TROLEJSHOW - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

TROLEJSHOW

, Marcela Šperkerová,
TROLEJSHOW
Zdroj: Euro.cz

Zatěžkávací zkouškou bude natáčení filmu Blade II

Řídíte velký průmyslový podnik s obrovským komplexem továrních hal a pomalu odumírá vaše hlavní výrobní činnost? Vrhněte se do světa showbyznysu a přebudujte výrobní prostory na filmové ateliéry! Přesně takový recept zvolil před téměř třemi lety dnes již bývalý ředitel ČKD Trakce František Žlab.
Využil tehdy módní vlny, která se přelila z vyspělého světa i k nám. „Dozvěděl jsem se, že v zahraničí je velmi v kursu využívat staré tovární haly pro společenské účely. Zvenku budovy vypadají stejně, zevnitř jsou moderní, vysvětluje Žlab.

Kde ty časy jsou.
Do čela podniku, který sídlí v pražských Vysočanech, nastoupil Žlab počátkem března 1999 a hned mu bylo jasné, že výrobě trakční výzbroje zde, téměř v centru města, pomalu zvoní umíráček. V té době se totiž celý velkolepý kolos, budovaný podnikatelem Jiřím Marouškem, již pomalu hroutil.
ČKD Trakce v dobách své největší slávy zaměstnávaly dvě tisícovky lidí a vyráběly trakční výzbroj pro tisícovku tramvají ročně. Takový byl stav ještě na počátku devadesátých let. Jenže po rozpadu RVHP se už pro tak obrovský objem tramvají nenašli odběratelé. Tehdejší šéf holdingu ČKD Maroušek rozhodl k počátku roku 1997 o sloučení tří dceřiných firem do ČKD Dopravní systémy a ty si od Trakcí pronajímaly budovy a zařízení. O dva roky později se však velkolepá vize začala rozpadat. Dopravní systémy se potýkaly s nedostatkem peněz, chyběly jim zakázky a nájem v Trakcích, kde tehdy zaměst–návaly ještě sedm stovek lidí, nebyly schopny udržet.

Bídníci impulsem.
Čerstvý ředitel se po příchodu zorientoval a poté, co zjistil, že Dopravní systémy za pronájem nejsou a nebudou schopny platit, rozhodl se zcela otočit kormidlo. „Podařilo se nám využít zájmu firmy Partners Productions, která hledala prostory pro natáčení filmu Bídníci s Gérardem Depardieuem v titulní roli, vypráví Žlab.
Haly se nejprve musely vyklidit. Žlab tedy rozprodal část strojů a zásob. Dopravním systémům poskytl na výrobu náhradních dílů jen jednu halu a další čtyři nechal postupně připravit tak, aby mohly být využity pro natáčení a společenské události. Ostatní menší prostory pronajal drobným obchodníkům. Přestavba vyšla Trakce poměrně levně, kupci si stroje sami demontovali a odvezli, drahé bylo jen zavedení dálkového topení, které přišlo na čtyři miliony korun.

Na rozjezd megaparty.
Nové prostory slavnostně pokřtila v září 1999 taneční megaparty „Lucky People Center v produkci české společnosti s ručením omezeným Lighthouse Entertainment. Měsíc na to už do hal nastoupili tvůrci filmu „Les Miserables , kteří zde zůstali do února 2000. Tato akce zanechala poněkud hořkou pachuť, protože pořádající eseróčko dosud dluží Trakcím tři a půl milionu korun.
Ve Vysočanech se například natáčel ještě francouzský snímek Bez rodiny s Pierrem Richardem v hlavní roli, americké filmy Duna a Mlhy nad Avalonem nebo třeba také Svěrákův Tmavomodrý svět. Velký úspěch zaznamenalo dvanáctihodinové představení hry Do krve podle Shakespeara, které se pro tisíc diváků pořádalo loni v listopadu při Pražském divadelním festivalu německého jazyka.
Prubířským kamenem a zatěžkávací zkouškou ateliérů bude výroba amerického akčního trháku Blade II s hvězdným hercem Wesleym Snipesem. Natáčet se totiž bude ve třech halách naráz, a to od letošního dubna až do června. Jenom sto dvacet lidí staví od února dekorace, další tři stovky účinkují jako kompars. K tomu je nutné přidat herce, tvůrčí a doprovodný personál, technická vozidla, herecké karavany a tak dále.

Dá se tak uživit.
Za každou velkou akci Trakce utrží až několik milionů korun. Loňský rok tak po mnoha letech ztrátového hospodaření vynesl dvacet milionů korun čistého zisku, letošní plán očekává sedmdesátimilionový obrat. Trakce nyní zaměstnávají šestadvacet lidí a produkčním společnostem nenabízejí jenom pronájem ateliérů, ale také doprovodné služby, například elektrikářů či zámečníků a další. Jedná se také s výrobcem filmových dekorací – společností Filmdekor, aby se do vysočanského areálu přestěhovala, uvažuje se o zřízení malé laboratoře.
Areál má však ještě rezervy. Dosud není rozhodnuto o využití třípatrové bývalé administrativní budovy s jídelnou pro sto padesát lidí a kuchyní projektovanou na osm set jídel. Žlab, který nyní z Trakcí odchází, doufá, že k lepšímu využití napomůže i stanice metra Kolbenova, která je umístěna přímo v areálu podniku a která se bude otevírat počátkem června.
Vysočanské haly však rozhodně nemíní konkurovat barrandovským ateliérům. „Prostory, které má firma Trakce k dispozici, jsou sice novější a větší, ale mají daleko chudší technické vybavení než Barrandov. Já budoucnost vidím spíše ve vzájemné spolupráci, dodal Žlab.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze