Trombóza na třicet procent

22. září 2008, 08:00 - Tomáš Stingl
22. září 2008, 08:00

KOMERČNÍ TESTY DNA - Volné podnikání v Česku zamířilo i do velmi specializované oblasti. První firmy se pokoušejí komerčně nabízet testy DNA, které mají odhalit možná zdravotní rizika člověka. Tento byznys se ale setkal s kritikou odborné veřejnosti.

Zda má člověk výraznou genetickou dispozici k vysokému tlaku nebo třeba trombóze. I to mají pomoci odhalit genetické testy DNA, které nabízejí na českém trhu první soukromé firmy. Podle nich je taková služba pro zákazníka cenná zejména kvůli tomu, že získá zevrubnou informaci na jednom místě a komfortněji než ve státních zdravotnických zařízeních.

Část odborné veřejnosti však některé typy těchto testů kritizuje s tím, že zatím nejsou dostatečně vědecky podloženy a mohou zákazníka zbytečně vystrašit nebo naopak nepatřičně ukolébat.

Vzorek zašlete poštou

Jak vlastně testy DNA probíhají a kdo má o ně v současnosti zájem? „Typickým zadavatelem je člověk, který se aktivně stará o své zdraví. Případně někdo, kdo má prostě zájem se o sobě dozvědět něco nového. Další skupinou zájemců jsou lidé z rodin, ve kterých se objevilo některé z vyšetřovaných onemocnění – například trombóza, embolie nebo vysoký krevní tlak,“ vysvětluje Marek Minárik, ředitel společnosti Genomac International. Ta začala genetické testy za přímou úhradu nabízet v Česku jako první.

„Hlavním důvodem, který naši objednavatelé udávají, je získání komplexního vyšetření v krátkém čase na jediném místě. Většina státních zdravotnických zařízení se totiž specializuje na vyšetřování pouze té či oné vady,“ pokračuje Minárik. Podle něj je další výhodou to, že vyšetření provádějí ze vzorků zasílaných poštou, to znamená bez nutnosti trávení času v čekárnách. „Ke každému zadavateli přistupujeme s individuální pozorností, na rozdíl od strojového »procesování« pacientů, které bývá časté ve státních nemocnicích,“ dodává.

Tajemství genů za patnáct tisíc

U Genomacu vyjde kompletní panel testů na 15 tisíc korun. Výsledkem je, stejně jako ve státní laboratoři, informace o přítomnosti či absenci určité DNA mutace. V případě odhalení přítomnosti mutace je současně podán krátký popis související diagnózy a pacient je předán na některé z klinických pracovišť, které se léčbou daného onemocnění zabývají.

Společností, která v tuzemsku nabízí takzvané prediktivní genetické testování, je firma GHC Genetics. Test, který zahrnuje i predispozice rakoviny, infarktu či cukrovky, u ní vyjde na 17 tisíc korun.

Jaké mají firmy náklady? „V první řadě je to investice do zařízení a chodu laboratoře. To znamená nutné pořízení špičkových přístrojů a následné financování jejich drahého provozu. Významné je vybudování perfektně fungujícího týmu schopných lidí. Doba návratnosti byla v našem případě čtyři roky. A to v době, kdy jsme tyto testy na trh uváděli, neexistovala konkurence. Předpokládám, že dnes by byla návratnost patrně delší,“ míní Marek Minárik.

Chybí studie české populace

Část odborné veřejnosti podrobila některé testy – ono komerční prediktivní genetické testování – drtivé kritice. „Zamlčují se zásadní vědecké nejistoty v této oblasti, které nebyly dosud uspokojivě vyřešeny. Vědecké články v prestižních genetických časopisech, stejně jako referáty předních genetiků na mezinárodních konferencích – považují takovéto aktivity za předčasné, bez spolehlivého výsledku,“ říká Petr Goetz, předseda Společnosti lékařské genetiky České lékařské společnosti J.E. Purkyně.

S tím souhlasí také Daniel Vaněk ze společnosti Forenzní DNA servis, který dělá odborné analýzy DNA pro kriminalistické potřeby. „Problémem je například to, že dosud nebyla v české populaci provedena plošná genetická studie. Proto nejsou pro podobné testy v Česku vhodné podklady,“ říká Vaněk. Terčem kritiky odborníků je činnost zmíněné společnosti GHC Genetics. Ta ovšem na otázky Profitu ani po urgencích neodpověděla.

Vědec zahrál pacienta

Další výtka směřuje k tomu, že i procentuální vyjádření případných zdravotních rizik jsou zavádějící. „Jeden snad mírně humorný případ. Na Evropském kongresu lékařské genetiky letos v květnu v Barceloně referoval přední evropský genetik o testování své DNA u komerční firmy. Dozvěděl se například, že jeho riziko vzniku nádoru prostaty je zvýšeno na 0,26 procenta, zatímco populační riziko je 0,22 procenta. Takže výsledek z klinického hlediska prakticky bezcenný,“ ilustruje Petr Goetz.

Marek Minárik zcela souhlasí a zdůrazňuje: „Naše hlavní zásada je neslibovat testování nemožného s nejasným výsledkem a držet se obecně přijímaných norem. Nabízíme pouze testy, které se běžně provádějí i ve státních laboratořích podle pravidel Společnosti lékařské genetiky. Na rozdíl od prediktivního testování je tak naše nabídka zdánlivě užší – například nenabízíme testy obecné predispozice rakoviny. Nicméně naše výsledky či jejich interpretace nejsou a nemohou být nikdy odborně či klinicky zpochybňovány,“ míní.

Paramedicínské věštění?

Podle kritiků může výsledek prediktivních testů klientovi přinést mimo jiné jisté psychické problémy. „Lidi to prostě vystraší, často bezdůvodně,“ shrnuje lakonicky Daniel Vaněk. „Výsledky mohou klienta poškodit neodůvodnitelnými obavami, nebo naopak falešně uklidnit a vést k nesprávnému životnímu stylu,“ připojuje se Petr Goetz.

Dalším argumentem, na který Společnost lékařské genetiky poukazuje, je to, že testy, které skutečně mohou odhalit rizika některých geneticky podmíněných onemocnění (dispozice k různým nádorům, především prsu, vaječníku či tlustého střeva), jsou dnes rutinně prováděny a hrazeny pojišťovnami na odborných státních pracovištích. „Zodpovědnost, nikoli strach z konkurence, nás vede k argumentaci proti prediktivním aktivitám zatím odborně vědecky nepodložených i eticky nepřijatelných. Rozhodnutí, kdo si takovéto vyšetření chce za částku deseti až dvaceti tisíců korun dopřát, je samozřejmě naprosto svobodné. Stejně jako rozhodnutí podstoupit komerční paramedicínské postupy nebo předpovědi,“ říká Petr Goetz.

Marek Minárik souhlasí, avšak poukazuje na to, že ústavy placené zdravotními pojišťovnami nejsou podle něj vždy zcela rovnou konkurencí. „V současném stavu, kdy neexistuje volná soutěž a velmi lukrativní smlouvy se zdravotními pojišťovnami jsou uzavírány na základě prazvláštních principů, je například pro nás vidina proplácení z veřejného pojištění v nedohlednu. To, že nejsme součástí klientelismu či jiných praktik, nám na druhou stranu dává i jistou svobodu v tom, které testy budeme nabízet a za jakou cenu,“ uvádí Minárik.

Skrze cigaretu tě prověřím

Daniel Vaněk spekuluje ještě o jednom eticko-právním aspektu preventivních genetických testů. „Je tu ještě otázka zneužitelnosti. Stačí sebrat nedopalek cigarety a mám vzorek vaší DNA. Udělá se test a na základě toho o vás získám spoustu citlivých informací,“ varuje Vaněk.

K tomu se připojuje i Petr Goetz. „Přestože v novém zákoně o zdravotnických službách je uvedeno, že výsledky genetických vyšetření nesmí být bez písemného souhlasu vyšetřovaného poskytnuty třetím osobám, zneužití je v našem korupčním prostředí možné.“

I přes veškerou odbornou polemiku se každopádně firmy nabízející testy zdravotních rizik na českém trhu uchytily. Tajemství vlastních genů je – jak se ukázalo – pro nejednoho spotřebitele příliš silným lákadlem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít