Tučná léta jsou pryč

30. ledna 2009, 11:39 - Anna Klepalová
30. ledna 2009, 11:39

Přebytky na účtech pojišťoven zmizí během letošního roku

Přestože jsou zdravotní pojišťovny v současné době poměrně stabilními institucemi, ekonomická krize je dříve nebo později zasáhne, stejně jako ostatní odvětví. Velké problémy jim může přinést zejména nárůst nezaměstnanosti. Stát sice platby za své pojištěnce (kromě nezaměstnaných sem patří například důchodci nebo studenti) před časem zvyšoval, přesto částka 677 korun měsíčně tvoří pouze čtvrtinu toho, co odvádí zaměstnanec s průměrnou mzdou. Pojišťovny tím mohou přijít o desítky milionů. Problémy mohou pocítit zejména zaměstnanecké pojišťovny působící v průmyslových oblastech, jako jsou Agel a Hutnická zaměstnanecká na severu Moravy nebo Metal-Aliance v Kladně. Právě v souvislosti s těmito menšími ústavy se hovoří o možných fúzích, jež by mohly přinést úspory a větší stabilitu.

Spojení to nezachrání Pro zdravotní pojišťovny byly poslední dva roky výjimečné. Díky růstu příjmů a regulačním poplatkům si vytvořily rezervy kolem 28 miliard korun. Ty by podle ministerstva zdravotnictví měly stačit na to, aby se zdravotnictví v roce 2009 zpomalení růstu ekonomiky nedotklo tak tvrdě jako ostatních odvětví. „Na rok 2010 už tyto rezervy ale rozhodně stačit nebudou,“ upozorňuje Pavel Hroboň, náměstek mistryně zdravotnictví, jež má problematiku zdravotních pojišťoven na starost. „Jsme nyní v očekávání, jak bude vypadat strana příjmů pojistného. Zkoušíme počítat i havarijní varianty,“ přiznává úbytek příjmů Jaromír Gajdáček, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, o níž se minulý týden hovořilo v souvislosti s plány na sloučení s Vojenskou zdravotní pojišťovnou (EURO 4/2009).
Co se týče fúze jako prostředku k řešení ztížené finanční situace, která v příštím roce zdravotnictví čeká, je však Hroboň skeptický. „Sloučení menších pojišťoven může zlepšit vyjednávací pozici vůči poskytovatelům,“ říká. Na větší úspory provozních nákladů však chybí prostor. Musí se totiž dle zákona pohybovat pouze okolo 3,5 procenta z celkových výdajů pojišťoven.

Zákon chybí Pro sloučení jednotlivých ústavů dnes stačí, aby ho odhlasovaly správní rady všech pojišťoven, kterých se fúze týká, a požehnání ministerstva zdravotnictví je už jen formalitou. Náměstek Hroboň přiznává, že dnešní zákonnou úpravu vymezující vznik, slučování a činnost zdravotních pojišťoven nepovažuje jeho úřad za dostatečnou. Návrh nového zákona, který by stanovil přísnější a jasnější podmínky, však pravděpodobně nenajde podporu ve vládní koalici, natož v Parlamentu. Přesto neočekává, že by se počet zdravotních pojišťoven v České republice pohyboval jinde než mezi pěti až deseti, což je prý ideální počet pro zachování konkurenčního prostředí.
Novela zákona o veřejném pojištění nechybí jen samotnému ministerstvu, ale také dalším společnostem, které se o licenci na provozování této činnosti ucházely. Společnost ASUZA patřící do skupiny Appian svou žádost kvůli odkládané reformě stáhla, Česká pojišťovna zahájení projektu zatím dle informací týdeníku EURO také odložila a zůstala pouze GES Medical Care patřící do majetku miliardáře Ivana Zacha. Ta se zatím nechala slyšet, že její vznik není schválením reformy podmíněn.

Tabulka:
Zatím jsou to miliardy Zůstatky na fondech zdravotních pojišťoven (v miliardách korun)
Zůstatek na základních fondech zdravotních pojišťoven 27,776 Závazky ve lhůtě splatnosti*22,701 Závazky po lhůtě splatnosti*0 Zůstatek na účtech zdravotních pojišťoven po zohlednění závazků *5,076 Údaje jsou k 30. 6. 2008
Pramen: zdravotní pojišťovny

Bohatá VZP Zůstatky na běžných účtech základních fondů zdravotního pojištění jednotlivých ZP (v miliardách korun)
Všeobecná zdravotní pojišťovna*13,445
ZP ministerstva vnitra*3,701
Vojenská ZP*1,370 Hutnická ZP*1,800 Oborová ZP*1,704 ZP Škoda*0,629
Revírní bratrská pojišťovna* 1,974 ZP Metal-Aliance*1,888 Česká národní ZP*1,258 ZP AGEL*0,003 ZP celkem*27,776 Pramen: Asociace českých a moravských nemocnic

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít