Tuzemský trh komerčních nemovitostí ožil

15. listopadu 2010, 18:25 - Anna Janečková
15. listopadu 2010, 18:25

Po celkovém útlumu na tuzemském trhu komerčních nemovitostí se konečně blýská na lepší časy. Počet realitních obchodů roste, developeři staví kancelářské budovy, do skladů se stěhují noví nájemníci.

Foto: Martin Siebert

Letos se stabilizuje, příští rok bude růst. Takový vývoj analytici předpovídají tuzemskému trhu kanceláří, skladů, průmyslových areálů a dalších komerčních nemovitostí. Za první tři letošní čtvrtletí se s nimi v Česku uskutečnily obchody za 272 milionů eur. Vyplývá to z údajů konzultantské firmy CB Richard Ellis. Za stejné období loňského roku přitom realitní investice v Česku činily 121 milionů eur. „Poslední kvartál roku obyčejně vykazuje nejvyšší objemy transakcí. Pro rok 2011 pak očekáváme další zlepšování situace na trhu s komerčními nemovitostmi, i když nadále platí, že dochází jen k mírnému oživení,“ konstatuje analytička společnosti CB Richard Ellis Katarína Turňová.

Sídla firem i bytové fondy

Nejaktivnějším tuzemským investorem je v současné době skupina CPI Group. Od ledna do srpna 2010 utratila na českém trhu kolem 1,8 miliardy korun. To představuje 30 procent všech letošních investic. Své portfolio v tomto období rozšířila o kancelářskou budovu v Praze-Modřanech, sídlo potravinářského koncernu Nestlé pro Česko a Slovensko nebo několik maloobchodních nemovitostí v krajích s nájemci jako Interspar, Penny Market nebo OBI.

V Litvínově letos CPI Group koupila bytový fond s 2 700 byty bývalé petrochemické společnosti Unipetrol RPA. V říjnu pak své portfolio rozšířila o kancelářský a bytový komplex Longin Business Center v Praze a průmyslový areál v Brandýse nad Labem, kde vyrábí společnost Continental Automotive Czech Republic. V současnosti se skupina zajímá například o nákup kancelářského komplexu developera Finep v Praze-Stodůlkách.

V říjnu vstoupil na tuzemský realitní trh nový hráč, španělská investiční skupina Azora Europa. Jejím prvním obchodem v Česku byl nákup kancelářské budovy Louvre v Praze 5 od developerské firmy Mayfield. Hodnota transakce je zhruba 246 milionů korun. „Akvizice budovy Louvre je jeden z prvních obchodů posledního čtvrtletí roku 2010. Věříme, že je znamením návratu zahraničních investorů na český realitní trh,“ říká Angus Wade, ředitel společnosti King Sturge, která skupinu Azora Europa při obchodu zastupovala. Budova Louvre má 4 500 metrů čtverečních kancelářských ploch. Mezi hlavní nájemce patří ruská ropná společnost Lukoil a Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Sklady získávají nájemce

Nadějnou zprávou pro trh je podle odborníků i to, že míra neobsazenosti moderních logistických a průmyslových nemovitostí v Česku výrazně poklesla. Po kulminaci volných skladových ploch ve třetím čtvrtletí 2009, kdy neobsazenost dosahovala více než 18 procent, spadla postupně pod 12 procent. Aktuálně čeká podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ na nájemce zhruba 409 tisíc metrů čtverečních moderních skladových ploch. Nejvýraznější pokles neobsazenosti byl zaznamenán v západních Čechách v okolí Plzně. Nového nájemce získal mimo jiné CTPark Plzeň, ve kterém si poskytovatel logistických služeb Sumitomo pronajal 16 tisíc metrů čtverečních.

Největší nový pronájem ve třetím čtvrtletí podepsal výrobce brzd Brembo. V CTParku Ostrava si tato firma pronajala 25 600 metrů čtverečních.

Největší transakcí třetího čtvrtletí a zároveň zatím i celého letošního roku však bylo prodloužení nájemní smlouvy logistickou společností HOPI v Pointpark Prague D1. V tomto případě se jednalo o 45 800 metrů čtverečních.

Brno bude mít mrakodrap

Vedle realitních obchodů letos ožívá i výstavba nových kancelářských budov, která byla v loňském roce prakticky zmrazená. V Praze začala v prvních třech čtvrtletích stavba budov Main Point, Keystone a Rohan Business Centre v Karlíně, City Element a City Deco na Pankráci či Lyra Office Building na Smíchově. Ještě do konce roku chtějí developeři zahájit výstavbu projektů River Gardens v Karlíně a Green Court na Pankráci.

V Brně po více než roční pauze pokračuje výstavba administrativního areálu Spielberk Office Centre. Developer CTP Invest zde již dříve postavil 60 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch. Dominantou areálu má být 85 metrů vysoká budova, jejíž výstavba byla v polovině loňského roku pozastavena. „S příchodem ekonomické recese jsme se rozhodli nejdříve obsadit stávající prostory. Nyní jsme se dostali na devadesátiprocentní obsazenost, což je pro nás tím správným impulzem pro dokončení třetí fáze,“ přibližuje zástupce společnosti CTP Invest Jiří Kostečka s tím, že dokončení mrakodrapu je plánováno na první polovinu roku 2012.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít