupovaly přísněji proti falešným profilům, kterými se šíří spamy, politická propaganda a nenávistné projevy. Rušení falešných účtů má však negativní dopad na údaje o počtu uživatelů, tedy ukazatel, který investoři pozorně sledují a nejvíce si ho cení.

Vývoj hodnoty akcií Twitteru:

Twitter Chart

Zdroj: IEconomics.com

Ve stejném obdobím loňského roku firma hospodařila ještě se ztrátou 116,5 milionu dolarů. Tržby jí ve druhém čtvrtletí letošního roku stouply o 24 procent na 711 milionů dolarů. Analytici odhadovali tržby jen ve výši 696 milionů dolarů.

V procentním vyjádření byl dnešní pokles Twitteru vyšší, než propad Facebooku o den dříve. Tržní hodnota Facebooku je však výrazně vyšší. Twitter za poslední rok zdvojnásobil svoji tržení hodnotu, protože se stal ziskový, a investoři ocenili také snahy firmy v oblasti živých videopřenosů.

Přečtěte si: 11 věcí, které si budete chtít vymazat z Facebooku

Protest proti firmě Facebook, ilustrační foto

Dále čtěte:

Horší výsledky Facebooku spustily výprodej akcií. Zuckerberg zchudl o 17 miliard dolarů =

Facebook nehodlá mazat fake news. Bylo by to prý v rozporu se svobodou projevu

Slídil Facebook. 15 věcí, které o sociální síti pravděpodobně netušíte

Berete víc než 40 tisíc měsíčně? Patříte k 1 procentu nejbohatších lidí na světě

Zisky investujte, nezadlužujte se. Warren Buffett radí, jak zbohatnout


Ohodnoťte tento článek
Diskuze