Tři místo sedmi?

27. listopadu 2008, 17:06 - Martin Horňáček
27. listopadu 2008, 17:06

Zemské peněžní ústavy by mohly propustit až patnáct tisíc zaměstnanců

Německo má šestnáct spolkových zemí, ale jen sedm zemských bank. Kvůli finanční krizi je pravděpodobné, že tento počet dále klesne. Většinu zemských bank totiž tvrdě postihly současné turbulence, a proto se množí úvahy o jejich spojení. Podnět k úvahám o fúzích zemských finančních ústavů zavdala nejsilnější německá zemská banka Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), která za prvních devět měsíců tohoto roku oznámila ztrátu 884 milionů eur. Do konce roku by záporný výsledek mohl dosáhnout až dvou miliard eur. Zatímco ostatní zemské banky v případě finančních problémů požádaly o pomoc Zvláštní fond stabilizace finančního trhu (SoFFin) vytvořený německou vládou, tak vlastníci LBBW – spolková země Bádensko-Württembersko, místní spořitelny a město Stuttgart – se rozhodli, že svou banku zachrání sami. Nalijí do ní pět miliard eur nového kapitálu, a navíc opatří záruky ve výši patnácti až dvaceti miliard eur za dluhopisy LBBW. „Nemám pochybnosti, že se obejdeme bez spolkové vlády. Státní záchranný balíček s 9,5 procenta úroků za dodatečný vlastní kapitál je příliš drahý,“ prohlásil šéf místní frakce strany CDU Stefan Mappus. Díky injekci od svých majitelů se kapitálová přiměřenost banky zvýší z původních 7,3 na devět až deset procent. V případě takového řešení však musí LBBW počítat se zvýšeným zájmem Evropské komise. „Získá-li LBBW pomoc mimo rámec německého státního programu, musíme se ujistit, že nedojde ke zvýhodnění jednoho subjektu na úkor ostatních,“ sdělil mluvčí evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové.

Ledy se pohnuly Ještě než bude znám verdikt z Bruselu, musí se LBBW vyrovnat s požadavky akcionářů z řad spořitelen. Jde zejména o omezení rizikových operací na kapitálovém trhu a zahájení rozhovorů o fúzi s bavorskou BayernLB. Tento krok má přinést roční úsporu nákladů až půl miliardy eur.
Ledy se však pohnuly i v Bavorsku. BayernLB, která letos očekává ztrátu až tři miliardy eur, měla být původně podpořena kapitálovou injekcí z německého státního balíčku ve výši 5,4 miliardy eur. Další miliardu měli zajistit dosavadní majitelé – Bavorsko a místní spořitelny. Obě strany nyní drží přesně polovinu BayernLB. Nicméně po samostatné akci Stuttgartu se k odvážnému kroku rozhodla i zemská vláda v Mnichově: potřebný kapitál do banky nalije sama a převezme v ní většinu. Otázkou zůstává, kolik vlastně bude BayernLB potřebovat – podle některých spekulací to může být až třicet miliard eur.

Zbudou jen tři? Razantní nárůst podílu Bavorska v BayernLB by měl jeden významný důsledek – snížení pravděpodobnosti fúze s LBBW na minimum. „Nemyslím, že je řešením poslat dva churavějící stejnou cestou a doufat, že se tak uzdraví,“ vyjádřil se již v tomto duchu bavorský premiér Horst Seehofer. Pokud se Mnichov se Stuttgartem nedohodne, dostane těžkou ránu plán 430 německých spořitelen, který předpokládá vyčlenění problematických a nerentabilních činností a následné nahrazení dosavadních sedmi zemských bank třemi velkými finančními ústavy. První z nich má vzniknout sloučením právě LBBW, BayernLB a části WestLB ze Severního Porýní-Vestfálska. Dále by se měla spojit hesensko-durynská Helaba a zbytek WestLB. Třetí velká banka se vytvoří ze severoněmeckých HSH Nordbank a NordLB se sídlem v Hannoveru. Navíc by do každé ze tří nově vzniklých finančních institucí měly být začleněny i části Landesbank Berlin. V tomto snažení mají německé spořitelny podporu berlínských politiků. Sílu zemských bank přitom nelze podceňovat – jejich souhrnná bilanční suma přesahovala v pololetí 1,9 bilionu eur a byla jen o něco málo nižší než stejný ukazatel německé jedničky Deutsche Bank (viz tabulka).
I když plán na sloučení zemských bank je zatím jen na papíře, vyvolává silné emoce. Jedním z hlavních důvodů tohoto kroku je totiž snížení nákladů. Německý odborový svaz Ver.di odhaduje, že ze zhruba 40 tisíc pracovníků v sektoru zemských bank jich o práci přijde patnáct tisíc.

BOX
Česká spojka Situace v německých zemských bankách může mít dopad i na českou dceru LBBW – společnost LBBW Bank CZ, která se s aktivy 31,6 miliardy korun (údaj k 30. září 2008 – pozn. red.) řadí mezi deset největších tuzemských bankovních domů. Za prvních devět měsíců tohoto roku se provozní zisk banky snížil o 11,15 procenta na 139 milionů korun. LBBW Bank CZ to vysvětlila investicemi do pobočkové sítě.

Zemská sedmička a německý obr (bilanční suma k 30. 6. 2008, miliardy eur)
LBBW 500,4
BayernLB 415,6
WestLB 267,9
HSH Nordbank 204,4
NordLB * 201,5
Heleba 174,0
Landesbank Berlin 146,7
Celkem 1 910,5

Deutsche Bank 1 991,0
Pozn.: * k 31. 12. 2007
Pramen: jednotlivé zemské banky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít