Turban jako precedens

04. prosince 2009, 13:14 - Benjamin Kuras
04. prosince 2009, 13:14

Policie prohrála soud se sikhem, který ji žaloval za rasistické jednání

Velká Británie si zadřela pěknou třísku do hýždě politicky korektním a multikulturně pokrokovým rozhodnutím soudu, kterému předcházelo politicky nekorektní a multikulturně nepokrokové chování několika policistů. Chování policie bylo správné z hlediska policejního řádu, ale chybné z hlediska praktického. V tomto kontextu by rozhodnutí soudu bylo správné, nebýt toho, že se případ nesoudil z hlediska praktického, nýbrž náboženského a rasového. A tím otevřel precedens nekonečné vlně soudních sporů, v nichž bude muset Británie ustupovat zvykům a tradicím kdekterého náboženství.

SIKH SUNDAL TURBAN
Začalo to tím, že při nacvičování pořádkového zásahu, při němž jsou policisté často ve fyzickém ohrožení, výcvikoví velitelé nařídili jednatřicetiletému konstáblovi sikhského náboženství sundat turban a nasadit přilbu. Jednali zcela podle rutinního postupu, bezpečnostních zásad a policejní příručky, a když se proti tomu ohradil, připomněli mu, že to má v pracovní smlouvě. Konstábl Gurmeal Singh na ně za to podal žalobu za rasismus. Prý z toho dostal „panický záchvat, stres a pocení, zvýšený krevní tlak a bušení srdce, nemohl popadnout dech a onemocněl tak, že nemohl pracovat“. S použitím trochy logiky a selského rozumu by se dalo namítnout, že člověk, jenž tak snadno propadne takovýmto poruchám, není zrovna nejlepším policejním materiálem. A s trochou psychologické představivosti je těžké ubránit se podezření, že konstábl Singh si na asi už nevyhnutelném odchodu od policie chtěl ještě trochu přivydělat. A tak své kolegy a nadřízené obvinil z „pronásledování, ostrakizace a ponižování“ a žádal finanční odškodnění. Turban je prý nedílnou součástí jeho náboženské a etnické identity, která byla rasisticky napadena, tvrdil u soudu. A vysoudil si tím na počátku října odškodné 10 000 liber.

TURBAN NA HLAVĚ
Kdo ale něco málo ví o sikhismu a sikhském etickém kodexu a zná se s nějakými sikhy, toho brzy napadne, že konstábl Singh především zostudil sikhskou čest. Sikhské náboženství je komunita hrdých bojovníků. Vzniklo v 16. století jako ozbrojená pohraniční ochranka Indie před postupujícím islámem, s nímž se zpočátku jeho duchovní vůdci přátelili, ale proti němuž se nakonec cítili za celou Indii povinni pozdvihnout obranný meč. Zakladatel sikhismu Guru Nának do nového náboženství převzal většinu těch nejrozumnějších prvků všech náboženství a vynechal většinu těch nerozumných. Zvýraznil přikázání, jež posilují morálku, soběstačnost, pracovitost, odpovědnost, statečnost a bojeschopnost. Posílil povinnost překonávat ego a usilovat o trvalou jednotu s tvůrčí energií boží. Jednou z povinností sikha jako pohraničníka byla nepřetržitá bojová pohotovost. Proto k jeho výstroji v Indii patřil vždy přítomný kindžál u pasu a turban na hlavě. Jenže sikhský turban není náboženská relikvie, ale bezpečná ochrana hlavy před seknutím i toho nejostřejšího meče. Velká Británie je plná sikhů s obnaženými hlavami pamětlivých výslovného příkazu Guru Nánaka řídit se v cizině zvyky hostitelských zemí. Ne náhodou sikhové patří mezi ty nejlépe integrované imigranty a loajální britské občany a vesměs se to o nich ví. Za druhé světové války jich hodně sloužilo v britské armádě v Evropě i Tichomoří. I z tohoto důvodu je čin konstábla Singha tak nedůstojný a škodlivý a rozhodnutí soudu tak idiotské.

TURBAN JAKO PŘILBA
Idioty zde ale byli všichni účastníci. Singh měl vysvětlit svým kolegům a velitelům, že turban jen tak sundat nemůže, protože v něm má svázaných několik metrů nikdy nestříhaných vlasů. Že právě jimi se sikhský turban stává pro hlavu možná bezpečnější ochranou než vojenská či policejní přilba, která by se mu ostatně na vlasy nevešla. Policisté si měli vzpomenout, že v roce 1976 se už udělala výjimka pro sikhské motocyklisty, kterým se odpustila přilba, neboť jejich turban byl uznán za její právoplatnou náhražku. Soudci měli policistům nařídit, aby konstábla se žádnou přilbou neotravovali a Singha od soudu vyhodit a pokutovat jako lháře a vyděrače. Neučinili tak z obav, aby nebyli označeni za rasisty a xenofoby. Jaký precedens tím vytvořili, je snadné si představit. Může-li nařčení z rasismu a náboženskou perzekuci u soudu vyhrát sikh s turbanem, bude je moci od této chvíle vyhrávat kdokoli s jakýmkoli obyčejem a zvykem, který označí za nedílnou součást svého náboženství nebo etnicity, i kdyby porušovaly domácí tradice a zákony.

***

SOUVISLOSTI
Dle květnového sdělení Giama Singha Chahara, předsedy asociace sikhských policistů ve Velké Británii, tamní vědci vyvíjejí látku pro neprůstřelný turban, který by nahradil přilbu, a tak umožnil sikhům plné zapojení do ozbrojených složek britské policie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít