Turisto, kde jsi?

21. října 2008, 05:01 - Robert Šimek
21. října 2008, 05:01

Slezské město Jeseník je významným lázeňským, sportovním i turistickým centrem.

Slezské město Jeseník je významným lázeňským, sportovním i turistickým centrem. Ubytování zde nabízí řada hotelů, ne všem se ale daří. V problémech je například historický hotel Staříč, majitel se ho proto snaží prodat.

Pozoruhodně vypadající hotel, který pod mnoha přestavbami skrývá historické jádro, leží přímo v centru města nedaleko Masarykova náměstí. Nabízí jedenáct hostinských pokojů s 24 lůžky a jeho součástí je restaurace se salonkem a pivnicí. Před objektem bylo nedávno vybudováno i velké parkoviště, autobusové a vlakové nádraží je vzdáleno zhruba deset minut.

Budova je v relativně dobrém stavu. Hosté se nicméně, i vzhledem k silné konkurenci, příliš nehrnou a majitel František Sláma se proto rozhodl hotel prodat. Cena je 23 milionů korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - hotel Staříč místo - Jeseník kraj - Olomoucký adresa - č. p. 93 typ - hotel stav - dobrý využití - ubytování kult. památka - ne vlastník - František Sláma cena - 23 milionů Kč Hotel z kůlny Místo, kde dnes stojí hotel Staříč, je k pohostinským účelům využíváno od 19. století. Již roku 1881 zde jesenický truhlář Sebastian Nitsche vybudoval zděnou kůlnu, která sloužila jako „Gasthaus“ neboli hostinec. Další majitel Wilhelm Strauss roku 1890 objekt přestavěl a podsklepil. Vybudoval venkovní záchodky, besídku i kuželník a vysokým plotem zakryl neutěšený pohled na sousední hřbitov. Roku 1903 se majitelkou restaurace stala Anna Zoblová, která hned v následujícím roce nechala na místě původní stavby vybudovat nový hotel U Turisty. Nabízel dvě restaurační místnosti, devět hostinských pokojů i splachovací toalety, které měly v té době jen velké podniky. Majitelka velmi dbala na pohodlí hostů, v únoru 1906 proto nechala postavit i zasklenou verandu s výhledem do zahrady. Atraktivitu prostředí zvýšil také upravený chodník před budovou. Dočasná kasárna**

Po první světové válce se vlastníkem hotelu stal Franz Katzer, který nechal roku 1920 postavit novou spižírnu a roku 1923 i stáje pro dvacet koní. Hygienu výrazně zlepšilo napojení na městskou kanalizaci a drobně se změnil i název – z hotelu U Turisty na Turistický hotel.

Dvacátá léta minulého století ovšem nebyla pro objekt vůbec snadná. Již roku 1921 zabrala část místností jesenická vojenská posádka, která čekala na dokončení kasáren. Katzerové usilovali o její odchod, svého ale dosáhli teprve roku 1928, kdy se oddílu ujal řezník Axmann.

V témže roce byl hotel rozšířen o novou dvoupatrovou budovu a začal se blížit dnešní podobě. Současný vzhled ale dostal teprve koncem 20. století, kdy už se jmenoval Staříč. Původní historické detaily byly setřeny, průčelí naopak nově ozdobila dřevěná věžička, která je nyní hlavní dominantou objektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít