Trochu netypický úvěr

21. února 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. února 2005, 00:00

ZPĚTNÝ LEASING Přijedete vlastním vozem a za pár hodin s ním i odjedete. Není ovšem už váš. Do vašeho vlastnictví se vrátí po zaplacení leasingových splátek. Místo toho vám už večer přinesou peníze až domů. Také takto může proběhnout zpětný leasing.

ZPĚTNÝ LEASING Přijedete vlastním vozem a za pár hodin s ním i odjedete. Není ovšem už váš. Do vašeho vlastnictví se vrátí po zaplacení leasingových splátek. Místo toho vám už večer přinesou peníze až domů. Také takto může proběhnout zpětný leasing.

Princip zpětného leasingu je jednoduchý. Leasingová společnost od zákazníka odkoupí jeho automobil, stroj či nemovitost. Obratem mu ji pak pronajme v běžném leasingovém režimu. Po zaplacení všech splátek se vozidlo či tovární hala stává opět majetkem původního vlastníka.

Jde tedy o specifický druh úvěru. Hlavní výhodou je dlouhá doba splatnosti, v některých případech i rychlost vyřízení.

RYCHLÉ PENÍZE „Typickým zákazníkem je obchodník, který potřebuje rychle získat kapitál. Třeba na výhodnou koupi zboží, čekajícího na nejrychlejšího kupce,“ říká Daniel Šír, obchodní ředitel leasingové společnosti Vltavín Leas. Pokud objem zpětného leasingu nepřesáhne částku 200 tisíc korun, vše lze podle něj vyřídit během jednoho dne. Pro zákazníka je ovšem podstatná nejen rychlost, ale i další podmínky. „Standardně půjčujeme 60-80 procent tržní hodnoty předmětu kontraktu, a to na dobu pěti let, u realit na osm. Průměrnou cenu našich peněz, tedy RPSN (roční procentní sazba nákladů - pozn. red.) u automobilů odhaduji na 15-20 procent, u nemovitostí na dvanáct,“ říká Šír. Zájem o zpětný leasing však klesá. „Zákazníci dnes už mají možnost získat neúčelovou hypotéku. Zvláště když oproti ní nemůžeme nabídnout výhodu rychlého vyřízení. Zápisy změn vlastnictví totiž pozemkový katastr zapisuje všem stejně pomalu,“ vysvětluje Šír. Také proto většinu zpětného leasingu u Vltavín Leas představuje leasing automobilů v hodnotě do 200 tisíc korun. Klienti zjevně potřebují a oceňují rychlost i snadnost vyřízení celé věci. VE VELKÉM STYLU**

Jinak probíhá zpětný leasing ve společnosti Immorent. Ta je součástí skupiny Erste a s 55% podílem je lídrem domácího trhu leasingu realit, který vloni dosáhl obratu 11,8 miliardy korun.

„Z našeho pohledu není velký rozdíl mezi běžným a zpětným leasingem,“ říká jednatel Immorentu Tomáš Velemínský. Objemy kontraktů souvisejících s nemovitostmi se ovšem pohybují v jiných řádech -minimálně jde o jeden milion eur. Tomu odpovídá i doba vyřízení, která se pohybuje mezi třemi až šesti týdny. Leasingová společnost totiž zkoumá bonitu klienta i výnosy z konkrétní nemovitosti bankovními metodami.

Proč ale nečerpat rovnou bankovní úvěr? „Výhodou zpětného leasingu je především delší doba splatnosti -u nás je to osm až dvacet let. Klient ocení i možnost flexibilní úpravy splátek. Naše peníze nejsou levnější, úročení činí v průměru 4-6 procent, což je srovnatelné s bankami. Neseme ale menší riziko, po dobu leasingu jsme vlastníky objektu, takže za nemovitost klientovi půjčíme více než banka,“ vysvětluje Velemínský.

Klientela Immorentu v segmentu zpětného leasingu není nijak početná. Patří k ní developeři a třeba obchodní řetězec Rewe. „Tento způsob financování však má u nás velký potenciál. V tomto ohledu je nyní Česko tak na třetině objemu, kterého leasing realit dosahuje v Rakousku,“ věří Velemínský. Podle něho nemusí tuto formu využívat jen soukromé firmy, ale také komunální sféra, pro kterou může být dostupným zdrojem investičních prostředků.

Přesná čísla o objemu zpětného leasingu v Česku zatím nejsou známa, podle odborníků se však pohybují v řádu miliard korun. Například jen firma CAC Leasing loni realizovala přes stovku takových transakcí v celkové hodnotě 0,51 miliardy korun. Podle jejího marketingového analytika Gabriela Tkáče jsou předmětem zpětného leasingu především nejrůznější stroje a zařízení: „Vždy nás ale zajímá účel leasingu. Získané finanční prostředky mají být primárně určeny na investice, nikoli k řešení problémů s likviditou,“ dodává.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít