Tržby firem provozujících kamionovou dopravu v posledních letech klesly o 12 procent

19. března 2012, 12:38 - MediaFax
19. března 2012, 12:38

Společnostem podnikajícím v kamionové dopravě klesly v letech 2008 až 2010 tržby o 12 procent, současně ale vzrostla jejich provozní rentabilita a hospodářské výsledky sledovaného vzorku firem rostly o 135 procent. Dnes o tom prostřednictvím analýzy společnosti Soliditet informovala Bisnode AB.

Foto: Profimedia

I když doprava a logistika patří mezi nejrizikovější obory podnikání, tuzemské firmy se s následky krize dokázaly vypořádat celkem obstojně. A to i přes to, že výkonová spotřeba, kde se odráží vysoká cena nafty, je v České republice pátá nejvyšší v Evropě,“ komentuje výsledky analýzy David Farský, ředitel společnosti Soliditet, s tím, že se očekávání dalšího propadu odvětví v roce 2010 nenaplnilo.

V rámci oborové srovnávací analýzy ‘kamionová doprava‘ společnost Soliditet hodnotila vzorek 118 nejvýznamnějších firem zabývajících se kamionovou dopravou v období 2008 až 2010. Jejich celkové tržby klesly z 4,51 miliardy korun v roce 2008 na 3,96 miliardy korun v roce 2010, což představuje propad o 12 procent, přičemž minima (3,72 miliardy korun) dosáhly v roce 2009, tedy na vrcholu ekonomické recese v ČR. „Je zřejmé, že podnikání v oblasti kamionové dopravy se velmi citlivé na ekonomický cyklus,“ doplnil ředitel Farský.

Celkový hospodářský výsledek analyzované skupiny společností mezi lety 2008 a 2010 vzrostl o 135,5 procenta z 101,8 milionu korun na 239,7 milionu korun. „I když dopravcům klesly tržby poměrně výrazně, a ani v roce 2010 nedosáhly hodnot roku 2008, tento negativní trend se neodrazil na celkovém hospodaření firem. To je dáno především důslednou kontrolou nákladů, optimalizací procesů nebo vytěžováním aut,“ uzavřel Farský.

Celkové hodnoty za analyzovanou skupinu firem jsou významně ovlivněny výsledky společnosti CS Cargo, která představuje zhruba desetiprocentní. Při použití mediánu, který není ovlivněn extrémními hodnotami, tržby hodnoceného vzorku 118 nejvýznamnějších firem podnikajících v kamionové dopravě, mezi lety 2008 až 2010 klesly o 13 procent z 244,7 milionu korun na 212,9 milionu korun, zatímco zisk propadl o čtvrtinu z 2,7 milionu na dva miliony korun.

Soliditet (dříve Creditinfo Czech Republic) je součástí nadnárodní skupiny Bisnode AB, která je poskytovatelem digitálních obchodních informací v Evropě, přičemž klade důraz na lokální zaměření. Soliditet působí v oblasti poskytování finančních, kreditních a marketingových informací o firmách v České republice i v zahraničí už 20 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít