Tři motory realit

01. listopadu 2011, 10:51 - Lenka Kostrounová
01. listopadu 2011, 10:51

Manažerský panel

Letošní investice do nemovitostí by se mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur Po dvou letech se financování nemovitostí začalo zase trochu hýbat. Nadále ale platí, že investoři a zejména banky, které jsou považovány za tradiční financiéry nemovitostí, jsou opatrní a že regulatorní požadavky jsou stále přísnější. Probouzí se zejména oblast investic, která roste mnohem rychleji než development. Částka, za kterou investoři během prvního pololetí tohoto roku obchodní nemovitosti nakoupili, se vyšplhala na 890 milionů eur, což je suma vyšší než za celý loňský rok. Podle realitní společnosti Knight Frank by se letošní investice do nemovitostí mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur. Ve financování nemovitostí se letos poměrně jasně ukazují tři tendence. Krize pomohla trh pročistit a potvrdila, že místo na něm mají jen zkušení hráči a kvalitní projekty s poměrně konzervativní strukturou financování. Banky jsou uvážlivé a pokládají předchozí zkušenost klienta a dlouhodobé dobré vztahy za klíčové. Do rizikového developmentu se zkrátka nikdo moc nehrne. Na trhu převažuje apetit investorů po hotových a dobře fungujících projektech, s existujícím cash flow. Nadále ale platí, že banky jsou regulátorem vedeny k přísné kontrole své expozice v konkrétních obchodech. Navíc od začátku roku 2013 vstupují v platnost pozměněné standardy likvidity a řízení zdrojů Basel III a na základě nich si banky budou muset na rizikovější investice, a nemovitosti do této kategorie rozhodně patří, schovat více kapitálu na krytí případných rizik. Dalším trendem, který je vidět už zhruba od poloviny roku 2008, je tzv. klubové financování projektů. Charakteristické pro něj je rozdělení rizika financování u jednotlivých obchodů. Účastnící se banky od začátku konkrétního financování úzce spolupracují a závazně potvrzují svoji připravenost projekt úvěrovat hned od počátku transakce, na rozdíl od syndikační strategie, při které jedna banka upíše celý objem financování a později odprodává jeho části dalším bankám na trhu.
Třetím směrem, který byl na trhu nemovitostí v tomto roce vidět, je převaha zahraničních investic. Ty nadále zůstávají motorem růstu realitních obchodů u nás a podílejí se až na 80 procentech všech obchodů, i když domácí investice, zdá se, v druhé polovině roku také rostly a ke konci roku 2011 by mohly dosáhnout zhruba třetiny celkového objemu letošních obchodů.
Přes jednoznačný rostoucí důraz na kvalitu projektů a jasně patrnou tendenci financiérů lépe a pečlivěji z možností vybírat platí, že dobře připravené projekty, za kterými stojí zkušení hráči, uspějí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít