Třikrát, a snad dost

16. prosince 2010, 18:06 - Adam Junek
16. prosince 2010, 18:06

Městský soud v Praze znovu vyměřil tresty pro tři manažery

Městský soud v Praze znovu vyměřil tresty pro tři manažery v kauze vytunelované společnosti, slibující levné bydlení

Přibližně 350 lidem, kteří kdysi podlehli vábivé představě levného bydlení v Praze a okolí, svitla nová naděje, že by se mohli dočkat větší části svých „vytunelovaných“ peněz. Pražský městský soud totiž v minulém týdnu odsoudil tři bývalé manažery společnosti H-System za podvod a vyměřil jim vysoké tresty odnětí svobody. Jásot podvedených klientů firmy, jež slibovala byty a domy zhruba za milion korun, a nepostavila téměř nic, ale zazní jen stěží. Tentýž soud stejný verdikt zopakoval již potřetí. Měnil jen výši trestů.
Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš dostali devítileté tresty, Ladislav Tůma osm let. Všichni tři bývalí členové představenstva H-Systemu se na místě odvolali, a případ proto potřetí zamíří k Vrchnímu soudu. Ten již dvakrát kauzu vrátil k novému projednání. Trest ale potvrdil zakladateli firmy Petru Smetkovi, který si už polovinu dvanáctiletého odnětí svobody odseděl.
Vrchní soud nikdy nezpochybňoval, že k podvodu na klientech došlo. Vadilo mu ale, že podíl konkrétních manažerů byl málo zdokladován. Podle informací týdeníku EURO ale byl nyní nedostatek napraven. Jako důkazy byly použity například výběry peněz, které poté trojice předávala Smetkovi. Všichni se totiž dosud hájili tím, že o mizení peněz nevěděli.
„Myslím, že trest je spravedlivý a vyměřený v dostatečné výši. Je zde řada zmařených lidských životů, mnoho lidí je dodnes zadluženo. Někteří poškození už ani nežijí,“ uvedl při vynesení rozsudku soudce Kamil Kydalka.

Společně a nerozdílně

Ve verdiktu je pak pro klienty důležitá věta: Odsouzení se mají společně se Smetkou podílet „společně a nerozdílně“ na odškodnění podvedených. Znamená to, že je poškozené možné uspokojovat i z majetku těchto manažerů. Dosud se dražil jen majetek Petra Smetky a H-Systemu. Toto rozhodnutí se přímo týká jen 350 klientů, kteří se účastnili trestního řízení. Celkem ale H-System podvedl 1095 lidí, které připravil bezmála o miliardu korun. Ti, kteří nejsou přihlášeni v trestním řízení, jsou odkázáni na občanskoprávní spory.
Po více než deseti letech ale neskončil ani proces s manažery, ani snaha klientů domoci se alespoň části svých ukradených úspor. I o peníze, které se podařilo zatím nashromáždit z majetku Smetky a H-Systemu, se vede řada pří. Na jednu z nich nedávno upozornil týdeník EURO (Euro 49/2010).
Dosud se podařilo v dražbách získat něco přes 300 milionů korun. Z toho valnou část z majetku H-Systemu a necelých 30 milionů za pozemky a nemovitosti v Rabyni u Slapské přehrady, které patřily Smetkovi. V obou případech však výplatu peněz klientům ohrožují sporné pohledávky.
Tahanice o dluh, který by pohltil prostředky získané prodejem rabyňského majetku, nyní dospěla k Vrchnímu soudu. Pravost pohledávky totiž napadl správce konkurzní podstaty Emil Fischer. Tvrdí, že je neplatná a že Smetka od prvopočátku při machinacích s tímto dluhem podváděl. To ostatně potvrdila i policie. Pohledávka nicméně zatím v rozvrhu výplaty peněz zůstává, a má dokonce přednost před ostatními věřiteli.

Peníze v nedohlednu

Stejný příběh pak zažívají klienti u většího balíku peněz. I zde je před nimi v řadě společnost, jež drží pohledávku, která vznikla z úvěrů poskytnutých Komerční bankou. Jejich součet se přiblížil miliardě, stejně jako u peněz vybraných od zákazníků. Soudkyně už nařídila, aby byla připravena výplata peněz, a to přesto, že běží další spor, který by mohl pohledávku zneplatnit. V něm jsou obžalováni bankéři, kteří úvěry poskytli. Kdyby je soud shledal vinnými z podvodu, mohla by pohledávka přestat platit a její držitel by neměl nárok na peníze. V současné situaci má naopak nárok na zhruba sto milionů jako přednostní držitel dluhu a podílel by se i na rozdělení zbytku peněz spolu s klienty.
H-System založil Smetka v roce 1993, po rozsáhlé kampani nalezl přes tisícovku klientů, kteří za přislíbený dům či byt zaplatili v průměru jeden milion korun. Dostat je měli do tří let. Na podzim roku 1997 však firma zkrachovala a do té doby dokončila jen několik desítek naslibovaných domků. Někteří podvedení si rozestavěné „baráčky“ dostavěli svépomocí. Oni i ostatní ale již více než desetiletí čekají na spravedlnost. Zřejmě budou čekat dál, možná se jí však nedočkají vůbec.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít