Tři velká města mají nová vedení

04. prosince 2006, 00:00 - (pk, čtk)
04. prosince 2006, 00:00

KOMUNÁLNÍ VOLBYZatímco v Blansku, Vyškově a Hodoníně se vedení města nemění, ve Znojmě, Břeclavi a Brně přinesly volby změnu. Nejvíce se dařilo ODS, v samotném Brně ale přesto odchází do opozice.Občanští demokraté získali v Jihomoravském kraji 28,54 procenta hlasů, ČSSD 18,42 procenta.

KOMUNÁLNÍ VOLBY

Zatímco v Blansku, Vyškově a Hodoníně se vedení města nemění, ve Znojmě, Břeclavi a Brně přinesly volby změnu. Nejvíce se dařilo ODS, v samotném Brně ale přesto odchází do opozice.

Občanští demokraté získali v Jihomoravském kraji 28,54 procenta hlasů, ČSSD 18,42 procenta. Z dalších parlamentních stran uspěly KDU-ČSL s 12,86 procenta, KSČM s 10,35 procenta a Strana zelených s 7,88 procenta.

Nejvíc křesel - 3167 - obsadí nezávislí kandidáti. Z velkých stran nejvíce uspěla KDU-ČSL se ziskem 1137 mandátů. Strana tradičně uspěla v menších obcích, oproti předchozím volbám však ztratila 150 křesel. Naopak větší města byla spíš doménou ODS - oproti minulým volbám zvítězila i v Hodoníně a Blansku.

KSČM propadla ze všech velkých stran nejcitelněji, ztratila 240 křesel. Naopak uspěla Strana zelených, oproti 23 zastupitelům v roce 2002 má teď na jižní Moravě 76 mandátů. Komunálních voleb se účastnila zhruba polovina voličů.

BRNO: ODS JE MIMO HRU V krajské metropoli sice vyhrála ODS, pro niž hlasovalo 33,11 procenta voličů, ale přesto se na další čtyři roky strana přesouvá do opozice. Dosavadní radniční koalice ODS a KDU-ČSL totiž už s 25 mandáty nemá potřebnou většinu v pětapadesátičlenném zastupitelstvu.

Situace byla dva týdny patová. Vytvořily se dva bloky po 25 zastupitelích: na jedné straně ODS a lidovci, na druhé sociální demokraté, zelení a seskupení Brno 2006 Jiřího Zlatušky. Lidovci však na poslední chvíli změnili postoj a stali se čtvrtou stranou nové koalice, která pak snadno získala podporu zastupitelstva a po patnácti letech sesadila z křesel radních občanské demokraty.

Novým primátorem se stal sociální demokrat a železničářský odborář Roman Onderka, definitivně jasno však není: Nové vedení města totiž vzniklo přesto, že krajský soud zrušil volby v jednom z okrsků, v Brně-Králově Poli. Podle rozhodnutí ministerstva vnitra tak měl ve vedení města zatím zůstat dosavadní primátor Richard Svoboda (ODS). Hlasování ve sporném okrsku se bude opakovat 16. prosince. Nová koalice si však nechala zpracovat právní posudek, podle nějž je městská rada zvolená legitimním způsobem a její rozhodnutí jsou platná. Na celkové složení sboru a dělbu mandátů prý nemůže mít jediný sporný okrsek vliv.

Ministerstvo nyní nemá žádné právní nástroje jak přimět představitele Brna, aby jeho stanovisko akceptovali. „Je zcela v kompetenci těchto osob, zda stanovisko budou či nebudou respektovat. Samozřejmě, že jsou za toto své rozhodnutí i odpovědní,“ sdělila Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva. Případná odpovědnost by se mohla týkat případné škody způsobené Brnu zvoleným postupem městské rady. O povinnosti k náhradě škody by musel rozhodnout soud.

Prvním náměstkem primátora se stala jednička lidovců Barbora Javorová, křeslo technického náměstka obsadil sociální demokrat Ladislav Macek. Novým náměstkem pro správu majetku je Oliver Pospíšil z ČSSD. Uvolněným členem rady pro strategický rozvoj, územní plánování a životní prostředí se stal Martin Ander ze Strany zelených, dosavadní šéf Hnutí Duha. Nová městská rada vyměnila hned na svém prvním zasedání zástupce Brna ve společnostech s výrazným majetkovým podílem města.

Koalice chce změnit přístup k občanům a styl práce rady. „Veřejně přístupné bude vše, co není ze zákona chráněno. Zprovozníme on-line přenosy ze zastupitelstva. Na internetu bude dostupný i registr městských smluv a aktuální přehled investičních akcí. Zprůhledníme výběrová řízení,“ zavazují se strany v dohodě. Koalice slibuje také nové cyklostezky, do roku 2010 by jich mělo vzniknout až 50 kilometrů. Přibývat má i parků, například v okolí řeky Svratky. Dohoda zmiňuje také účinnější recyklaci a více kontejnerů na tříděný odpad. V oblasti vzdělání chce koalice zřídit městské gymnázium a podporovat rozvoj univerzit. Program zahrnuje závazek vybudovat Janáčkovo kulturní centrum, multifunkční sál pro potřeby Filharmonie Brno a pro kongresové účely. Spornými body zůstávají přestavba nádraží či trasa rychlostní komunikace R43.

BLANSKO: ODS POPRVÉ PORAZILA KOMUNISTY

V Blansku vyhrála volby ODS ziskem 27,2 procenta. Historicky poprvé tak porazila KSČM, která získala s 20,69 procenta šest mandátů. Podle členů ODS by tak mělo být již zapomenuto často opakované tvrzení, že je „Blansko rudé“ kvůli silné pozici komunistů.

Město i nadále povede dosavadní koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volby pro město. V čele radnice zůstávají starostka Jaroslava Králová (ODS), místostarostové Jindřich Král (Volba pro město) a Ivo Polák (ČSSD).

Králová považuje za svůj hlavní úkol zkvalitnění komunikací ve městě, využití zchátralé výškové budovy v centru Blanska a přípravu lokality Luhy na jeho okraji k nové výstavbě.

BŘECLAV: SDRUŽENÍ PRO REGION MĚNÍ PARTNERA

V Břeclavi přinesly komunální volby jednoznačné vítězství uskupení Pro region, tvořenému SNK-ED a nezávislými kandidáty. S 28,42 procenta získalo devět z 27 křesel zastupitelstva. V minulosti tvořil Pro region radniční koalici s ČSSD a KSČM, které mají nyní po čtyřech mandátech. Další čtyři roky povládne uskupení s ODS, starostou zůstal zástupce sdružení Pro Region Dymo Piškula.

V HODONÍNĚ PROPADLI LIDOVCI

V Hodoníně vyhrála volby ODS, kterou volilo 26,34 procenta voličů. Velký propad zaznamenali lidovci. Dostali 14,02 procenta hlasů a z původně osmi křesel tak obhájili jen polovinu.

Novým starostou se stal předseda tamních občanských demokratů Lubor Šimeček. Povolební jednání trvala přes měsíc, až v uplynulém týdnu se na koalici dohodli ODS, ČSSD a lidovci. V čele města tak budou stát stejné strany jako před komunálními volbami, změnou jsou jen přesuny v nejvyšších funkcích na městském úřadu.

Dosavadní dlouholetý hodonínský starosta Jiří Koliba z KDU-ČSL bude jedním z místostarostů. Místostarostkou zůstává šéfka hodonínské ČSSD Zuzana Domesová. Třetím místostarostou bude Milana Grauová z ODS. Devět křesel v radě si ODS, lidovci a ČSSD rozdělili po třech.

VYŠKOV: ČSSD MÍSTO KOMUNISTŮ

Ve Vyškově vyhrála volby ČSSD ziskem 26,67 procenta, ODS skončila druhá s 23,30 procenta. Na třetí místo se propadli komunisté, kteří ve Vyškově před čtyřmi lety vyhráli.

Radnici dál povede současná koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL, jen bez Volby pro město. V zastupitelstvu má 18 křesel z 27. Starostou zůstává Petr Hájek z ČSSD.

„Původně jsme chtěli čtyřčlennou koalici i s Volbou pro město, nakonec jsme se na tom ale neshodli,“ podotkl Hájek. V úvahu prý přicházelo i spojení ODS a ČSSD, nakonec ale bude do rozhodování rady zasahovat i jeden lidovec. Ve vyškovské opozici zasedne kromě dvou zastupitelů Volby pro město také pět komunistů a tři lidé ze Sdružení nezávislých kandidátů Šance pro Vyškov.

Koalice chce v následujících čtyřech letech pokračovat v privatizaci městských bytů, má v plánu zlepšit dopravu a postavit dům s pečovatelskou službou. Například na rekonstrukci sportoviště nebo stavbu západního přivaděče chce Hájek získat peníze z Evropské unie. V uplynulých čtyřech letech se jeho koalici podařilo vybudovat kamerový systém nebo průmyslové zóny Nouzka a Sochorova.

VE ZNOJMĚ VYHRÁLI KOMUNISTÉ, MĚSTO ALE NEPOVEDOU

Znojemské komunální volby vyhráli komunisté s 24,85 procenta hlasů. Občanští demokraté obdrželi 23,48 procenta hlasů. Obě strany ale mají po devíti zastupitelích. Také tamní volby přezkoumával soud, neshledal však pochybení.

Voliči rozbili starou radniční koalici tvořenou lidovci, ČSSD, KSČM a nestraníkem Josefem Molínem. Nově bude město řídit koalice ODS spolupracující s KDU-ČSL a ČSSD, obsadí 18 z 31 křesel. Starostou již nebude dále lidovec Pavel Balík, ale měl by se jím stát předseda tamních občanských demokratů Petr Nezveda. Dosud pracoval jako obchodní ředitel realitní firmy. V letech 2000 až 2004 působil v jihomoravském krajském zastupitelstvu. Jeho cílem je výstavba průmyslové zóny ve Znojmě, reorganizace dopravy, která zahrnuje i výstavbu městského obchvatu a kvalitnější využití turistické potenciálu města.

V opozici jsou kromě komunistů i SNK-ED a Unie pro Znojmo.

DO SENÁTU JDOU NEJVĚTŠÍ STRANY

Ve dvou obvodech volili lidé také nového senátora. Za Brno se jím stal dosavadní primátor Richard Svoboda z ODS, který porazil sociálního demokrata. Dosavadním senátorem za Brno byl Milan Šimonovský (KDU-ČSL), letos však nekandidoval. Poměrně vyrovnaný duel mezi senátními kandidáty na Břeclavsku vyhrál sedmapadesátiletý sociální demokrat, šéf okresní agrární komory a předseda Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova Jan Hajda. Ve volbách předstihl Milana Blažka z ODS. Místo v horní komoře neobhájil Vladimír Schovánek, zvolený za US-DEU a nyní kandidující za uskupení Volba pro lidi.

Jihomoravský kraj

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha kraje: 7195 km2

počet obyvatel: 1 130 000 (rok 2005)

sídelní město: Brno

nezaměstnanost: 8,4 % (říjen 2006)

HDP na obyvatele: 254 684 Kč (rok 2004)

Pramen: ČSÚ

NEZAMĚSTNANOST V JIHOMORAVSKÉM KRAJI

(míra nezaměstnanosti v procentech podle okresů)

Blansko 6,2

Brno - město 8,0

Brno - venkov 5,8

Břeclav 8,6

Hodonín 12,5

Vyškov 6,6

Znojmo 11,5

Pramen: MPSV, údaje za říjen 2006

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2006

(počet získaných mandátů)

Brno

ODS 19

ČSSD 13

Strana zelených 7

KDU-ČSL 6

Brno 2006 5

KSČM 5

Blansko

ODS 8

ČSSD 6

KSČM 6

KDU-ČSL 3

Volba pro město 2

Břeclav

Pro region

SNK ED 9

ODS 6

ČSSD 4

KSČM 4

KDU-ČSL 2

Volba pro město 2

Hodonín

ODS 8

ČSSD 6

KSČM 6

KDU -ČSL 4

Nezávislí 4

Strana zelených 3

Vyškov

ČSSD 8

ODS 7

KSČM 5

KDU -ČSL 4

Šance pro Vyškov 2

Sdružení Volba pro město 2

Znojmo

KSČM 9

ODS 9

KDU-ČSL 5

ČSSD 4

Unie pro Znojmo 2

SNK ED 2

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít