Tržní podíl Kofoly s Ondrášovkou a Korunní bude přes 20 procent, říká Libor Duba - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tržní podíl Kofoly s Ondrášovkou a Korunní bude přes 20 procent, říká Libor Duba

,
Tržní podíl Kofoly s Ondrášovkou a Korunní bude přes 20 procent, říká Libor Duba
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Více než deset let vede výrobce minerálních vod Ondrášovka, čtvrtým rokem šéfuje Karlovarské Korunní. S minerálkami spojil Libor Duba naprostou většinu dosavadního profesního života, ztrátovou Ondrášovku dokázal po vyčlenění ze skupiny Marila dovést na druhé místo trhu, Korunní vytáhl Dubův tým z padesátimilionových ztrát k zisku před zdaněním a odpisy v úrovni 40 milionů. Antimonopolní úřad před pár dny povolil Kofole akvizici skupiny Ondrášovky a v českém nápojářském byznysu vzniká třetí silný subjekt.

Jak moc si konkuruje Kofola s Ondrášovkou a Korunní?

Minimálně. Naopak trhy, kde působí obě skupiny, se vzájemně doplňují. Skupina Kofola má v portfoliu klasické limonády, jako je Kofola, Top Topic, Vinea, má pramenitou vodu Rajec, stáčenou na Slovensku v Rajeckých Teplicích, a z minerálních vod vlastní jen slovinskou značku Radenska. Na českém či slovenském trhu ale Kofola žádnou přírodní minerálku nevlastnila, takže ta transakce dává velkou logiku. Pokud jde o synergické efekty, jsem přesvědčen, že si můžeme vzájemně hodně pomoci.

S minerálkami ve skle se nově dostaneme do segmentu HoReCa (hoteliérství a restauratérství pozn. red.), což nejsou žádné zásadní objemy, ale rozhodně nám to pomůže. Stejně tak se dostaneme na různé eventy a do míst s impulzním prodejem, jako jsou benzinové pumpy, kde je Kofola -i díky svému sortimentu – relativně hodně silná. Pozitivní to bude i z hlediska lidského posílení obchodu, Kofola má minimálně čtyřnásobný tým.