Turecko je energetickým rájem

07. května 2007, 00:00 - MIROSLAV KELNAR
07. května 2007, 00:00

POHLED EXPERTA Pokud bych měl jmenovat sektor turecké ekonomiky, který skýtá pro české podniky největší šanci získat nové zakázky, pak je to jednoznačně energetika. Pohled do historie ukazuje, že v tomto oboru tu mají české firmy na čem stavět.

POHLED EXPERTA Pokud bych měl jmenovat sektor turecké ekonomiky, který skýtá pro české podniky největší šanci získat nové zakázky, pak je to jednoznačně energetika.

Pohled do historie ukazuje, že v tomto oboru tu mají české firmy na čem stavět. Z nedávné doby mohu jmenovat například dokončený projekt parní elektrárny Afšin Elbistan B, na němž se české společnosti podílely dodávkami v hodnotě 220 milionů dolarů.

RADĚJI VODU NEŽ TEPLO

Tepelná energetika je však charakteristická velkými projekty a je tedy doménou spíše větších společností. Širší prostor se tak českým firmám vzhledem k jejich kapacitám otevírá u vodní energetiky a v oblasti biomasy, geotermální energie a dalších takzvaných obnovitelných zdrojů.

Ekologicky šetrné zdroje se těší podpoře i u turecké vlády. V nedávné době byla rozšířena doba záruky státu na výkup energie z obnovitelných zdrojů na dobu deseti let a dále pak byla stanovena státem garantovaná minimální výkupní cena elektrické energie na úroveň 0,05 amerického dolaru za jednu dodanou kWh do sítě.

Ve srovnání s naší zemí má Turecko navíc mnohonásobně větší potenciál pro využití ekologicky šetrných zdrojů.

Země půlměsíce disponuje například šestnácti procenty celkového evropského využitelného potenciálu vodní energie. Skutečná výroba elektřiny z hydroenergetických zdrojů představovala za rok 2006 čtyřicet miliard kilowatthodin a na úhrnném množství vyprodukované elektrické energie se tak podílela 22,5 procenta. Podle údajů odborné literatury činí však celkový vodní potenciál této země až 129 miliard kilowatthodin za rok. V oblasti termální energie drží Turecko svým potenciálem dokonce primát nejbohatší země Evropy.

TERMÁLNÍ TYGR Šanci uspět v Turecku zvyšuje také skutečnost, že tuto zemi může podle místních expertů velmi brzo potkat celkový nedostatek energie. Krize by dokonce mohla nastat už v létě roku 2008. Již nyní v některých regionech dochází během dne k přerušování dodávek.

Vstup českých firem konkrétně na pole turecké vodní energetiky má však i svoje háčky. Velkým handicapem českých výrobců vodních turbín totiž nadále zůstává fakt, že na rozdíl od tepelné energetiky tu zatím české společnosti nemají dostatečné reference v podobě dřívějších úspěšných dodávek. České podniky musí tedy vyvinout značné úsilí. To představuje v první fázi zejména vytypovaní vhodných projektů a následně pak podstoupení zdlouhavých jednání a tvrdý boj s konkurencí všech renomovaných evropských turbinářských firem i levných asijských producentů.

POZOR NA PRUŽNÉ TENDRY

Je nutno počítat i s tím, že mimo nejvyšší státní instituce, kde proces výběrového řízení podléhá pevným pravidlům, bývá v soutěžích u soukromých firem zásada „rovných“ šancí pro každého zúčastněného často velmi „pružně“ aplikována. Hraje tu roli řada různých vazeb a vztahů, do nichž se jen velmi obtížně proniká. Klíčem k úspěchu zde většinou bývá silný a renomovaný místní zástupce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít