Trpaslík si troufá na obra. Francouzský Qwant chce odsávat klienty Googlu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trpaslík si troufá na obra. Francouzský Qwant chce odsávat klienty Googlu

,
Trpaslík si troufá na obra. Francouzský Qwant chce odsávat klienty Googlu
Zdroj: Profimedia.cz

Francouzská společnost chce využít znechucení mnoha uživatelů ohledně afér spojených s ochranou dat u amerických technologických firem. Doufá, že se prosadí v zemích Evropské unie a ukousne alespoň menší část trhu americkému konkurentovi Google, který v Evropě dominuje.

Globální americké technologické firmy čelí stále většímu úsilí o regulaci i mastným pokutám. Přesto nemá žádná evropská společnost tak vysokou tržní kapitalizaci jako americké firmy Microsoft, Apple, Amazon nebo Alphabet, pod kterou spadá i internetový vyhledávač Google.

Nadvládu amerického vyhledávače chce v zemích EU zmírnit francouzská obdoba, firma Qwant. „Qwant by měl být úspěšný v Německu alespoň tak, jako je ve Francii. V současné době je nejdůležitější zvýšit povědomí o vyhledávači,“ tvrdí šéf společnosti pro Německo Wolf Hisserich.

Ve Francii měl Qwant v prosinci podíl 0,65 procenta, Google 93,5 procenta. V Německu se do statistiky serveru Statcounter Qwant vůbec nevešel.

Největší veřejně obchodované firmy podle tržní kapitalizace (mld.USD)
Microsoft 781
Apple 749
Amazon 736
Alphabet 728
Berkshire Hathaway 500
Facebook 376

Pozn: Data k 31. 12. 2018, žebříček vychází z Financial Times Global 500

Zdroj: en.wikipedia.org

Aby měl vyhledávač šanci posílit v Evropě, musí nabízet relevantní výsledky v hlavních evropských jazycích, napsal deník Die Welt. Společnost v posledních měsících značně investovala do vyhledávání v angličtině, francouzštině, němčině a italštině. Spoléhá na to, že vyhledávací algoritmus se učí během provozu podle dotazů uživatelů.

Hisserich doufá, že firma bude profitovat ze zklamání mnoha uživatelů po skandálech s ochranou dat u amerických firem. V případě Googlu šlo o únik dat u půl milionu uživatelů sociální sítě Google+. Tuto službu firma kvůli neúspěchu pro běžné uživatele v srpnu 2019 ukončí. Zůstane zachována pro firemní uživatele.

„Pokud uživatelé pochopí, že jejich soukromá data stojí za ochranu, pak možná budou připraveni vyzkoušet něco nového,“ míní německý manažer. Nové zákazníky ale firma chce získat především lepšími službami a inovacemi. Prostor pro růst vidí v segmentu internetu věcí (IoT).

„Co chybí, je evropský vyhledávač pro objekty v IoT. Mohlo by jít o výměnu dat mezi stroji bez účasti Spojených států,“ dodal. Po skandálu s čínskou firmou Huawei by mohly mít zejména evropské automobilové a strojírenské firmy zájem spolupracovat s někým, kdo pochází z EU a nebude obviněn z průmyslové špionáže.

Dále čtěte:

Setká se Babiš s Trumpem? Cestu do Bílého domu mu otevírá postoj v kauze Huawei

Zeman: Čína kvůli Huawei chystá odvetu, ohroženy jsou investice Škody Auto i PPF

Šéf firmy Huawei prolomil mlčení. Odmítl obvinění ze špionáže

 Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Ohodnoťte tento článek
Diskuze