Tržby obchodníků rostou šestým rokem, loni se zvýšily o 4,8 procenta - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tržby obchodníků rostou šestým rokem, loni se zvýšily o 4,8 procenta

čtk,
Tržby obchodníků rostou šestým rokem, loni se zvýšily o 4,8 procenta
Zdroj: Archiv

Tržby v maloobchodě bez aut se loni zvýšily meziročně o 4,8 procenta, rostou tak šestým rokem, předloni to bylo o 4,9 procenta. V samotném prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zrychlily meziroční růst na 4,8 procenta po listopadových 2,9 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve všech měsících loňského roku tržby překročily předloňskou úroveň. Nejvýrazněji rostly v září, kdy obchodníkům stouply tržby o 7,1 procenta. Naopak nejpomalejší tempo růstu bylo v květnu 2,8 procenta.

Loni bylo ve srovnání s rokem 2018 o jeden pracovní den více, tržby očištěné o kalendářní vlivy se tak reálně meziročně zvýšily o 4,7 procenta.

Za celý loňský rok vzrostly neočištěné tržby za prodej nepotravinářského zboží o 7,7 procenta, pohonných hmot o 2,3 procenta a potravin o 1,8 procenta. Tradičně nejvýrazněji rostly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby, a to o 18,3 procenta. Toto tempo je ale nejpomalejší za posledních sedm let. Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím se o 9,6 procenta zvýšily tržby za počítačové a komunikační zařízení, o 7,7 procenta za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, o 6,8 procenta za oděvy a obuv, o 6,1 procenta za výrobky pro domácnost a o 3,4 procenta za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží.

Neočištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se loni zvýšily meziročně o 0,6 procenta. Po poklesu o dvě procenta v roce 2018 se tak vrátily k růstu. Tržby za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů loni vzrostly o 1,2 procenta, naopak za opravy motorových vozidel o dvě procenta klesly.

V posledním měsíci loňského roku vzrostly tržby za nepotravinářské zboží o 7,8 procenta, za pohonné hmoty o 2,1 procenta a za potraviny o 0,9 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v prosinci meziročně o 4,3 procenta. Za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se zvýšily o 5,1 procenta a za opravy motorových vozidel o 1,7 procenta.