Tři miliardy na výzkum

10. října 2008, 17:10 - Anna Klepalová
10. října 2008, 17:10

Špičkové vědecké pracoviště v Brně bude stát do dvou let

Minulý týden v úterý premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS) slavnostně poklepali na základní kámen Mezinárodního centra klinického výzkumu (International Clinical Research Center – ICRC). Půjde o první mezinárodní centrum v oblasti lékařského výzkumu u nás a stavět se bude v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Projekt připravovala nemocnice několik let spolu s prestižní americkou výzkumnou institucí Mayo Clinic, která je zároveň akademickým partnerem centra. Hlavní náplní ICRC bude především výzkum a vývoj v různých medicínských oblastech, jako jsou kardiologie, neurologie, akutní a interní medicína nebo onkologie.
Realizace stavby se zdržela o dva roky kvůli problémům s financováním. Její předpokládaná cena i s vybavením je stanovena na 2,8 miliardy korun, což je téměř dvakrát tolik, než bylo původně plánováno. Většinu rozpočtu (1,9 miliardy) uhradí stát, padesáti miliony přispěl Jihočeský kraj a zbytek zaplatí nemocnice z vlastních zdrojů. Projekt se dle slov ministra Julínka prodražil hlavně proto, že nyní zahrnuje i rekonstrukci některých částí zastaralého areálu nemocnice. Zcela nevyhovující je zejména logistika pacientů, které zdravotníci často musejí na vyšetření přesunovat venkovními prostory.
Konec první fáze výstavby centra je sice plánován až na rok 2010, ale samotný výzkum by měl začít již ke konci letošního roku. Ve svatoanenské nemocnici se pro vědce otevře pět výzkumných laboratoří přezdívaných jako Mini ICRC. Duchovní otec ICRC, lékař Tomáš Kára, prozradil novinářům některé projekty, na kterých už nyní nemocnice s klinikou Mayo spolupracuje. Jde například o vývoj speciálních, velmi tenkých cévek, které bude možné zavést do mozku tepnami a díky nimž by se daly bez dalšího poškození odoperovat mozkové nádory nebo epilepsie. Dalším z mnoha směrů, kterými se vědci v centru vydají, je výzkum na zvířatech. V klinice Mayo už například nyní pracuje jeden z týmů se speciálně upravenými kmeny geneticky modifikovaných prasat na „výrobě“ náhradního lidského srdce.
Podle premiéra Topolánka je mimo jiné největším přínosem centra skutečnost, že moderní pracoviště bude moci zpět přitáhnout české špičkové vědce, kteří odešli a stále odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Jenže právě v nedostatku specializovaných odborníků vidí někteří lékaři velký háček v třímiliardovém projektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít